Zimní olympijské hry v Pekingu odstartovaly slavnostním ceremoniálem

Zimní olympijské hry v Pekingu oficiálně začaly. Místo tradičního velkého olympijského ohně hoří jen pochodeň uprostřed obří vločky, kam ji umístili poslední členové štafety.

Ilustrační foto

Vločka orámovaná olivovými ratolestmi a složená z menších vloček se jmény všech 91 účastnických zemí se pak vznesla nad Národní stadion a začal poslední z několika ohňostrojů.

Českou výpravu na plochu Ptačího hnízda přivedli krasobruslař Michal Březina a kapitánka hokejistek Alena Mills. Defilé zahájili tradičně Řekové a uzavřeli Italové jako pořadatelé příští zimní olympiády a zástupci domácí Číny.

Čínská metropole jako první po letních hrách, které se zde konaly v roce 2008, pořádá i ty zimní. Česko má v Pekingu rekordní výpravu na zimní olympiádě, ale konečný počet účastníků bude o něco nižší než původních 116 kvůli zraněním i koronaviru. O nejvyšší počet zimních olympioniků v historii se postaral zejména premiérový postup hokejistek.

Do programu, který se z avizovaných 100 minut protáhl na více než dvě hodiny, se zapojilo 3000 vystupujících převážně z řad teenagerů. Režisér Čang I-mou pro efekty využíval moderní technologie, především obří led obrazovku.

Po defilé výprav následovaly tradiční formality. S projevy vystoupili předseda organizačního výboru Cchaj Čchi a prezident Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Thomas Bach. Oba hovořili o vděčnosti, že se hry navzdory pokračující koronavirové pandemii konají v řádném termínu.

Velmi nezvyklé bylo zapálení olympijského ohně, který vlastně zůstal v pochodni. Ve štafetě, která se kvůli koronaviru konala jen pár dní v horských střediscích určených pro olympijské soutěže, se na ploše vystřídaly vždy dvojice čínských sportovců různých generací.

Pentagon: Za výbuchy na ruské základně na Krymu může ukrajinský útok

13.08.2022 04:59 Výbuchy, které v úterý otřásly ruskou leteckou základnou Saky na okupovaném Krymu, způsobil…

Ruská armáda prý obsadila obec Pisky na východě Ukrajiny, Kyjev to popřel

13.08.2022 19:12 Moskva tvrdí, že získala plnou kontrolu nad důležitou obcí Pisky na východě Ukrajiny. Informaci…

Napadený Rushdie je na dýchacím přístroji, možná ztratí oko, uvedl agent

13.08.2022 17:56 Spisovatel Salman Rushdie po útoku pravděpodobně ztratí jedno oko. Britský autor indického původu…

Pokud Fiala neodvolá Rakušana, chce Babiš hlasovat o nedůvěře

13.08.2022 11:47 Pokud premiér Petr Fiala (ODS) neodvolá ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) kvůli kontaktům…

Dálnici D1 u Hulína ve směru na Přerov uzavřela nehoda osobních aut

13.08.2022 14:30 Dálnici D1 u Hulína na Kroměřížsku dnes po poledni uzavřela nehoda dvou osobních aut. Vozy se…

Související:

Právě se děje

reklama