ZOH - ranní přehled: Vítr opět dělá vrásky na čele pořadatelům. Na U-rampě se i tak psala historie, čeští krasobruslaři se zúčastní i volných jízd

Pchjongčchang - Větrné hry. Tak se zřejmě bude říkat letošním Zimním olympijským hrám, které se v těchto dnech koná v jihokorejském Pchjongčchangu. Byl to totiž opět silný vítr, jenž výrazně promluvil do programu těchto Her a konkrétně tedy i do programu jejich pátého soutěžního dne. Organizátoři opět odložili další z disciplín alpského lyžování a to tentokrát slalom žen, kterého původně měly zúčastnit i tři české reprezentantky Martina Dubovská, Gabriela Capová a Kateřina Pauláthová, a to na páteční den. V brzkých ranních hodinách středoevropského času tak mohli sportovní fanoušci sledovat finále snowboardistů na U-rampě, závod krasobruslařských dvojic v rámci krátkého programu nebo třeba duely v rámci základních skupin curlingového turnaje jak mužů, tak i žen.

Přidejte svůj názor

Zimní olympijské hry 2018, Pchjongčchang - Jižní Korea
doporučujeme

Američanovi Shaunu Whiteovi šlo ve středečním finále snowboardistů na U-rampě o jediné. Chtěl především jako první v historii získat třetí zlatou olympijskou medaili ve své disciplíně. Právě to se žádnému jinému snowboardistovi v minulosti nepodařilo. Jednatřicetileté legendě ale nyní v Pchjongčchangu ano. Přidal tak nejcennější olympijský kov ke svým dvěma předešlým, které získal jednak na Hrách v Turíně v roce 2006 a jednak také na Hrách ve Vancouveru v roce 2010.

Už v rámci prvních jízd, do kterých nastoupil ze všech finalistů jako poslední, ukázal svou výjimečnost a ukázal, proč by měla i tentokrát zlatá medaile přistát na jeho krku. Jenomže po dvou jízdách se dostal na druhé místo, kam ho sesadil Japonec Hirano, pro kterého to jsou druhé olympijské hry, přičemž jeho první účast na Hrách se uskutečnila před čtyřmi lety v Soči, tedy v době, kdy tomuto Japomci bylo pouhých 15 let.

Skutečnost, že byl po prvních dvou jízdách White na průběžném druhém místě, ryšavého Američana zdravě naštvala a rozhodl se o všem rozhodnout svou poslední jízdou. Nakonec se tolik toužená věc podařila americký reprezentant skutečně získal své třetí olympijské zlato z této disciplíny. "Úplně mě přemohlo štěstí. Tolik jsem toho musel překonat, abych se sem dostal. Mám za sebou šílené zranění z Nového Zélandu, kde jsem si rozsekal obličej," řekl po závodě šťastný White, jenž tak připomněl těžký pád z loňského října, jenž se udál v jednom z tréninků a na jehož konci pak bylo nejen 62 stehů v obličeji, ale i zhmožděné plíce. "Stejný trik, při kterém jsem se tehdy zranil, jsem dnes dal. Byla to jedna z nejlepších jízd mého života," dodal.

Jeho japonský soupeř Hirano se snažil na U-rampě vybojovat první snowboardingové olympijské zlato pro Japonsko vůbec, nakonec se ale musel spokojit vítěz lednových X-Games se stříbrem. Bronz pak putoval zásluhou Scottyho Jamese do Austrálie.

V závodě se pak zúčastnil i další japonský závodník, šestnáctiletý Juto Tocuka. Ten však ale svou jízdu ve finále nedokončil, neboť z téměř pětimetrové výšky ošklivě spadl přímo na hranu rampy a po pár chvílích si nvšichni přítomní oddychli, jelikož Japonec se záchranáři, kteří ho následně odvezli na saních z areálu na vyšetření, v sedě komunikoval. Poslední zprávy hovoří o tom, že si stěžuje na bolesti kyčle.

To Švýcar Iouri Podladtchikov, obhájce olympijského triumfu v této disciplíně ze Soči 2014, se olympijského závodu nezúčasttnil vůbec, tedy ani kvalifikace, natož finále. Poté, co se zranil na X-Games v Aspenu, mu lékaři nedoporučili se těchto Her zúčastnit

Český pár Dušková, Bidař postoupila do volných jízd. V nich se představí i ostře sledovaní Severokorejci

Krasobruslařský pár Anna Dušková, Martin Bidař se mohou radovat ze svého postupu z krátkého programu do volných jízd. Právě ve středečním krátkém programu předvedlo české duo jízdu, kterou jely na Mozartovu hudbu upravenou do tangových rytmů a za kterou nakonec od rozhodčích dostali 63,25 bodu. Dostali o 4,45 bodu více, než na zářijové olympijské kvalifikaci, jež se tehdy konala v německém Oberstdorfu, tak na to, aby vyrovnali tito juniorští mistři světa z roku 2016, své dosavadní maximum, chybělo páru ještě o 2,65 bodu více. "Dnes jsme byli spokojeni i bez známek," komentovala výsledek po jízdě Dušková s úsměvem na tváři.

Oba krasobruslaři byli očividně se svou jízdou spokojeni. "Dopadlo to ještě lépe, než jsme doufali," řekla Dušková, kterou Bidař doplnil následujícími slovy: "Na to, že jsme trénovali pouze tři týdny, tak si myslím, že se nám to povedlo." Připomněl tak veřejnosti, že se poprvé začal pár pořádně připravovat na olympiádu až letos v lednu a to především kvůli operaci kolene, kterou potkalo Duškovou loni v listopadu.

Jedinou menší kaňkou na jejich jízdě v krátkém programu akorát snad zakolísání Bidaře během jeheo sólového trojitého toeloopu. "Co se stalo? To bych taky rád věděl. Buď jsem to přetočil, nebo jsem se trošku jinak píchnul. Poté jsem už myslel jen na to, že musím jet dál. Věděl jsem, že přijdeme o nějaké body, ale museli jsme pokračovat," okomentoval český reprezentant inkriminovaný okamžik. Trojitý twist a odhozený lutz pak oba krasobruslaři zvládli bez větších problémů. Co může oba krasobruslaře nejvíce těšit, tak to jsou především vyšší známky ve srovnání s ostatními páry za programové komponenty.

Radost po krátkém programu svých svěřenců neskrývala ani trenérka Eva Horklová, která, jak sama přiznala, už ani v postup Duškové s Bidařem nedoufala. "Ať jsem to počítala, jak jsem to počítala, tak mi to nevycházelo. Nicméně jsem si přála, aby to, co jsme po zranění vydřeli, prodali a zajeli. Nejvíce jsem se bála faktu, že v sezoně nejeli žádný závod," řekla konkrétně.

Dodejme, že po krátkém programu vedou poslední mistři světa z Číny Suej Wej-ťin a Chan Cchung, jímž se taktéž povedl posunout svůj osobní rekord a to na 82,39 bodu. Tím pádem tak ma 71 setin náskoku před úřadujícími evropskými šampiony z Ruska Jevgenijí Tarasovovou a Vladimirem Morozovem.

Není pak rozhodně bez zajímavostí, že se tohoto krátkého programu zúčastnila i celosvětově sledovaná severokorejská dvojice Rjom Te-ok, Kim Ču-sik, přičemž na stadionu nebyli jedinými lidmi pocházející z KLDR. Z hlediště je totiž mohutně svým specifickým povzbuzováním podporovali i severokorejské roztleskávačky, jež, jak známo, jsou součástí početné delegace KLDR, kterou do Pchjongčchangu vyslal vůdce Kim Čong-un. Nakonec ale severokorejským krasobruslařům tato podpora přišla vhod a zřejmě jim pomohla, neboť nejen, že o více než čtyři body vylepšili své dosavadní maximum, ale také se těmto bronzovým medailistům z mistrovství čtyř kontinentů podařilo postoupit do volných jízd. Po krátkém programu se nachází na 11. pozici a ještě dodejme, že do volných jízd postoupilo celkem 16 párů z celkových 22.

ZIMNÍ OLYMPIJSKÉ HRY V PCHJONGČCHANGU 2018 - konečné výsledky (14.2.2018):

Snowboarding, muži - U-rampa (finále):

1. White (USA) 97,75 b.
2. Hirano (Jap.) 95,25
3. James (Austr.) 92,00
4. Ferguson (USA) 90,75
5. Burgener (Švýc.) 89,75
6. Josey (USA) 88,00
7. Katajama (Jap.) 87,00
8. Pates (USA) 82,25
9. Scherrer (Švýc.) 80,50
10. Callister (Austr.) 62,00

Krasobruslení, sportovní dvojice - krátký program:

1. Suej Wen-ťin, Chan Cchung (Čína) 82,39
2. Tarasovová, Morozov (OSR) 81,68
3. Duhamelová, Radford (Kan.) 76,82
4. Savchenková, Massot (Něm.) 76,59
5. Jü Siao-jü, Čang Chao (Čína) 75,58
6. Jamesová, Cipres (Fr.) 75,34

...

15. Dušková, Bidař (ČR) 63,25

Curling - turnaj mužů, základní skupina:

Dánsko - Švédsko 5:9
Kanada - Itálie 5:3
Jižní Korea - Spojené státy americké 7:11
Švýcarsko - Velká Británie a Severní Irsko 5:6

Curling - turnaj žen, základní skupina:

Japonsko - Spojené státy americké 10:5
Olympijští sportovci z Ruska - Velká Británie a Severní Irsko 3:10
Dánsko - Švédsko 3:9
Švýcarsko - Čína 2:7

Lední hokej, ženy:

SKUPINA B:

Švédsko Švýcarsko 1:2

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama