Let na olympiádu tentokrát bez ostudy. A jaké vyhlídky má šéf ČOV Kejval?

První početnější várka českých sportovců už přistála v dějišti nacházejících Zimních olympijských her v Pekingu, tedy v Pekingu. Na rozdíl od loňských Her v Tokiu let proběhl tentokráte bez problémů. Z celkem 139 členů české výpravy byl po testování na koronavirus po přistání v Číně byl pozitivní puze jeden z nich a to nejmenovaný hokejista, jenž měl nedávno covid-19 prodělat. Podle Českého olympijského výboru (ČOV) bude následovat u tohoto hráče potvrzující test. Šéf ČOV Jiří Kejval pak během pátku prozradil co od českých olympioniků na Zimních olympijských hrách letos očekává.

Ilustrační foto

Již dříve bylo rozhodnuto o tom, že tento týden ve čtvrtek odletí početnější část české výpravy, kterou celkově čítá 114 sportovců. Druhá várka odcestuje z Prahy 2. února. Ta první várka sportovců přistála v Pekingu v pátek o tamním poledni. Po přistání musela výprava podstoupit hodinu a půl dlouhé procedury spojené s přísnými bezpečnostními opatřeními. "Po příletu jsme museli na test, výtěr z krku i z nosu, procházeli jsme všemi procedurami, jako je akreditace a další. Čekání na vyložení věcí a autobus trvalo déle, seděli jsme na letišti zhruba hodinu a půl. A pak už to bylo rychlé. Martin Doktor (šéf české mise) říkal, že jsme přijeli v rekordním čase," vyprávěl o příletu do Číny krasobruslař Michal Březina.

"Spadl nám kámen ze srdce, že se podařilo sportovce vyexpedovat," oddechl si v rozhovoru pro Českou televizi šéf ČOV Jiří Kejval, jenž je tak rád, že oproti Tokiu nemusí řešit žádnou ostudu. Většina čských sportovců podle něj prošla všemi testy na koronavirus. "Ještě nemáme úplně všechny výsledky, ale doufáme, že nebudou žádné problémy. Zatím žádný pozitivní výsledek nemáme, zatím dobrý," dodal.

Následně přišla zpráva o jednom pozitivním testu jednoho hokejisty, jenž měl mít za sebou pět negativních PCR testů. Nyní tento hokejista nečeká na výsledek přetostování v detenčním hotelu, ale ve svém pokoji v olympijské vesnici. "Pouze jeden test s hraničními hodnotami CT cyklu podle pravidel pořadatelů zimních olympijských her je podle mě důsledkem nedávno prodělaného onemocnění covid-19 u daného sportovce a nepředpokládám, že by byl infekční," řekla k inkriminovanému případu členka expertního týmu lékařské komise ČOV, hygienička a epidemioložka Jarmila Rážová.

Na stravu a ni ubytování v olympijské vesnici na dohled od Ptačího hnízda, stadionu, kde se budou odehrávat zahajovací a ukončovací ceremoniály, si sportovci nestěžují. "Ubytování je hezké. Každý máme svůj pokoj a bydlíme ve dvoulůžkových nebo čtyřlůžkových apartmánech, takže tam jsme jako tým v krasobruslení," prozradil Březina.

Co se týče vyhlídek české výpravy, k tomu šéf ČOV Jiří Kejval věří, že medaile přijde a že přijde i nějaké překvapení. Je si ale vědom, že jedna z nejětších nadějí na olympiádu nakonec neodcestovala. "Velká ztráta je, že nemohla letět Evka Samková. Ta je kromě své výkonnosti a ambicí i pozitivní osobností v týmu," uvedl Kejval ke snowboardcrossařce.

Jinak ale myslí pozitivně. "Máme Ester Ledeckou, jejíž výkonnost je stále velmi vysoká. Martina Sáblíková je také na dlouhých tratích hodně silná. Nepodceňoval bych ani biatlonisty, jejichž výkonnost v posledních závodech rostla. Pokud zastřílí, tak jsem přesvědčený, že by to u nich mohlo cinknout taky. A každá olympiáda má svá překvapení. Hodně věříme týmu hokejistek – jejich týmovému duchu," dodal Kejval.

ON-LINE 89. den války: Ruská armáda chce podniknout útok na Slovjansk

23.05.2022 08:50 Rusko na Ukrajině soustředí své síly u východoukrajinského Severodoněcku, od Izjumu chystá další…

Ukrajinský soud odsoudil ruského vojáka za zastřelení civilisty na doživotí

23.05.2022 13:28 Ukrajinský soud dnes odsoudil na doživotí ruského vojáka za zavraždění neozbrojeného civilisty,…

Na Ukrajině byly zřejmě nasazeny proti ruským okupantům i raketomety z…

22.05.2022 22:07 České raketomety RM-70 byly již nasazeny do bojů proti ruským invazním silám, které napadly…

Kavárna dostala pokutu poté, co na ni zákazník zavolal policii kvůli ceně…

22.05.2022 11:27 Kavárna v italské Florencii dostala pokutu 1000 eur (24.670 korun) poté, co se zákazník rozčílil…

Počasí bude mít tento týden do tropů daleko. Ochlazení s sebou přinese déšť

23.05.2022 06:30 Letní teploty z minulého týdne se v tom nadcházejícím opakovat nebudou. Ochladí se a v některých…

Český biatlon povede i nadále Hamza. Koučem mužské reprezentace pak bude…

08.05.2022 17:31 Pro další čtyřleté funkční období byl do čela Českého svazu biatlonu zvolen Jiří Hamza. Během…

Související:

Právě se děje

reklama