ZOH: Jakš skončil poprvé pod pěti kruhy v elitní desítce. Nejen zkušenosti, ale i dobrá příprava, tvrdí

Pchjongčchang - Ještě nikdy se mu před tím nepovedlo umístit se v olympijském závodě do první desítky. Běžkaři na lyžích Martinu Jakšovi se to ale v jihokorejském Pchjongčchangu nakonec přeci jenom podařilo a to ve skiatlonu děleném na dva patnáctikilometrové úseky, ve kterém sice na prvních třech místech dominovaly norské vlaječky, ovšem na senzační deváté pozici se probojoval právě český reprezentant Martin Jakš. A nebylo to pro něj první umístění v první desítde nejen na olympijských hrách, ale v jakémkoli velkém závodě, neboť se mu v minulosti takto umístit se nepodařilo ani na světových šampionátech.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Martin Jakš

Po závodě byla pochopitelně znát na Martinu Jakšovi radost. "Super, že to vyšlo. Jsem nadšenej," okomentoval svůj výkon. Klidně se mohl dostat v závěru i na osmou příčku, ve finiši se mu ale o místo výše nakonec posunout nepovedlo, přesto neskrýval nadšení. Vždyť si tímto nedělním závodem vylepšil své loňské 14. místo z padesátky ve finském Lahti, což tedy bylo pro něj doposud nejlepší umístění. I přes pozávodní pochopitelnou radost přišlo ze strany jednatřicetiletého reprezentanta zvážnění a přemýšlení o tom, proč se umístil poprvé v elitní desítce až v tomto závodě. "Asi se za ta léta všechno nastřádalo. Mám zkušenosti a teď zřejmě i dobrá příprava," přemýšlel nahlas.

Vedle toho bylo samozřejmě důležité i to, že před Pchjongčchangskou olympiádou nedošlo k žádnému vážnějšímu zranění, které by ho vyřadilo ze hry. "Což se mi léta zpátky taky trochu vyhýbalo. Vždycky mi to něco narušilo, pak jsme to doháněli a byla to taková jedna velká improvizace," připomněl Jakš minulé přípravy na podobně vrcholné akce.

Ani v této olympijskéí sezóně se mu však zdravotní problémy nevyhly, naštěstí ale přišly na pořadu dne již na začátku této sezóny, do které tak vstupoval s antibiotiky. Proto tak tento ročník 2017/18 byl z jeho strany poněkud pomalejší, jakmile ale vstoupil do kolotoče závodů Tour de ski, postupně se zlepšoval. Že by to mohlo na letošní olympiádě konečně klapnout podle jeho představ, mu napoověděla generálka v Seefeldu, kde se taktéž zařadil poprvé v rámci Světového poháru do první desítky.

Navíc je od této sezóny Jakš novým svěřencem pro finského kouče Illku Jarvaho. I on má veliký podíl na vzestup českého reprezentanta. "Jedu všechno pod ním a myslím si, že hlavně v závěrečné přípravě mě přemluvil jet ji trochu v klidu a nedostat se do nějaké větší únavy, abych nebyl náchylnější k nemocem," chválil Jakš svého kouče, ovšem přiznal, že se mu skoro až zježily vlasy, když během pětidenního volna na přípíravu se chystal na soustřední před olympiádou a uviděl tréninkový plán. "Asi hodinu jsme spolu mluvili a vysvětlovali si to," řekl a přiznal, že i když zkoušel v italském Passo Lavazé sem tam přidat něco nad plán, nebylo to úplně ono. "Byl jsem z toho zničený, tak jsem si říkal, že zkusím tu jeho druhou cestu, trochu víc odpočívat. A nakonec mi to bylo docela příjemné," uznal nakonec koučovy tréninkové metody.

Jelikož to nebylo Jakšovo poslední představení v olympijském Pchjongčchangu, závodník vnímá své deváté místo ze skiatlonu jako dobrý vklad právě do dalších závodů. "Byl jsem desátý, teď devátý, a kdybych byl dál osmý a ještě se posouval, bylo by to fajn," řekl Jakš, jenž se představí opět v pátek, kdy je na programu volná patnáctka. "Bruslení se mi jelo dobře. Kdybych mohl zajet podobný výsledek, tak to by bylo skvělé," přeje si.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Skvělá Samková získala podruhé křišťálový globus!

16.03.2019 16:36 Veysonnaz - Dvojnásobná olympijská medailistka a letošní mistryně světa Eva Samková si letos…

Sáblíková pokračuje v překonávání rekordů! V rámci závodu SP se tak stalo…

09.03.2019 23:30 Salt Lake City - Po nedávném vícebojařském mistrovství světa, které proběhlo v kanadském Calgary,…

MS v biatlonu: Zlato z mixu slaví Norové. Česká štafeta se vešla do první…

07.03.2019 17:58 Östersund - Čeští biatlonisté se v prvním závodě v rámci letošního světového šampionátu ve švédském…

Světový rekord i na pětikilometrové trati! Sáblíková získala zlato z MS ve…

03.03.2019 22:36 Aktualizováno Calgary - Poté, co v sobotu zajela česká rychlobruslařka Martina Sablíková světový rekord na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama