Pořadatelé her doporučili sportovcům nepodávat si ruce. Kvůli noroviru

Pchjongčchang - Nečekaný problém nyní tíží pořadatele právě probíhajících Zimních olympijských her v jihokorejském Pchjongčchangu. Právě na této sportovní akci, podobně jako na loňském atletickém světovém šampionátu v Londýně, hrozí, že olympionikům hrozí nakažení se tzv. norovirusem. Tato nákaza způsobující zvracení, průjmy a křeče v břiše nyní trápí dvě švýcarské reprezentanty v akrobatickém lyžování, jinak ale spíše řádí v řadách samotných pořadatelů. I proto si hokejisté po zápasech nepodávají ruce a pouze si ťukají pěstmi.

Přidejte svůj názor

Zimní olympijské hry 2018, Pchjongčchang - Jižní Korea

Právě v mrazivých teplotách, které v současnosti v dějišti Her panují, se tato nákaza šíří snadněji, ovšem samotní olympionici mohou být relativně klidní v tom, že virus Zika, který řádil v Riu de Janeiro před posledními Letními olympijskými hrami v roce 2016, měl o daleko horší následky, než jak je právě u norovirisu. Ten trápí nakaženého pouze dva dny, přesto dokáže výrazně oslabit imunitu.

To je také důvod, proč hokejisté po svých zápasech nepodávají ruce, jelikož je vir snadno přenositelný z člověka na člověka. Své by o tom mohl vyprávět otec jednoho z amerických obránců Jamese Wisniewského, jenž byl během minulého týdne v karanténě. "Dostanete to hned, ani nevíte jak. Musíme jen zabránit, aby se to dostalo ke sportovcům," řekl dvaašedsátiletý Wisniewski.

Jak ale upozorňuje web americké televizní stanice NBC, na naléhání ze strany pořadatelů ohledně nepodávání rukou nereaguje ruská hokejová reprezentace, která neustále svým soupeřům nabízí normální podání ruky. To Američané se přiklonili k ťukáním si pěstmi. "Je to lepší. Když si podáváte s někým ruku, nikdy nevíte, na co sahal," uvedl k tomu forvard Jim Slater hvězd a pruhů.

Jeho reprezentační kolegyně, tedy americké hokejistky, to vidí jinak a po posledním duelu s Finkami si ruce nornálně podali. Je to součást hokeje, projev vzájemné úcty," řekla jedna z amerických hráček Jocelyne Lamoureux-Davidsonová. Podobně se k tomu staví  i sám šéf Mezinárodní hokejové federace IIHF Švýcar René Fasel. "Znáte doktory – každý má jiný názor, jsou jako právníci. Ovšem pokud to zabrání tomu, aby týmy v důležitém turnaji oslabila infekce, je lepší to respektovat," řekl a dodal, že právě po jednotlivýchh zápasech ve vyřazovacích částech mužského turnaje by klasické podání ruky rád viděl.

Američané ho ale zřejmě nevyslyší, neradi, podle jejich slov, by podstupovali riziko nakazit se tímto virem, který by mohl v rozhodujících momentech hráče vyřadite ze hry.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Italové o olympiádu nestojí? Budou se ucházet o ZOH 2026 jen s Milánem a…

19.09.2018 02:27 Řím - Italskou kandidaturu na pořádání zimních olympijských her v roce 2026 budou nakonec tvořit…

Ledecká už ví, za jakou zemi by závodila. Čtvrteční jednání skončilo patem

06.09.2018 23:01 Aktualizováno Praha - Už i sama dvojnásobná olympijská vítězka z letošních Her v Pchjongčchangu Ester Ledecká…

Janek Ledecký: Šéf svazu lyžařů by měl rezignovat, Ester může závodit za…

05.09.2018 16:34 Praha - Do dalšího děje vstoupil ostře sledovaný spor mezi dvojnásobnou olympijskou vítězkou z…

Budoucnost v reprezentaci v ohrožení? Dvojnásobná olympijská vítězka…

03.09.2018 17:06 Praha - Bude ještě stále reprezentovat sjezdová lyžařka a snowboardistka Ester Ledecká Českou…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Sportu

reklama
reklama