Úspěch českého juniora Švancera. Stal se mistrem světa ve slopestylu

Teprve šestnáctiletý akrobatický lyžař Matěj Švancer se v neděli během závodu ve slopestylu v ruském Krasnojarsku stal juniorským světovým šampionem. Nejcennější kov talentovaný reprezentant získal po suverénním výkonu a navázal tak díky němu na loňské Zimní olympijské hry mládeže, kde taktéž získal zlatou medaili.

Lyžování

Že překonat Švancera bude pro jeho soupeře nebude nikterak jednoduché, tak to už bylo vidět v kvalifikaci, kde tento český mladík dominoval. V následujícím hlavním závodě se mu pak podařilo překonat hranici 90 bodů a to o dva. Jsem nadšený. Je fantastické, že mi to vyšlo na zlato," nechal se slyšet Švancer v rozhovoru pro svazový web.

K zisku dalšího zlata v jeho kariéře přispěl hned v první jízdě, kterou zajel čistě a žádný soupeř nepředvedl takový výkon, aby se českému juniorovi přiblížil. Na druhém místě skončil Rakušan Daniel Bacher, jenž na mladého Čecha ztrácel až sedm a půl bodu. "V první jízdě se mi všechno povedlo tak, jak jsem si představoval. Možná jen třetí rail byl lehce nedojetý, ale i tam jsem odjel trik, který jsem chtěl. Druhou jízdu už jsem si chtěl jen co nejvíc užít," pokračoval Švancer.

Pro něho však nedělní den nezačal nejlépe. V předzávodním tréninku ho totiž potkal nebezpečný pád na zábradlí. "Málem si vyrazil dech. Asi půl hodiny to musel rozdýchávat, ale naštěstí se oklepal a mohl nastoupit do finále," uvedl k tomuto incidentu reprezentační kouč Josef Kalenský.

I kvůli tomuto zmiňovanému pádu v tréninku tak byl Kalenský šťastný, jak jeho svěřenec ovládl finále. "To, co pak předvedl ve finále, bylo naprosto úžasné. První jízda byla naprosto bezchybná. V té druhé, když mu už o nic nešlo, sáhl k jednomu z nejtěžších triků na světě - switch quad cork 1620 safety grab. Všichni tady z toho byli unešení. To jen svědčí o tom, na jaké úrovni Matěj je," řekl.

Matěj Švancer nebyl jediným Čechem, který se závodu v Krasnojarsku v neděli zúčastnil. Tím dalším českým reprezentantem byl v závodě Štěpán Hudeček, ovšem ten se do finálové jízdy neprobjoval, neboť skončil v kvalifikaci čtrnáctý a postup mu tak unikl o dvě příčky. Jak Hudečka, tak i Švanceru čeká ještě v Krasnojarsku pondělní kvalifikace a úterní finále v Big Airu.

V Big Airu snowboardistů se pak na MS juniorů ve slopestylu představil Jakub Hroneš a ten se umístil nakonec na sedmém místě.

Na závěr dodejme, že se jedná o prvního českého juniorského mistra světa v akrobatickém lyžování. Švancer, jenž s rodinou žije v Rakousku, tak tímto výkonem překonal dosavdní tuzemská maxima, o které se postarali jednak skikrosař Petr Takač (bronz z roku 2006) a boulařka Tereza Vaculíková (bronz z roku 2011).

Na juniorských světových šampionátech v klasickém lyžování pak mají Češi (pokud počítáme i Československo) celkem 18 zlatých, ve sjezdovém lyžování čtyři a ve snowboardingu šest.

Související:

Právě se děje