MS v biatlonu: Zlato z mixu slaví Norové. Česká štafeta se vešla do první šestky

Östersund - Čeští biatlonisté se v prvním závodě v rámci letošního světového šampionátu ve švédském Östersundu, jenž začal ve čtvrtek, umístili na velice slušném šestém místě. Jednalo se o smíšenou štafetu, kde Českou republiku reprezentovalo kvarteto Veronika Vítková, Markéta Davidová, Ondřej Moravec a Michal Krčmář. O něco úspěšnější v tomto závodě ale byloa jiná kvarteta. Tím vůbec nejúspěšnější byli Norové ve složení Röiselandová, Eckhoffová, J. Boe a Christiansen. Právě ti dostali první nejcennější kov z celkových dvanácti, které se v příštích dnech v Östersundu rozdají.

Přidejte svůj názor

Biatlon, ilustrační fotografie
doporučujeme

Na umístění v prvn šestce bychom si v přpadě české štafety z kraje závodu, který závodníci a závodnice absolvovali v hustém sněžení, asi netipli, jelikož hned na první střelecké položce vleže si musela Veronika Vítková vystřílet hned dva své náhradní náboje a po opuštění koberce nakonec figurovala až na 21. pozici, přičemž štafet bylo celkem šestadvacet. Ujelo mi to hloupě, až jsem se toho bála, protože jsem při ležce vůbec nevěděla, kam mi rány lítaly," okomentovala své zaváhání sama závodnice z Jilemnice v rozhovoru pro Českou televizi.

To následující střelba vestoje byla v podání Vítkové daleko povedenější. Pět terčů vybílila tehdy bez toho, aniž by se dostala k náhradním nábojům. Díky tomu se tak česká štafeta rázem objevila na 11. místě. A když Vítková předávala pomyslný štafetový kolík své mladší kolegyni Markétě Davidové, Česko v tu dobu uzavíralo elitní desítku. „Postupně jsem se zklidnila, což se pozitivně promítlo do druhé střelby a byla jsem pak ze sebe schopná vymáčknout i něco do běžeckého finiše," řekla závodnice, jež své kolegyni předávala v době, kdy na tehdy vedoucí Itálii Češi ztráceli 53 vteřin.

Reprezentantka země z Apeninského poloostrova na prvním úseku Vitozziová tehdy figurovala na vedoucí pozici zaslouženě, protože při obou střelbách nepotřebovala ani jeden náhradní náboj, to samé se dalo říct i o Švédce Perssonové. Právě ta s Italkou zkrátka po prvním úseku vévodila  celému startovnímu poli. Německo tehdy reprezentovala Hinzová, která tak musela nahradit nemocnou Lauru Dahlmeierovou a proto tak možná ani nikoho nepřekvapovalo, že náš západní soused trochu na vedoucí závodnice ztrácí. Protože ale po Hinzové druhý úsek za Německo absolvovala Herrmannová, tedy o dost lepší závodnici co se týče běhu, postupem času se jí podařilo do stat německou štafetu do čela.

Dařilo se i české reprezentantce a vycházející hvězdě posledních měsíců a týdnů Markétě Davidové. Ta na rozdíl od své zkušenější kolegyně nemusela ani na jedné střelecké položce nepotřebovala dobíjet, k tmu přidala svůj tradičně velice kvalitní běh, což dokumentuje ten fakt, že předvedla druhý nejrychlejší běh v rámci svého úseku a nakonec tak předávala Ondřeji Moravcovi na výtečném šestém místě s téměř čtyřicetivteřinovou ztrátou na tehdy vedoucí Německo. „Za dvě střelecky nuly jsem fakt ráda. Ke konci jsem už musela sahat hodně hluboko do rezervy svých sil," řekla po svém úseku dvadvacetiletá česká biatlonistka.

Na trati se následně vydali muži a v tu chvíli byli norští fanoušci na nohou, neboť byl na trati mimo jiné i jejich Johannes Bö a tušili, že by mohl jejich štafetu dostat hodně vysoko. A skutečně. Netrvalo to dlouho a na jeho úprk nedokázal nikdo ze soupeřů adekvátně reagovat. Němci na něj rázem ztráceli 15 vteřin, Italové pak rovnou minutu. Kdo by naopak chtěl na tento úsek co nejrychleji zapomenout, tak to jsou určitě Švédové, kteří se vytratili z vedoucích pozic. Před ty se dokázal Ondřej Moravec díky své čisté střelbě, stejně tak jako Rusové. České štafetě se postupem závodu dařilo lépe a lépe, při poslední předávce se pohybovala již na čtvrté příčce a jen něco přes půl minuty mu chybělo na třetí místo. „Bylo to docela těžké, ale podržel jsem střelbu a něco jsem tam dal i ve stopě, řekl bych, že dobrý rozjezd šampionátu," přiblížil Moravec svůj úsek.

Protože ale do závěrečného úseku vjeli Švéd Samuelsson a Rus Loginov, měl Michal Krčmář na čtvrtek úseku těžkou pozici a málokdo od něj mohl očekávat nějaký větší posun vpřed. A zatímco při střelbě vleže stříbrný medailista z loňských olympijských her potřeboval jedno dobíjení, v následné střelbě vestoje však všechny terče vystřílel na jedničku. Přesto to vzhledem k silným soupeřům ze Švédska a Ruska stačilo na šestou příčku, která je určitě i tak úspěchem pro český biatlon z tohoto závodu. „Neměl jsem asi úplně dobrý den na trati. Běžecky na to nějak nebylo," říkal po závodě zklamaně český finišman Krčmář.

Za konečné šesté místo byl rád i svazový sportovní ředitel Ondřej Rybář. „Pole se dost roztrhalo, ale naši závodnici sjeli tu počáteční ztrátu, za střelbu zaslouží všichni pochválit a rvali se o dobrý výsledek," komentoval Rybář závod a výkon českých reprezentantů v něm.

Pro zlato si v klidu dojeli Norové, konkrétně Christiansen, jenž nepotřeboval žádný náhradní náboj ani vleže, ani vestoje. Stříbro putuje do Německa, bronz do Itálie. Závod pak vůbec nevyšel Francii, i když může poděkovat Martinu Fourcadovi za to, že jí dkázal vytáhnout z hloubi pole na konečné osmé místo.

Mistrovství světa v biatlonu v Östersundu - smíšená štafeta 2x6 km a 2x7,5 km (7.3.2019):

1. Norsko (Röiselandová, Eckhoffová, J. Boe, Christiansen) 1:17:41,7 (0+7)
2. Německo (Hinzová, Herrmannová, Peiffer, Doll) +13,1 (0+9)
3. Itálie (Vittozziová, Wiererová, Hofer, Windisch) +1:09,6 (0+14)
4. Rusko (Pavlovová, Jurlovová-Perchtová, Malyško, Loginov) +1:32,4 (0+8)
5. Švédsko (Perssonová, Öbergová, Nelin, Samuelsson) +1:35,3 (0+10)
6. Česko (Vítková, Davidová, Moravec, Krčmář) +1:51,3 (0+3)
7. Ukrajina (Merkušinová, Vita Semerenková, Prima, Pidručnyj) +2:27,2 (0+10)
8. Francie (Chevalierová, Simonová, Desthieux, M. Fourcade) +2:41,2 (0+15)

Loading...
Témata: Biatlon | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Další historický zápis díky Ledecké. Češka jako první ovládla v sezóně SP…

18.01.2020 14:33 Aktualizováno Po závodě v rakouském Bad Gasteinu si česká nejen snowboardistka Ester Ledecká spravila chuť a poté…

Až třicátý byl nejlepší Čech. Ve sprintu triumfoval Francouz Fourcade

16.01.2020 16:20 Ve třetím závodě se podařilo vyhrát Francouzovi Martinu Fourcadovi, jemuž se opět tak povedlo…

České skokany už netrénuje David Jiroutek. Koudelkovi vyhrkly slzy do očí

13.01.2020 18:35 Vedení skokanského úseku lyžařského svazu odvolalo z pozice kouče českých skokanů na lyžích Davida…

Fourcade po hromadném závodě v Oberhofu ve vedení SP, Krčmář skončil devátý

12.01.2020 16:08 Český biatlon se mohl po neděli radovat z nejlepšího umístění svého reprezentanta v německém…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama