České skokany už netrénuje David Jiroutek. Koudelkovi vyhrkly slzy do očí

Vedení skokanského úseku lyžařského svazu odvolalo z pozice kouče českých skokanů na lyžích Davida Jiroutka a to na základě posledních ne příliš vydařených výkonů českých reprezentantů. V pondělí o tom informovalo veřejnost na svém facebookovém účtu s tím, že ho nahradí dosavadní asistent Antonín Hájek. Nejlepší skokan v současnosti Roman Koudelka ale tuto změnu vnímá jako zradu. "Musím říct, že mi vyhrkly slzy do očí. Nevím, kdo tohle vymyslel, beru to jako zradu. Pochopil bych to, kdyby se to stalo před Turné, kdy jsme nebodovali, ale tým šel nahoru. Viktor Polášek taky dvakrát bodoval a i celkově se atmosféra zlepšila. Přijde mi to, jako by nám vrazili kudlu do zad," řekl český závodník.

Roman Koudelka
doporučujeme

David Jiroutek působil na pozici kouče českého národního skokanského týmu od jara 2018, kdy vystřídal po taktéž nepodařené a navíc olympijské sezóně Rakušana Richarda Schallerta. Tehdy přišel do českých řad poté, copřed tím čtyři roky trénoval v Rusku.

Jeden z hlavních důvodů špatné aktuální výkonnosti českých skokanů však zůstává bezpochyby ten fakt, že čeští skokané nemají kde trénovat kvůli chybějícím můstkům. Až těsně před Vánoci se čeští skokané konečně v právě probíhající sezóně 2019/2020 dočkali bodů v rámci Světového poháru a stalo se tak konkrétně v závodě v Engelbergu. Tehdy se pouze Roman Koudelka zlepšoval, přičemž na vrcholu pak byl na Turné čtyř můstků, kde třeba v Garmisch-Partenkirchenu skončil na velice slušné osmé pozici a celkově na prestižním závodě skončil sedmnáctý.

O posledním víkendu, kdy se konal zatím poslední závod Světového poháru v italské Val di Fiemme, skončil na čtrnáctém potažmo jedenáctém místě. Kromě Koudelky se ve Val di Fiemme blýskl i Viktor Polášek, kterému se zde podařilo postoupit do druhého kola. Další čeští skokané se však stále hledají a třeba takový Čestmír Kožíšek se nekvalifikoval do hlavních závodů Turné čtyř můstků ani jednou.

Nejen proto tak tedy nakonec vedení skokanského úseku v lyžařském svazu, kterému velí Jakub Janda, tedy odvolalo dosavadního trenéra Jiroutka. "Přestože poslední výsledky - hlavně v podání Romana Koudelky - naznačily obrat k lepšímu, výkonnostní a výsledkové cíle máme nastavené výše, a to především v pohledu k celému reprezentačnímu týmu," uvedl Janda pro svazový web.

Roman Koudelka však neočekává, že by samotná změna trenéra přispěla k něčemu zásasně lepšímu. "To je právě to, odvolá se trenér, ale není alternativa. Tonda Hájek byl celou dobu s Davidem při tom. Jsme kamarádi, s tímhle nebude problém, ale žádná změna nenastane," nechal se slyšet závodník z Lomnice nad Popelkou.

Nejen on, ale i jeho další reprezentační kolegové se nyní budou připravovat na nejbližší díl Světového poháru, který se od pátku do neděle odehraje v německém Titisee-Neustadtu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama