ZOH - ranní přehled: Američané nadále vládnou snowboardingu, na U-rampě tentokrát triumfovala sedmnáctiletá závodnice. V curlingu brali medaili Rusové

Pchjongčchang - I ve čtvrtém soutěžním dni letošních Zimních olympijských her v jihokorejském Pchjongčchangu je na programu několik zajímavých závodů, ve kterých se budou opět rozdávat další sady cenných kovů a ve kterých se taktéž objeví čeští sportovci. V brzkých ranních hodinách českého času se čeští olympionici poprvé objevili až v jedné z disciplín alpského lyžování a to v kombinaci mužů, která se jednak stala první disciplínou alpského lyžování, jež se uskutečnila od začátku těchto Her, neboť - jak známo - předešlé dva závody (sjezd mužů a slalom žen) byly vždy kvůli silnému větru odloženy a která jednak skončila až po uzávěrce tohoto ranního přehledu a tudíž se tak konečné výsledky dozvíte až v přehledu odpoledním. Proto se tak nyní nejprve podíváme na snowboarding (finále U-rampy žen a kvalifikace U-rampy mužů) a curling dvojic.

Přidejte svůj názor

Zimní olympijské hry 2018, Pchjongčchang - Jižní Korea
doporučujeme

Že její kralování v X-Games není náhodné, tak o tom teprve sedmnáctiletá americká reprezentantka Chloe Kimová přesvědčila svět svou již první jízdou, kterou si pak navíc ještě vylepšila svou závěrečnou třetí, za kterou od rozhodčích obdržela 98,25 bodu a s přehledem tak brala zlatou olympijskou medaili. "Měla jsem na krajíčku, chtělo se mi brečet. Ale věděla jsem, že bych nebyla spokojená, i když bych si odvezla zlatou medaili, s vědomím, že to šlo lépe. Tou třetí jízdou jsem si prostě chtěla dokázat, že si to zasloužím, a dala jsem do toho všechno," řekla po závodě snowboardistka, která se tak ve svých 17 letech a 296 dnech stala vůbec nejmladší olympijskou šampionkou v historii Zimních olympijských her a překonala tak tedy v tomto ohledu Michel Figiniovou, švýcarskou lyžařku, která triumfovala pod pěti kruhy v roce 1984, tedy v době, kdy jí bylo ještě o 19 dní více.

Stříbro putuje do Číny a to zásluhou Liou Ťia-jü, jež za svou druhou finálovou jízdu získala pouze o devět bodů méně, než vítězná Američanka. Za Atlantik míří i bronz a to pro zněmu díky světové šampionce z roku 2013 Arielle Goldové. Byla to právě ona, která odsunula z medailových pozic snowboardingovou čtyřiatřicetiletou, taktéž americkou, veteránku Kelly Clarkovou. Přitom Goldová měla co dělat, aby se dostala do dvanáctičlenného finále, nakonec se do něj probojovala z poslední pozice.

Mimochodem, co se týče Kelly Clarkové, tak ta se poprvé objevila na olympiádě již v roce 2002 v Salt Lake City, kde triumfovala, stejně úspěšná pak byla i před osmi lety ve Vancouveru, na předešlých zimních hrách v Soči pak skončila třetí. Nyní o pouhé dva body přišla o svůj čtvrtý cenný olympijský kov. A nebyla jediná z favoritek, která nakonec v závodě, jež se jel již v daleko lepších povětrnostních podmínkách, než jak tomu bylo u slopestylu, skončila bez medaile. Stejně totiž  na tom byla i nakonec pátá úřadující světová šampionka reprezentující Čínu Cchaj Süe-tchung.

O letošní olympijské vítězce Chloe Kimové, jejíž rodiče pocházejí z Koreje, se již delší dobu mluví jako o zazráčném dítěti, neboť se už před čtyřmi lety v jejích pouhých 13 letech mohla zúčaastnit Zimních olympijských her. Už tehdy totiž splňovala výkonnostní podmínky, jenomže právě kvůli nízkému věku se nakonec v Soči neobjevila. Zúčastnila se tehdy alespoň X-Games v Aspenu, kde skončila druhá a kde pak v následujících letech hned čtyřikrát triumfovala.

Rodiče, tři sestry, tři tety, dvě sestřenice a babička, ti všichni byli svědky pro Chloe Kimovou největšího závodu její dosavadní kariéry. "Mám hroznou radost, že se mi povedlo vyhrát pro mé rodiče. Udělali toho pro mě a moji kariéru hrozně moc," nezapomněla poděkovat své početné rodině Kimová po závodě a připomněla tak, že to byl právě její otec, který ji vedl ke snowboardingu.

Američanka tak triumfem v Pchjongčchangu jenom potvrdila svou nadvládu v této disciplíně, ve které vyhrála i letošní Světový pohár. "Pořád mi to úplně nedošlo, ještě ve mně proudí adrenalin. Musím jet domů a tam to všechno vstřebat. Ale tohle byl odmala můj sen, je to úžasné," uvedla šťastná závodnice, která vyniká i v komunikaci s fanoušky přes sociální sítě, třeba před tímto finále stihla informovat své příznivce přes Twitter o tom, že před závodem se nestihla ani nasnídat a má hlad.

Dodejme, že po Radmondu Gerardovi a Jamie Andersonové je to tak další americké vítězství pod pěti kruhy ve snowboardingu a Američané tak tedy nadále v Pchjongčchangu vládnou tomuto sportovnímu odvětví.

Americká vlajka byla k vidění vysoko i v mužské kvalifikaci na U-rampě

Honbu za svou třetí zlatou olympijskou medailí načal na U-rampě i další z Američanů Shaun White. Tato žijící legenda amerického snowboardingu, jíž je už jednatřicet let a má doma triumfy z Turína 2006 či z Vancouveru 2010, vyhrál kvalifikaci, když za svou jízdu získal od sudích 98,50 bodu a je tak na nejlepší cestě vylepšit si chuť poté, co na předešlých Hrách v Soči skončila bez cenného kovu. Druhý za tímto třináctinásobným vítězem zimních X-Games pak skončil v kvalifikaci Australan a úřadující mistr světa Scotty James, třetí se umístil Japonec Ajumu Hirano. Ten tak i letos bude bojovat o medaile a bude tak mimo jiné obhajovat stříbro ze Soči. Mimochodem, právě tento Japonec se v Soči ukázal v době, kdy mu bylo pouhých patnáct let. Letos v lednu pak tento Japonec vyhrál X-Games v Aspenu.

Závod se musí obejít bez olympijského šampiona ze Soči Švýcara Iouriho Podladtchikova, kterého během zmiňovaných X-Games potkal pád, při kterém si nejen, že způsobil zlomeninu nosu, ale i krvácení do mozku.

Ruský manželský pár vybojoval v závodu curlingu dvojic bronz

Manželský pár startující pod olympijský vlajkou coby "Olympijští sportovci z Ruska" Anastasia Bryzgalovová a Alexandr Krušelnickij dosáhl na bronzovou medaili a to poté, co v boji o tento cenný kov porazil norskou dvojici Kristin Skaslienovou a Magnuse Nedregottena 8:4. Je to tak pro ně druhá medaile po jejich triumfu z předloňského světového šampionátu. "To, že jsme rodina, je pro nás hodně důležité. Nesmírně nám to pomohlo, abychom se přenesli přes včerejší porážku a sehráli dnes zápas, na který bychom mohli být pyšní," řekla Bryzgalovová, která tak dala vzpomenout na semifinálovou prohru se Švýcary 5:7.

Právě Bryzgalovová, která se mimochodem stala miláčkem na internetu u sportovních fanoušků, se dokázala popasovat i s menší nehodou, jež se udála na konci třetího endu, kdy pětadvacetiletá rodačka z Petrohradu uklouzla noha během plánování strategie posledního kamenne a upadla tak na dráhu. "Prostě jsem zapomněla na kámen, který jsem měla za sebou," okomentovala s úsměvem ne docela častý incident v profesionálním curlingu.

Připomeňme, že o zlato budou spolu bojovat Švýcaři Jenny Perretová a Martin Rios a Kanaďané Kaitlyn Lawesová a John Morris.

ZIMNÍ OLYMPIJSKÉ HRY V PCHJONGČHANGU 2018 - konečné výsledky (13.2.2018):

Snowboarding, ženy - U-rampa (finále):

1. Kimová (USA) 98,25
2. Liou Ťia-jü (Čína) 89,75
3. Goldová 85,75
4. Clarková (obě USA) 83,50
5. Cchaj Süe-tchung (Čína) 76,50
6. Macumotová (Jap.) 70,00
7. Castelletová (Šp.) 67,75
8. Tomitaová (Jap.) 65,25
9. Thovexová 63,00
10. Rodriguezová (obě Fr.) 50,50

Snowboarding, muži - U-rampa (kvalifikace):

1. Shaun White (USA) 98,50
2. Scotty James (Austrálie) 96,75
3. Ajumu Hirano (Japonsko) 95,25

Curling - smíšené dvojice:

O 3. místo: OSR - Norsko 8:4

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama