Turné ovládl Kobajaši. Koudelka v Bischofshofenu skončil šestý!

Bischofshofen - Dlouhý den v neděli zažili skokané na lyžích. Protože se v sobotu kvůli silnému sněžení kvalifikace v Bischofshofenu zrušila, musela se konat právě v neděli před hlavním závodem. Kvalifikaci z Čechů nezvládl akorát Lukáš Hlava, naopak Roman Koudelka společně s Čestmírem Kožíškem a Viktorem Poláškem do hlavního závodu prošli. V něm se pak dařilo Koudelkovi s Kožíškem, neboť právě těmto dva českým reprezentantům se poddařilo postoupit do 2. kola. V něm potvrdil svou konstantní formu od začátku letošního Světového poháru její lídr Japonec Rjoju Kobajaši, který se tak ve svých dvaadvaceti letech mohl radovat z celkového triumfu na Turné čtyř můstků. Výtečně skákající rodák z Lomnice nad Popelkou Roman Koudelka si pak po tomto závodě v celkovém pořadí Turné polepšil na skvělé páté místo.

Ještě před kvalifikací figuroval Koudelka na šesté pozici v celkovém průběžném pořadí tohoto prestižního závodu a přestože v ní nenavázal na svůj výkon z Innsbrucku, kde v kvalifikaci obsadil druhé místo, i tak nakonec do hlavního závodu v Bischfshofenu postoupil a to konkrétně z 19. místa poté, co skočil 127,5 metru. Dál pak kvalifikačním sítem prošli ještě Čestmír Kožíšek ze 35. místa a Viktor Polášek ze 45. místa. K tomu, aby do hlavního závodu postoupil i Lukáš Hlava, chybělo tomuto závodníkovi sedm příček.

Nejlepší z postupujících 50 závodníků pak byl v té chvíli druhý muž Turné Němec Markus Eisenbichler (143 metrů). Rjoju Kobajaši pak po kvalifikaci skončil třetí a na vedoucího Eisenbichlera ztrácel čtyři body.

K triumfu v kvalifikaci pak nestačil Polákovi Dawidu Kubackému ani skok daleký 145 metrů, čímž tak překonal rekord můstku v Bischofshofenu. Především kvůli vyššímu nájezdu se umístil na sedmé pozici.

Kobajaši se stal prvním Japoncem po 21 letech, který na Turné triumfoval

Doposud se podařilo v historii Turné jen dvěma závodníkům vyhrát všechny čtyři závody. Fanoušky tak pochopitelně zajímalo zda na Svena Hannawalda a Kamila Stocha dokáže letos navázat i Rjoju Kobajaši. Podařilo se mu to, jelikož ve druhém kole Japonec zaznamenal skok daleký až 137,5 metru. Ještě po tomto výkonu však měl svůj skok před sebou Markus Eisenbichler, ovšem tomu se nezadařilo a japonská radost tak mohla vytrysknout. Není divu. Naposledy japonský závodník vyhrál Turné v sezńě 1997/98 a tehdy se o to zasloužil Kazujoši Funakiho.

Co se týče Romana Koudelky, tak ten nejprve v 1. kole, jež se kvůli tomu, že se v neděli konala i kvalifkikace neskákala K.O. systémem, předvedl další z jeho skvělých skoků v rámci tohoto Turné, konkrétně 133 metrů. Přes 130metrovou hranici se český závodník dostal i ve 2. kole, přestože foukal silný zadní vítr. Nakonec z toho bylo 130,5 metrů a v Bischofshofenu to tak stačilo na celkové šesté místo. V celkovém pořadí Turné se pak Koudelka posunul na pátou pozici.

Další Čech v hlavním závodě Čestmír Kožíšek nejprve skočil 118,5 metru, čímž se tak do 2. kola dostal ze 30. místa, ve druhém kole pak zaznamenal o dva půl metru dále. A Viktor Polášek? Ten se po 1. kole umístil na chvostu statrtovního pole.

Závěrečný závod Turné čtyř můstků ve skoku na lyžích v Bischofshofenu (6.1.2019):

1. R. Kobajaši (Jap.) 282,1 bodů (135 metrů+137,5 metru)2. Kubacki (Pol.) 268,30 (138+130)3. Kraft (Rak.) 267,5 (134+131,5)4. Leyhe (Něm.) 266,0 (126+137)5. Eisenbichler (oba Něm.) 265,5 (137+131,5)6. Koudelka (ČR) 259,7 (133+130,5)7. Granerud (Nor.) 258,0 (128,5+135)8. Peier (Švýc.) 254,6 (131,5+127)9. Johansson (Nor.) 253,3 (132+126,5)10. Geiger (Něm.) 249,5 (122+133,5)

...

30. Kožíšek 206,1 (118,5+120,5)46. Polášek (oba ČR) 88,6 (112,5)

Konečné pořadí Turné:

1. R. Kobajaši 1098,0 bodů2. Eisenbichler 1035,93. Leyhe 1014,14. Kubacki (Pol.) 1010,85. Koudelka 1006,36. Stoch (Pol.) 994,0

...

38. Polášek 389,743. Kožíšek 302,363. Hlava (ČR) 93,6

Průběžné pořadí SP (po 11 z 28 závodů):

1. R. Kobajaši 9562. Žyla (Pol.) 5293. Stoch 5044. Leyhe 4115. Geiger (Něm.) 3946. Forfang (Nor.) 360

...

13. Koudelka 25034. Polášek 4046. Hlava 1558. Kožíšek 3

Související

Skoky na lyžích

Skokan na lyžích Viktor Polášek učinil překvapivé rozhodnutí. Ukončil kariéru

Nečekané rozhodnutí začátkem tohoto týdne učinil skokan na lyžích Viktor Polášek. Tento juniorský mistr světa z roku 2017 se totiž ve svých pouhých 24 letech rozhodl ukončit svou skokanskou kariéru. Oznámil to na svém instagramovém účtu. Hlavními důvody pro toto rozhodnutí byla jedna ztráta motivace, ale především psychické a fyzické vyčerpání.
Ilustrační foto

Potíže před druhým českým letem do Pekingu. Covid mají trenéři skokanů a Pančochové

Zatímco první várka českých sportovců, kterých je dohromady pro letošní Zimní olympijské hry v Pekingu celkem rekordních 113, odcestovala do dějiště Her bez větších potíží, to ruhá várka olympioniků na svůj odlet teprve čeká. Podle plánů mají do Pekingu odletět 2. února, vypadá to ale však, že s nimi neodletí dva trenéři. Jednak Přemysl Vida, kouč snowboardistky Šárky Pančochové, a také slovinský trenér českých skokanů Vasja Bajc. Oba mají pozitivní test na koronavirus a oba tak odcestují později.

Více souvisejících

Skoky na lyžích Roman Koudelka

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Eva Kailisová

Korupce v Evropském parlamentu: V Belgii zadrželi místopředsedkyni Kailisovou

Policie v Bruselu dnes provedla 16 razií v rámci vyšetřování podezření z praní špinavých peněz a korupce, do kterého je zapojen Evropský parlament a nejmenovaná země Perského zálivu. Agentuře AP to dnes sdělila federální prokuratura, podle které byli zatčeni čtyři lidé. Večer belgický list Le Soir napsal, že další zadrženou v tomto případě je místopředsedkyně EP, Řekyně Eva Kailisová. Policie ji nyní vyslýchá.

včera

Emmanuel Macron

Paříž: Macronovy výroky o Rusku jsou vytržené z kontextu. Popisuje jen to, co chtějí Ukrajinci

Nedávné výroky francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o bezpečnostních garancích Rusku byly vytržené z kontextu, uvedl dnes Elysejský palác podle agentury AFP. Macron minulý týden v rozhovoru se stanicí TF1 při cestě po Spojených státech uvedl, že je potřeba si promyslet, jaké garance je Západ ochoten poskytnout Rusku, až se vrátí k jednání o ukončení války na Ukrajině. Macronovy výroky kritizovalo několik ukrajinských a východoevropských politiků a osobností, píše agentura AFP.

včera

Kyjev

Ukrajina bez proudu? Lidé musí počítat s odstávkami během celé zimy, varoval premiér

Obyvatelé Ukrajiny se musejí připravit, že stabilizační odstávky proudu potrvají celou zimu, upozornil dnes podle agentury Unian premiér země Denys Šmyhal. Kvůli rozsáhlým škodám, které na ukrajinském energetickém systému způsobily ruské nálety, se řízené odstávky proudu staly pro Ukrajince denním chlebem. Šmyhal uvedl, že poškozeny jsou všechny ukrajinské tepelné a vodní elektrárny.

včera

Aktualizováno včera

Očkování, ilustrační foto

EU nakupuje vakcíny proti covidu, které se nikdy nevyužijí. Chce jednat o přerušení dodávek

Evropská unie nakupuje vakcíny proti covidu-19, které se nikdy nevyužijí, a musí jednat s jejich výrobci o přerušení nasmlouvaných dodávek a snížení poptávky. Shodli se na tom dnes v diskusi unijní ministři zdravotnictví, z nichž někteří volali po zásahu během následujícího měsíce. Český ministr Vlastimil Válek vyjádřil přesvědčení, že vyjednávání s dodavateli budou úspěšná.

Aktualizováno včera

Danuše Nerudová

Prezidentské volby 2023: Nerudová poprvé ve vedení. Pavel se propadl na třetí místo

Ekonomka Danuše Nerudová se v aktuálním volebním modelu agentury Median poprvé dostala na první místo mezi prezidentskými kandidáty. Získala by 28 procent hlasů a proti říjnu si polepšila o 13 procentních bodů. Na druhém místě se umístil předseda hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš, kterému model přisoudil 26,5 procenta hlasů. Třetí by podle průzkumu z přelomu listopadu a prosince skončil někdejší vysoký představitel armády Petr Pavel se ziskem 23,5 procenta. 

včera

Čínský prezident Si Ťin-pching

Čínský prezident Si Ťin-pching se v Rijádu zúčastnil summitu arabských zemí

Čínský prezident Si Ťin-pching se dnes v Rijádu zúčastnil summitu arabských zemí, které označil za přirozené partnery Pekingu pro spolupráci a setkání označil za "milník" a začátek nové éry ve vztazích s těmito státy. Čínský prezident dnes končí návštěvu Saúdské Arábie, kterou zahájil ve středu a během níž podepsal řadu dohod s Rijádem.

Aktualizováno včera

Vladimír Putin

Putin: Po jaderném útoku vymažeme agresora ze světa. Diktátor opakuje hrozbu, kterou si namlouvá

Ruský prezident Vladimir Putin dnes pohrozil tvrdou odplatou, pokud by nějaký stát zaútočil na Rusko jadernými zbraněmi. Na jednání euroasijské ekonomické rady podle agentury Reuters řekl, že by v takovém případě byl útočník smazán z povrchu země. Putin už tento týden řekl, že hrozba jaderného konfliktu narůstá, přestože žádná země záměr podniknout útok proti Rusku s použitím jaderných prostředků nedeklarovala a o možnosti použití jaderných zbraní hovoří v poslední době v souvislosti s válkou na Ukrajině především právě Moskva. 

včera

Aktualizováno včera

Úřad práce

Jurečka slibuje zlepšení situace na úřadech práce v prvním čtvrtletí

Situace v úřadech práce se vyřeší a zlepší v prvním čtvrtletí příštího roku. Na dnešní konferenci Svazu měst a obcí to řekl ministr práce a životního prostředí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Úřady práce sklízejí kritiku za opožďování výplaty dávek. Někteří zástupci radnic si dnes stěžovali na to, že obyvatelé v jejich obcích a městech na příspěvek na bydlení čekají i několik měsíců.

Aktualizováno včera

Yemi A.D.

Česko má prvního vesmírného turistu. Yemi A.D. poletí s japonským miliardářem zadarmo

Japonský miliardář Jusaku Maezawa oznámil jména osmi členů posádky, se kterými se chce vypravit na cestu kolem Měsíce. Je mezi nimi také český umělec, producent a choreograf Yemi A.D, hvězda K-popu T.O.P. či americký DJ Steve Aoki. Členové posádky byli vybráni z přibližně milionu uchazečů. Náklady spojené s týdenní okružní cestou bude hradit Maezawa.

včera

včera

Kyjev

Ukrajinská ekonomika ve třetím čtvrtletí překvapivě vzrostla

Ukrajinská ekonomika ve třetím čtvrtletí překvapivě vzrostla o devět procent, zatímco ve druhém čtvrtletí o 19,2 procenta klesla. Meziroční tempo jejího propadu se tak zmírnilo na 30,8 procenta ze 37,2 procenta v předchozím tříměsíčním období. Oznámili to dnes ukrajinští statistici. Příznivěji se vyvíjí také míra inflace, která se za listopad snížila o desetinu procentního bodu na 26,5 procenta.

včera

Aktualizováno včera

Nachlazení, ilustrační fotografie

V Česku přibývá akutních respiračních nemocí, šíří se RS virus i chřipka

V ČR podle údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ) přibývá akutních respiračních infekcí (ARI) včetně chřipky a respiračně syncytiálních virů (RSV). V některých evropských zemích včetně sousedního Německa už se chřipka šíří se střední intenzitou, v Česku zatím počet případů roste hlavně u dětí ve věku šest až 14 let. SZÚ ale upozorňuje na to, že vzorků, které lékaři odesílají do národní referenční laboratoře, není dostatek.

včera

včera

včera

Miloš Zeman

Vydavatelé budou silnější vůči internetovým platformám. Zeman podepsal i zrušení poplatků za hudbu v prodejnách

Vydavatelé a mediální domy získají silnější pozici vůči provozovatelům internetových vyhledávačů, agregátorů zpráv či sociálních sítí při sjednávání licenčních poplatků za využívání článků. Změnu přinese novela autorského zákona, která vychází ze směrnic EU a kterou prezident Miloš Zeman podepsal. ČTK o tom dnes informoval Hrad.

včera

Jan Lipavský

Základní evropské hodnoty jsou pod přímým útokem, řekl Lipavský

Připomínat si Mezinárodní den lidských práv je letos podle ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) důležitější než kdy dříve. Základní evropské hodnoty jsou pod přímým útokem, agrese ruského prezidenta Vladimira Putina vůči státu, který stojí na těchto hodnotách, dokazuje, že nemohou být brány za samozřejmé. Lipavský to řekl v projevu na setkání s bývalým šéfem české diplomacie Karlem Schwarzenbergem při příležitosti jeho 85. narozenin.

Aktualizováno včera

Masivní požár zničil část nákupního centra na okraji Moskvy. Nejméně jeden mrtvý

Při rozsáhlém požáru nákupního střediska na severním okraji Moskvy dnes zahynul jeden člověk. Informovala o tom agentura TASS s odvoláním na záchranné složky, podle kterých se oheň rozhořel na ploše 18.000 metrů čtverečních. Požár podle záchranářů souvisel se svářečskými pracemi na střeše budovy, přesnou příčinu určí experti po dohašení plamenů, napsal list Kommersant.

Zdroj: ČTK

Další zprávy