ZOH: Česko má druhou medaili, Sáblíková vybojovala stříbro! Na 3 000 metrů byla lepší jen Wüstová

Soči - Martina Sábliková zvládla tlak, který na ní byl ze všech stran vyvíjen a v závodě rychlobruslařek na 3 000 metrů obsadila druhé místo. Česká republika tak má na hrách v Soči další medaili!

Martina Sáblíková - Soči 2014

Martina Sáblíková to dokázala! V závodě na tři tisíce metrů získala stříbrnou medaili, když nestačila pouze na věčnou rivalku Ireen Wüstovou z Nizozemska.  Třetí skončila domácí závodnice Grafová.

Obhajoba byla těžká

Když se někoho v České republice zeptáte, kdo je největší medailovou nadějí pro olympijské hry v Soči, většina lidí řekne jediné jméno - Martina Sáblíková. Rodačka ze Ždáru nad Sázavou mohla velká očekávání naplnit hned v prvním závodě vypsaném na tři tisíce metrů.

Tlak na šestadvacetiletou svěřenkyni trenéra Nováka byl o to větší, že právě tři kilometry vyhrála na poslední olympiádě ve Vancouveru. V Kanadě triumfovala také na pěti kilometrech, v závodě na 1 500 metrů brala bronz.

Nervy až do konce

Sáblíková vyjela až ve dvanáctém ze čtrnácti párů proti Polce Katarzyně Bachledové-Curusovové. Výhodou bylo, že česká reprezentantka věděla výsledek jedné z největších soupeřek - Němky Pechsteinové. Druhá kandidátka na titul Nizozemka Wüstová ovšem závodila až po ní.

Po půlce závodu byla ve vedení časem 4:09,36 domácí rychlobruslařka Skokovová, kterou ale po úpravě ledu překonala nejprve Van der Weijdenová z Nizozemska a pak její krajanka Grafová. Ta zůstala v čele i po jízdě nestárnoucí Němky Pechsteinové. A pak na řadu přišla Martina Sáblíková.

Duel s Bachledovou-Curusovou rozjela lépe Polka a vedla o 0,7 vteřiny. To se ale dalo předpokládat. Na distanci 1 800 metrů už Sáblíková vedla a vše směřovalo ke zdárnému konci, protože si Češka udržovala náskok před dosud vedoucí Grafovou. A v cíli vytvořila časem 4:01,95 rekord dráhy!

Jak odpoví Wüstová, to byla nejdůležitější otázka v aréně Adler. Nizozemka závod rozjela tradičně rychle a vytvořila si na českou reprezentantku náskok a nezdálo se, že jí ke konci dojdou síly. Bohužel pro české barvy tomu bylo skutečně tak a Martina Sáblíková se posunula na druhé místo.

Z něho jí už nedostala ani další Nizozemka De Jongová, ani Japonka Hozumiová.

Konečné výsledky závodu rychlobruslařek na 3 000 metrů:

1 NED Irene WUST
2 CZE Martina SÁBLÍKOVÁ
3 RUS Olga GRAF

4 GER Claudia PECHSTEIN
5 NED Annouk VAN DER WEIJDEN
6 NOR Ida NJAATUN
7 NED Antoinette DE JONG
8 RUS Yuliya SKOKOVA
9 JPN Shiho ISHIZAWA
10 USA Jilleanne ROOKARD

...

Zdroj: sochi2014.com

 

Související:

Právě se děje