Je rozhodnuto. Eva Samková se Zimních olympijských her v Pekingu nezúčastní

Prakticky od poloviny prosince, kdy se česká snowboardcrossařka Eva Samková zranila tak nešťastně, že si zlomila oba kotníky, visel nad touto českou sportovkyní jeden veliký otazník. A to takový, zda se zúčastní blížících se Zimních olympijských her v Pekingu. Držitelka zlaté medaile ze Soči 2014 a bronzové z Pchjongčchangu 2018 sice dávala na přelomu kalendářního roku fanouškům naději, že se stihne do sportovního svátku dát dohromady, poté, co se ale nakazila covidem, musela se odložit její kontrola v Rakousku. Nyní sama závodnice ve svém prohlášení pro média potvdila, že se letošních Her nakonec nezúčastní a do této sezóny už nezasáhne.

Eva Samková

Připomeňme, že Eva Samková se zranil po závodě smíšených dvojic v rakouském Montafonu, který spolu s Jiřím Kubičíkem tehdy vyhrála. Ovšem radovat se zněj nemohla, po nešťastném manévru v cíli si zlomila oba kotníka a musela být následně odvezena do tamní nemocnice, kde byla ještě ten podrobebna operaci.

Po ní se v obou jejích nohách nacházejí šrouby. Zkoušela rehabilitovat i nazout si snowboardingové boty, po dohodě s lékaři se ale osmadvacetiletá Samková rozhodla nic neriskovat. "Rozhodnutí nejet do Pekingu bylo těžké, ale správné. Teď se soustředím na to, abych se uzdravila a fungovala dál. Zahojím se a vrátím se zpátky," uvedla Samková ve čtvrtečním prohlášení, přičemž profesor Pavel Kolář z Centra pohybové medicíny k tomu ještě dodal: "Jakékoli jiné rozhodnutí by znamenalo riziko nejen pro sportovní kariéru, ale i pro civilní život."

Další člen lékařského konzilia, jenž je pro změnu z Centra sportovní medicíny, pak k tomu řekl následující: "Eva i všichni kolem ní se maximálně snažili, aby mohla závodit. Její zranění jsou však rozsáhlá a start na olympijských hrách by pro ni v současné době byl příliš velkým rizikem."

Neúčast Samkové na Hrách je o to ještě větší smůla, že do doby jejího zranění si vedla na svazích parádně. V rámci Světového poháru třeba dokázala vyhrát závod na budoucí olympijské trati v Číně, v Montafonu pak skončila pátá.

V Pekingu tak bude ve snowboardcrossu Česko reprezentovat již zmiňovaný Jiří Kubičík a také Vendula Hopjáková. Pod pěti kruhy se pak poprvé pojede vedle individuálních závodů i závod smíšených dvojic. "Na parťáky z týmu jsem už teď pyšná. Držím jim palce, stejně jako všem ostatním sportovcům české výpravy. Přeji všem zdraví, radost a úspěšné tažení," uvedla Samková dále v prohlášení.

Co se týče dalších ženských medailových nadějí v české výpravě pro Peking, tak se fanoušci mohou po odstoupení Samkové nadále spolehnout na Ester Ledeckou, která bude závodit opět jak na snowboardu, tak i na lyžích. Želízky v ohni jsou pak ještě rychlobruslařka Martina Sáblíková a biatlonistka Markéta Davidová.

Celkem tak nově čítá česká výprava 111 sportovců.

ON-LINE 90. den války: Rusové se nejspíš pokusí o další útoky a obklíčení…

24.05.2022 13:12 Rusko soustřeďuje síly k místním útokům a ruská armáda se spolu se separatistickými jednotkami…

Počasí: Část Česka skropí vydatný déšť, spadne až 60 milimetrů srážek

24.05.2022 06:00 S vydatnými srážkami musí od dnešního poledne počítat obyvatelé v pásu od Vysočiny po Jeseníky.…

V Česku se objevil první případ opičích neštovic

24.05.2022 17:46 V Česku se předběžně potvrdil první případ opičích neštovic, které se v poslední době šíří z Afriky…

Kavárna dostala pokutu poté, co na ni zákazník zavolal policii kvůli ceně…

22.05.2022 11:27 Kavárna v italské Florencii dostala pokutu 1000 eur (24.670 korun) poté, co se zákazník rozčílil…

Zemanovi se rozpadá poradní tým, končí jich polovina

24.05.2022 20:45 Z desetičlenného týmu poradců prezidenta Miloše Zemana odešlo pět lidí. O konci ekonoma Vladimíra…

Český biatlon povede i nadále Hamza. Koučem mužské reprezentace pak bude…

08.05.2022 17:31 Pro další čtyřleté funkční období byl do čela Českého svazu biatlonu zvolen Jiří Hamza. Během…

Související:

Právě se děje

reklama