Davidová sahala v masáku na první českou medaili v sezóně. Nakonec skončila desátá

Po většinu dobu ženského závodu s hromadným startem, kterým se biatlonistky loučili v neděli s německým Oberhofem, odkud se odeberou společně se svými mužskými kolegy do italské Anterselvy, byla jediná česká reprezentantka Markéta Davidová v celém startovním poli vidět vždy v jeho popředí a i s jedním trestným kolem na kontě sahala po medailovém úspěchu. Jenže na řadu přišla poslední střelecká položka, na které zaznamenala hned dvě chyby a naděje na nejlepší výsledek jakéhokoli českého biatlonisty či biatlonistky v této sezóně Světového poháru tak byly ty tam. Davidová tak nakonec skončila desátá. Tak trochu překvapivou vítězkou závodu se stala Francouzka Simonová.

Markéta Davidová
doporučujeme

Jak to tak bývá, rozhodovalo se především na střelnici. Biatlonistky, jež se zúčastnily nedělního závodu s hromadným startem v Oberhofu, to poznaly hned od začátku. První střelbu totiž z celého startovního pole zvládlo čistě odstřílet hned třináct biatlonistek, druhou pak už jen pět z nich. Naštěstí pro české fanoušky mezi těmito pěti byla i jediná česká účastnice tohoto závodu Markéta Davidová. Díky tomu se tak mohla těšit z kontaktu s Italkou Wiererovou, Švédkou Hannou Öbergovou a norským duem Knottenová-Tandrevoldová. „První polovina závodu byla od Markéty absolutně skvělá. Jistá střelba, přitom ve slušném rytmu a hodně rychlý běh," byl si po závodě vědom trenér českého ženského týmu Egil Gjelland.

Třetí střelbu v závodě zvládla čistě odstřílet pouze už jen Italka Wiererová, která tak po této střelbě vestoje měla hned pětadvacetivteřinový náskok na druhou Hannu Öbergovou. Ta naopak musela před tím, než vyjela ze stadionu, na jedno trestné kolo. To musela tehdy absolvovat i česká reprezentantka Davidová. Díky tomu, že byla poté ve společnosti se skvěle běžící Rakušankou Lisou Hauserovou, dotáhly se obě tyto závodnice celkem rychle k unikající Švédce.

Z českého pohledu to tak tehdy všechno vypadalo velmi nadějně, vše nakonec musela rozluštit závěrečná zastávka na koberci, tedy poslední střelba vestoje. A ta překopala průběžné pořadí naprosto dokonale. Wiererová musela hned na dvě trestná kola a tím tak přišla o možnost bojovat o cenný kov. To samé bohužel potkalo i Davidovou. „Obě ráno mimo terč jí ulétly doleva. Těší mě stabilní výkonnost Markéty, ale sama dobře ví, že ještě potřebuje zlepšovat rychlost při střelbě," připomněl po závodě kouč Egil Gjelland.

Nejlépe závěreečnou stojku zvládla Francouzka Simonová společně s Němkou Preussovou a právě obě tyto závodnice se celkem překvapivbě dostaly do čela závodu. Nakonec poslední dvoukilometrový okruh nejlépe zvládla Francouzka, neboť ji zbylo na závěr daleko více sil. O bronz pak sváděly boj Seveřanky, přičemž nejúspěšnější z nich byla Švédka Hanna Öbergová. Není pak rozhodně bez zajímavosti, že rozdíl mezi šestou a třináctou příčkou v cíli činil šest vteřin.

„Mohla jsem skončit o hodně lépe, přece jen ta dvojka z poslední střelby tam být neměla. Předtím na trati mě ale okolnosti donutily udávat tempo. Další holky ze špice moc jet nechtěly a já při své pomalejší střelbě nechtěla dopustit, aby se sjel celý balík. Před masákem jsem se cítila dost unavená, nakonec to až tak šílené nebylo, i když pětkrát vystoupat na Rennsteig bylo opravdu náročné. Ale nechci být neskromná, každé umístění v první desítce se počítá," líčila pak po závodě v rozhovoru Davidová.

SP v biatlonu v Oberhofu (Německo) - (17.1.2021):

Závod žen s hromadným startem na 12,5 km:

1. Simonová (Fr.) 40:11,1 (3)
2. Preussová (Něm.) -3,9 (2)
3. H. Öbergová (Švéd.) -11,7 (3)
4. Tandrevoldová (Nor.) -13,0 (2)
5. Brorssonová (Švéd.) -14,9 (1)
6. Wiererová (It.) -28,8 (2)
7. Röiselandová -30,3 (4)
8. Eckhoffová (obě Nor.) -32,1 (4)
9. Braisazová-Bouchetová (Fr.) -32,6 (4)
10. Davidová (ČR) -33,0 (3)

Průběžné pořadí SP (po 13 z 26 závodů):

1. Röiselandová 579
2. Eckhoffová 560
3. H. Öbergová 550
4. Wiererová 442
5. Preussová 439
6. E. Öbergová (Švéd.) 429

...

9. Davidová 364
55. Puskarčíková 40
57. Charvátová 37
65. Jislová (všechny ČR) 20

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zlato z MS pro český biatlon. Bezchybná Davidová ovládla vytrvalostní závod

16.02.2021 14:57 Aktualizováno Český biatlon slaví zisk první medaile na probíhajícím mistrovství světa ve slovinské Pokljuce.…

MS v biatlonu: Nejhorší sprint v historii! Všem čtyřem Češkám se totálně…

13.02.2021 18:17 Na sobotní závod v rámci letošního biatlonového světového šampionátu, jenž se v těchto dnech koná…

Nové Město na Moravě slaví úspěch. SP v biatlonu tam bude i v letech 2023,…

12.02.2021 17:27 Pokud to situace kolem koronavirové pandemii bude dovolovat, čeští sportovní, a zvláště pak ti…

Sáblíková slaví zisk další cenné medaile! Na MS na trojce si dojela pro…

11.02.2021 19:18 Po čtvrtečním dni je medailová sbírka rychlobruslařky Martiny Sáblíkové zase o další cenný kov…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama