Ženskou štafetu ovládly Norky. Češky skočily na osmém místě

V neděli se konal poslední závod v rámci první zastávky biatlonového Světového poháru 2019/2020, o který se postaraly ženy, jež měly na programu štafetu 4x6 kilometrů. Česká štafeta nastoupila ve složení Jislová, Charvátová, Davidová a Puskarčíková a nakonec skončila na osmém místě a to i přesto, že během závodu na tom bylo české kvarteto i hůře. Na stupních vítězů pak postupně skončily Norky, Švýcarky a Švédky.

Přidejte svůj názor

Biatlon, ilustrační fotografie
doporučujeme

Ze začátku ženského štafetového závodu se nejlépe dařilo italské štafetě, kterou v prvním úseku reprezentovala Vittozziová a vidět to bylo hlavně ppři předávce, kdy byla Itálie v čele závodu s desetivteřinovým náskokem před tehdy druhými Norkami. Následovaly domácí Švédky a Francouzky.

Co se týče české závodnice Jessicy Jislové, tak ta předvedla čistou úvodní střeleckou položku, při následující střelbě vestoje však musela hned dvakrát dobíjet. Protože ani běžecky nestačila potom na své soupeřky, nebylo překvapením, že při předávce česká reprezentace figurovala na průběžném devátém místě se skoro minutovou ztrátou na čelo. „U střelby jsem si říkala, že to přece není žádná věda, tak dokážu terč vyčistit i přes rezervní náboje," řekla ke svému výkonu po svém úseku pro Českou televizi sama Jislová.

Ta tedy předávala Lucii Charvátové, jenže té se její úsek vůbec nevyvedl, neboť musela absolvovat jedno trestné kolo podobně jako Francouzka Gontierová. I proto se tak na čele závodu objevily k radosti domácích fanoušků Švédky. To Italky byly sedmé a Češky až na třináctém místě. „Sama moc nevím, co bylo špatně. Dostalo mě to ale dost pod tlak," neskrývala své rozladění Charvátová. K jejímu úseku se pak vyjádřil i asistent trenéra Jiří Holubec. „Všechny rány mimo terč poslala moc nahoru, viděl bych za tím chyby při nádechu," řekl.

Klimatické podmínky nebyly v Östersundu zrovna pro závodnice příjemné, ale protože je to venkovní sport, holt v hustém sněžení musely závodit všechny biatlonistky a byly tak všechny na tom stejně. V polovině štafetového závodu byly v popředí štafety Švédska, Francie, Norska a Německa. Charvátové se naopak vůbec nepodařilo druhá střelba vestoje, kdy byla v úzkých, ale naštěstí jí tři náhradní náboje nakonec stačily. „Vytrápila jsem se, tímhle jsem štafetě opravdu vůbec nepomohla," věděla.

Pomyslný štafetový kolík tedy přebírala do třetího úseku jednička mezi českými ženami Markéta Davidová, která tak v tu chvíli věděla, že musí vylepšit aktuální 12. pozici, na které české kvarteto zrovna nacházelo. Navíc ještě na první místo ztrácelo hned dvě minuty. Davidová ale potvrdila, že patří k aktuálně nejlepším biatlonistkám v českém týmu a dokázala tak českou reprezentaci vytáhnout zpátky do elitní desítky. Že právě tam Češky opět budou, tak to bylo jasné už po střelbě vleže Markéty Davidové. „Bylo to děsně těžké, protože na tom čerstvém sněhu mi lyže moc neodjížděly," řekla česká hrdinka, který díky jejímu tradičně skvělému běhu, jenž byl v tu chvíli čtvrtý nejlepším ve startovním poli, Češky stáhly již zmiňovanou hrozivou ztrátu.

Když tedy do svého úseku vyrážela finišmanka Eva Kristejn Puskarčíková, byla česká reprezentace průběžně osmá a co víc, ještě lepší než Itálie. Ani Francie tehdy už nevypadala na to, že by snad z této štafety brala stupně vítězů, to díky třem sestrám Gasparinovým a pak i finišmance Häckiové se do bojů o medaile přihlásilo celkem nenápadně Švýcarsko. Po střelbě vleže bylo už jasné, že nikdo neohrozí Norsko zásluhou skvělé střelby Röiselandové a Norky tak tedy navázaly svým triumfem na letošní MS, jež se na jaře konalo taktéž v Östersundu.

Přestože střelba vleže se Puskarčíková nikterak nevyvedla, neboť vypotřebovala všechna své tři dobíjení a díky tomu jí tak předběhly Ukrajinky s Italkami, střelba vestoje už byla v podání rodačky z Harrachova daleko lepšía  když k tomu předvedla ještě lepší běh, nakonec z toho bylo pro Česko osmé místo.

Světový pohár biatlonistek v Östersundu - štafeta 4x6 km žen (8.12.2019):

1. Norsko (Knottenová, Tandrevoldová, Eckhoffová, Röiselandová) 1:11,08,7 (0+10)
2. Švýcarsko (E. Gasparinová, S. Gasparinová, A. Gasparinová, Häckiová) +8,5 (0+4)
3. Švédsko (Perssonová, E. Öbergová, Brorssonová, H. Öbergová) +10,2 (0+8)
4. Německo (Horchlerová, Herrmannová, Hinzová, Preussová) +15,5 (1+9)
5. Rusko (Voroninová, Mironovová, Jurlovová-Perchtová, Kuklinová) +1:37,7 (0+9)
6. Francie (Bescondová, Braisazová, Chevalierová, Simonová) +2:07,3 (0+9)
7. Rakousko (Schwaigerová, Innerhoferová, Hauserová, Zdoucová) +2:09,5 (0+7)
8. Česko (Jislová, Charvátová, Davidová, Kristejn Puskarčíková) +2:31,3 (1+13)

Loading...
Témata: Biatlon | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Další historický zápis díky Ledecké. Češka jako první ovládla v sezóně SP…

18.01.2020 14:33 Aktualizováno Po závodě v rakouském Bad Gasteinu si česká nejen snowboardistka Ester Ledecká spravila chuť a poté…

Až třicátý byl nejlepší Čech. Ve sprintu triumfoval Francouz Fourcade

16.01.2020 16:20 Ve třetím závodě se podařilo vyhrát Francouzovi Martinu Fourcadovi, jemuž se opět tak povedlo…

České skokany už netrénuje David Jiroutek. Koudelkovi vyhrkly slzy do očí

13.01.2020 18:35 Vedení skokanského úseku lyžařského svazu odvolalo z pozice kouče českých skokanů na lyžích Davida…

Fourcade po hromadném závodě v Oberhofu ve vedení SP, Krčmář skončil devátý

12.01.2020 16:08 Český biatlon se mohl po neděli radovat z nejlepšího umístění svého reprezentanta v německém…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama