Neshody s týmem, psychické problémy. Koukalová promluvila

Praha - Olympijská medailistka a biatlonová hvězda Gabriela Koukalová po delší době promluvila. Časopisu Glanc poskytla velmi otevřený rozhovor, ve kterém osvětlila celou řadu otazníků.

Gabriela Koukalová

Český fanoušek zimních sportů si v posledních letech zvykl na pravidelný přísun úspěchů biatlonové reprezentace. Jejím hlavním tahounem byla Gabriela Koukalová, která ale tuto sezonu kvůli zdravotním problémům nezávodila. Jak vyplývá z rozhovoru vydaném v časopise Glanc, důvodů přerušení kariéry bylo více.

„Celý život mám problém se někam začlenit. Jsem jiná, ale chtěla jsem být stejná jako ostatní a někam patřit. V biatlonové partě se mi to nikdy nepovedlo,“ řekla Koukalová, která chyběla na letošních zimních olympijských hrách v Jižní Koreji.

„Do jara jsem byla pořád zdravá, připadala jsem si nesmrtelná, těšila se na přípravu na olympiádu a byla připravená dát tomu dvě stě procent. Ale pak se to začalo sypat. Ale už na jarním soustředění jsem byla moc unavená, takže jsem si nedovedla představit, že to ještě někdy rozchodím. Byly i světlé chvilky, ale spíše se to zhoršovalo. Líp jsem se cítila paradoxně většinou poté, co jsem byla třeba nemocná a týden dva jsem nemohla trénovat. Ale za pár dní se tělo zase začalo opotřebovávat a odmítalo pracovat," popsala  Koukalové své zdravotní potíže.

Podle rozhovoru je ale jasné, že vedle fyzických, měla Koukalová také psychické potíže.

„Byla jsem z toho špatná, ale nejvíc smutná jsem byla z reakcí některých lidí. Odvrátili se ode mě i ti, o kterých jsem si myslela, že jim na mně záleží. Jenže to asi platilo jen dokud se mi dařilo. Jako bych byla nějaká věc, když jsem přestala fungovat, tak mě odložili. Zpátečku dali i lidé, se kterými jsem si myslela, že máme opravdu pevné vztahy,“ vysvětlila další zdroj svých potíží Koukalová.

A kdy se rozhodla vítězka světového poháru ze sezony 2015/2016 nejet na závody pod pěti kruhy?

„Konečné rozhodnutí přišlo v pár posledních týdnech loňského roku. Neviděla jsem světlo na konci tunelu, bolest nohou byla obrovská, nešlo to. Tělo mi dávalo najevo, že chce klid. Když jsem přípravě nemohla dávat sto procent, jako zarputilému perfekcionistovi mi to přestávalo dávat smysl,“ uvedla Koukalová.

A jak vidí biatlonová mistryně světa svou nejbližší budoucnost?

„Brzy se potkám s profesorem Pavlem Kolářem a uvidíme, jak ten odpočinek pomohl a co bude dál. Zanevřela jsem na některé lidi z prostředí biatlonu, ale ne na biatlon jako takový. Prožila jsem díky němu i spoustu radosti a emocí, které mám v sobě už navždy, " má jasno Koukalová.

„Jak se znám, je možné, že za pár týdnů mi začne všechno, co mě poslední roky trápilo, zase chybět a začnu se připravovat na další sezonu. Anebo ne. Každopádně doufám, že nasazení, které jsem měla ve sportu, mi vydrží dál. Jen s tím rozdílem, že nepůjdu za každou cenu přes závit. Ale pevně věřím, že jsem v biatlonu ještě neřekla poslední slovo,“ dodává.

Takže je klidně možné, že Gabrielu Koukalovou uvidíme na olympijských hrách v čínském Pekingu, které se budou konat za čtyři roky...

Související:

Právě se děje