Ruský curler Krušelnickij čeká na potvrzení dopingu. Soupeři mezitím nechápou proč by dopoval

Pchjongčchang - Výpravu tzv. "olympijských sportovců z Ruska" trápí opět další pozitivní dopingový nález. Poté, co byl ještě před těmito Hrami v Pchjongčchangu kvůli známé dopingové kauze, ve které měl nemalou roli hrát i samotný Kreml, byl jak známo suspendován Ruský olympijský výbor a tudíž tak byli do jihokorejského Pxhjongčchangu vpuštěni ti ruští olympionici, u kterých se prokázalo, že nebyli součástí tohoto údajného systematického dopování v Rusku. Problém s dopingem u Rusů ale, jak vidno, i přesto nezmizel. Nyní se v této souvislosti mluví v Jižní Koreji o curlerovi Alexandru Krušelnickijovi, u kterého se našlo zakázané meldonium. Je tak podezřelým z dopingu a Abritrážní sportovní soud (CAS) tak s ním již zahájil řízení. Mezitím se čeká na výsledky analýzy B vzorku. "Nebyl ještě stanoven žádný termín jednání a v této chvíli nebudeme poskytovat žádné další informace," uvedl k řízení CAS.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Zimní olympijské hry 2018, Pchjongčchang - Jižní Korea
doporučujeme

Připomeňme, že právě látka zvaná meldonium je zakázaná od Nového roku 2016 a právě do této doby ho měl Krušelnickij podle svého kouče Dimitrije Melnikova brát. Poté už nikoli. Jestli se potvrdí to, že ruský sportovec měl v sobě tuto látku, bude tak od začátku právě probíhajících Zimních olympijských her v Pchjongčchangu již druhý případ dopujícího závodníka. Tím prvním byl japonský shorttrackař Kei Saito, u kterého mimosoutěžní kontrola nalezla pro změnu diuretikum acetazolamid.

Soupeři ruských carlerů nyní nechápou, k čemu brát v jejich sportu doping. "Myslím, že i spousta lidí by se tomu zasmála a ptala by se, k čemu by doping v curlingu byl. Ani já sama netuším, k čemu by nám mohl pomoci," kroutila nad zprávou o Kruselnickijim dánská kapitánka Madelaine Dupontová. Nor Thomas Ulsrud, jenž v tomto sportu získal stříbro ve Vancouveru 2010, k tomu řekl následující: Je těžké vidět doping v curlingu. Možná jako metař, ale i tak by bylo lepší jít prostě do posilovny."

Kruselnickij našel zastání u kapitánky ruského ženského reprezentačního týmu Viktorie Mojsejevové. "Vždycky říkali, že je super dělat sport, ve kterém nejsou dopingové skandály. Hlavně proto, že u nás to není o rychleji, výš, silněji (olympijské heslo), ale o přesnosti. Nevím, jaký doping ani k čemu by ho někdo mohl v curlingu použít," řekla konkrétně.

Pokud by analýza B vzorku meldonium v těle ruského curlera prokázala, Mezinárodní olympijský výbor (MOV) zváží, zda umožní Rusům nést při závěrečném ceremoniálu ruskou vlajku. Právě o této možnosti v posledních dnech MOV uvažoval. "Je několik podmínek, které musí splnit. Velmi by nás zklamalo, kdyby se doping potvrdil," řekl k tomu mluvčí organizace Mark Adams.

Dodejme, že Krušelnickij závodil v curlingu společně se svou manželkou Anastasiou Bryzgalovovou a to pochopitelně ve smíšenýchh dvojicích. Právě v této kategorii získali bronz poté, co v boji o něj porazili Norsko 8:4.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama