Ve stíhačkách čeští biatlonisté neuspěli. Triumfovali Röiselandová a Fillon Maillet

V neděli pokračoval biatlonbový program na Zimních olympijských hrách stíhacími závody jak žen, tak i mužů. V obou případech se českým biatlonistům příliš nedařilo. Zatímco mezi ženami byla nejlepší Češkou osmadvacátá Markéta Davidová, mezi muži byl zase nejlepší až čtyřiatřicátý Michal Krčmář. Závod žen nakonec ovládla Norka Marte Röiselandová, která tak ve svém čtvrtém závodě v Pekingu získala čtvrtou medaili z těchto Her a mezi muži pak triumfoval Francouz Quentin Fillion Maillet, jenž tak získal druhé zlato v Pekingu.

Že to v rámci ženské stíhačky bude závod pro Norku Röiselandovou, to bylo prakticky jasné od začátku, kdy si pomalu ale jistě norská závodnice upevňovala náskok před pronásledovatelkami, neboť poté, co zvládla obě první dvě ležky zatřílet bezchybně, byl z toho nakonec více než minutový náskok. Protože vládl na střelnici silný vítr, její soupeřky tak na kobercích dost často chybovaly. Proto tak Norka mohla ztratit pouze špatně odastřílenými stojkami, jenže ani tam nechybovala a když odjížděla ze střelnice po poslední střelbě, mohla se už začít radovat ze zisku dalšího olympijského zlata. Tehdy totiž na ni druhá Elvira Öbergová ztrácela skoro dvě minuty.

O druhou medaili pro Norsko z tohoto závodu se snažila Ingrid Tandrevoldová, která bojovala o bronz. Střelecky na tom byla po celý závod výtečně, poslední dva kilometry však měla ztuhlé nohy na tolik, že nakonec skončila až čtrnáctá. Po dojezdu do cíle se musely o ni postarat zdravotníci. A tak bronz získala jiná Norka Tiril Eckhoffová, která odvrátila nápor ze strany Italky Dorothey Wiererové.

Co se týče Češek, tak ani jedné se příliš nedařilo. Markéta Davidová vždy po jedné chybě zazanamenala na každé zastávce na koberci. Přestože se mohla pochlubit šestým běžeckým časem, výkon stačil pouze na posun ze 41. místa na osmadvacáté.

Nejlepší startovací výchozí pozici ze všech Češek měla Lucie Charvátová, která na patnáctikilometrovou trať vyrazila z 25. místa. Jakýkoli posun dopředu byl ale zazděn hned po první střelbě vleže, kdy chybovala hned dvakrát a musela tak na dvě trestná kola. Pak ale byla její střelba přeci jenom o něco lepší a protože se snažila i na trati, dojela do cíle jako čtyřiatřicátá, což jí stačilo dostat se mezi třicítku závodnic, které se zúčastní sobotního hromadného závodu.

Nejlépe se na střelnici z Češek dařilo Jessice Jislové, protože se jí ale pro změnu nedařilo příliš běžecky, skončila jen o místo za Charvátovou na 35. místě. Tereza Voborníková pak závod ani nedokončila, neboť byla o kolo dostižena a to když byla na své třetí střelecké položce. Navíc na první střelecké pololžce zaznamenala hned čtyři minely a proto se tak tehdy z trstné kola zařadila až na poslední pozici.

Biatlon - ZOH v Pekingu (13.2.2022):

Ženy - stíhací závod (10 km):

1. Röiselandová (Nor.) 34:46,9 (1 tr. okruh),2. E. Öbergová (Švéd.) -1:36,5 (3),3. Eckhoffová (Nor.) -1:48,7 (3),4. Solová (Běl.) -1:58,9 (3),5. Perssonová (Švéd.) -2:07,2 (2),6. Wiererová (It.) -2:09,1 (3),7. Hauserová (Rak.) -2:09,8 (2),8. Simonová (Fr.) -2:18,3 (2),9. Hojniszová-Staregová (Pol.) -2:28,8 (2),10. P. Fialková (SR) -2:38,8 (2),

...

28. Davidová -4:02,9 (4),34. Charvátová -4:56,3 (4),35. Jislová -5:07,6 (2),Voborníková (všechny ČR) dostižena o kolo

V rámci mužského stíhacího závodu se snažil od daší nedělní norský biatlobnovýtriumf Johannes Thingnes Boe, jenže tomu se tentokrát nedařilo. Už po první střelbě musel na dvě trestná kola a tak, přestože jeho pronásledovatel Francouz Fillon Maillet měl před svou střelbou potíže s namrzlou zbraní, dokázal po čisté střelbě ztrátu na něj výrazně snížit, konkrétně o dvanáct vteřin.

Proti Johanessi Boeovi byla třetí střelecká položka, kdy chyboval ned třikrát a mohl tak na jakékoli medailové naděje zapomenout. Byl z toho pokles až na pátou příčku. To daleko úspěšnější byl jeho starší bratr Tarjei, jenž se mezitím dokázal dostat na průběžnou druhou pozici.

Tehdy už ale jasně mířil za svým dalším zlatým kouskem z Pekingu vítěz sprintu Francouz Fillon Maillet a to díky všem jeho čistě odstříleným položkám v závodě. Čistě už pak dokázal z celého startovního pole stíhačku odstřílet Lucas Hofer z Itálie, který tak s číslem 14 na hrudi díky tomu bojoval s Rusem Latypovem o bronz. Nakonec byl ale právě Rus úspěšnější. Jako o povedeném závodu pak může o této stíhačce hovořit Felix Leitner z Rakouska, jenž ze 46. místa poskočil až do elitní desítky.

V podobný posun pořadím pochopitelně doufal i český reprezentant Michal Krmář, jenž na trať vyjel jako šestnáctý v pořadí. Úvodní střelbu vleže nejprve odstřílel  s jednou chybou, tu druhou už čistě a nebyl tak daleko od toho, aby se dostal do TOP 10. Pak ale přišla na pořadu dne první stojka a tu český závodník hrubě nezvládl, když tam hned čtyřikrát chyboval. Protože tak tedy Krčmář v závodě celkem sedmkrát zastřílel mimo, mohl myslet nakonec jen na 34. pozici, na které skončil s pětiminutovou ztrátou na kontě.

I tak se ale nakonec tento český biatlonista objeví v páteční závodě s hromadným startem. „Jsem rád, že tady dostanu ještě jednu šanci v nějakém závodě jednotlivců, teď se ale chci hlavně soustředit na úterní štafetu. Ke stíhačce snad můžu říct je tolik, že střídavé poryvy větru na střelnici byly absolutně na hraně. S ležkama jsem se popral, stojky jsem ale nezvládl. Tady bychom si to měli spíš rozdávat narovinu a ne čekat, kdo bude mít víc štěstí," nechal se slyšet po závodě v rozhovoru pro Českou televizi.

Mikuláš Karlík mohl sázet na svůj běh, jenže jeho střelba je v Pekingu zkrátka mizerná a ani tentokrát to v jeho případě nebylo lepší. Chyboval už v úvodních ležkách, kde zaznamenal celkem čtyři minely a proto tak klesl až na 39. místo. Protože se složité klimatické podmínky postupem závodu nikterak nezlepšovaly, nezlepšil se ani Karlíkův výkon a dvadvacetiletý český reprezentant tak po celkově osmi trestných kolech nemohl počítat s ničím lepším než se 42. místem.

Stíhací závod biatlonistů na 12,5 km:

1. Fillon Maillet (Francie) 39:07,5 (0)2. T. Boe (Norsko) +28,6 (1)3. Latypov (ROC/Rusko) +35,3 (1)4. Hofer (Itálie) +51,1 (0)5. J. Boe (Norsko) +2:13,7 (7)6. Rees (Německo) +2:30,2 (1)7. Desthieux (Francie) +2:47,2 (3)8. Samuelsson (Švédsko) +3:02,7 (5)9. Jacquelin (Francie) +3:06,2 (6)10. Leitner (Rakousko) +3:08,8 (1)

----

34. Krčmář (ČR) +4:59,4 (7)42. Karlík (ČR) +6:31,3 (8)44. Václavík (ČR) +6:33,7 (6)48. Štvrtecký (ČR) +7:24,6 (7)

Související

Ilustrační fotografie.

Rusové a Bělorusové mohou na paralympiádu jako neutrální sportovci

Ruští a běloruští reprezentanti se navzdory vojenskému útoku svých zemí na Ukrajinu mohou zúčastnit zimních paralympijských her, které v pátek začnou v Pekingu. Startovat však budou jako neutrální sportovci. Dnes o tom rozhodl Mezinárodní paralympijský výbor (IPC) s tím, že Rusko s Běloruskem budou vyškrtnuty z medailové tabulky.
Ilustrační foto

Zimní hry skončily. Češi na nich zažili druhý nejhorší výsledek v počtu medailí

Nedělním dnem byly zakončeny slavnostním ceremionálem 24. Zimní olympijské hry konané v čínském Pekingu, který tak předal štafetu pořadatelství italským městům Miláno a Cortina d´Amepzzo. Na právě skončených letošních Hrách zaznamenali čeští olympionici, kterých bylo rekordně celkem až 113, druhý nejhorší výsledek v počtu získaných medailí od roku 1994, kdy Češi nezískali ani jeden cenný kov.

Více souvisejících

olympijské hry 2022 olympiáda Biatlon

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy