STAN chce k Hamáčkově cestě schůzky komisí a výborů, Spolu výslech zpravodajců

Informace k neuskutečněné cestě ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) do Moskvy by měly co nejdřív projednat příslušné sněmovní komise a výbory. Novinářům to ve Sněmovně řekl předseda Starostů a nezávislých (STAN) Vít Rakušan. 

Reklama

Podle serveru Seznam Zprávy chtěl Hamáček v Rusku vyměnit informace související s útokem na muniční sklady ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 za dodávky vakcíny proti covidu-19 Sputnik V a uspořádání summitu amerického a ruského prezidenta v Praze. Hamáček to popřel.

Koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) chce, aby Sněmovna o informacích jednala na uzavřeném jednání za účasti zástupců zpravodajských služeb. Podle Rakušana o tomto plánu nyní jedná grémium Sněmovny. "Měl by to být návrh grémia. Pokud by to tak nebylo, navrhoval bych přerušení jednání pro schůzku jednotlivých výborů a komisí," řekl Rakušan. S projednáním tématu by se podle něj nemělo čekat.

Podle komunistů hrozí, že kvůli mimořádným schůzím "v mediálním vleku" Sněmovna nestihne do rozpuštění před volbami probrat důležité předlohy. Zatím se ale podle místopředsedy klubu Leo Luzara nerozhodli, jak budou dnes postupovat. Spatřujeme načasování (kauzy) a snahu reagovat mimořádnou schůzí za riskantní, protože můžeme zablokovat jednání Sněmovny, uvedl Luzar. Dolní komora má podle něj výbory, které se mohou věci věnovat.

Hnutí SPD podle předsedy Tomia Okamury chtělo po Hamáčkovi vysvětlit okolnosti plánované cesty už dříve. Svolání mimořádné schůze Sněmovny podpoří.

Rakušan svolá schůzku stálé komise pro kontrolu činnosti Vojenského zpravodajství, kterou vede. Zařazení tématu Hamáčkovy cesty navrhuje spolu s Piráty také na program bezpečnostního výboru. Starostové chtějí, aby záležitost v co nejkratší době projednalo i plénum, i když v takovém případě je větší hrozba, že uniknou citlivé informace. Na komisích a výborech je navíc výhodou, že jednotliví aktéři vystupují samostatně, podotkl šéf STAN.

Zprávy označil Rakušan za nesmírně vážné, takže doufá v to, že nejsou pravdivé. "Pokud se jako pravdivé ukážou, měly by vést k rezignaci ministra vnitra," uvedl. Doplnil, že nechce žít v zemi, kde vicepremiér obchoduje s bezpečností republiky. STAN a Piráti podle něj ale trvají na tom, že v současnosti je lepším postupem rozpustit Sněmovnu a vyhlásit předčasné volby než pouze vyslovit nedůvěru vládě. O to naopak usiluje koalice Spolu. "Nemůžeme teď předat moc do rukou prezidentovi," řekl Rakušan.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš řekl, že jeho strana bere informace vážně. "Pokud se potvrdí, musí z toho pan ministr vyvodit osobní zodpovědnost," řekl. Souhlasí s tím, že záležitost je nutné prošetřit co nejdříve. "Podpoříme jeho projednání a žádáme svolání bezpečnostního výboru," řekl Bartoš.

Spolu chce k Hamáčkově cestě do Moskvy vyslechnout zpravodajce ve Sněmovně

Koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) žádá o uspořádání uzavřeného jednání Sněmovny, na kterém by zpravodajci osvětlili dění kolem kauzy Vrbětice a důvody plánované a nakonec neuskutečněné cesty vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) do Moskvy. Uzavřené jednání by se podle šéfa sněmovního klubu ODS Zbyňka Stanjury mělo odehrát ještě dnes, jinak by měla věc být projednána ve výborech.

Vicepremiér to odmítl, článek je podle něj postavený na spekulacích a lžích. Podle Spolu by měl Hamáček rezignovat a vláda se podrobit hlasování o nedůvěře. Podle šéfky TOP 09 Markéty Pekarové Adamové a předsedy lidovců Mariana Jurečky ohrožuje ministr vnitra bezpečnost Česka a zachoval se vlastizrádně.

O požadavku uspořádání uzavřeného jednání dolní komory bude Spolu jednat na organizačním výboru Sněmovny. Podle Stanjury jde o tak závažné téma, že by ho měli poslanci probrat hned. Za uzavřenými dveřmi proto, aby mohli vyslechnout zpravodajské informace, které nemohou být veřejné.

Podle předsedy ODS Petra Fialy je Hamáček ve vážném podezření, že chtěl prodat národní bezpečnost za milion dávek neověřené vakcíny. "Je to neuvěřitelné, tímto způsobem ohrožovat naši bezpečnost, důvěryhodnost a snížit se k takovému odpornému obchodu. Jan Hamáček by měl hned rezignovat, nemůže vést ministerstvo, které je zodpovědné za bezpečnost lidí. On naopak bezpečnost občanů přímo ohrožuje. Toto je další důvod, proč koalice Spolu považuje za nutné vyslovit vládě nedůvěru," uvedl Fiala na sociálních sítích. Podle Adamové se bude Fiala tento týden zotavovat po zdravotním zákroku.

Stanjura přirovnal údajné dění kolem Hamáčkovy cesty do Moskvy k postupům připisovaným jihoamerickým diktaturám. "Měl v Moskvě v plánu zobchodovat dva lidské životy, teroristický útok za neschválenou vakcínu a uspořádání summitu," uvedla Adamová, proč se podle ní vicepremiér zachoval vlastizrádně a proti zájmům ČR. Zdůraznila také, že poškodil zemi před spojenci.

Témata:  ODS KDU - ČSL top 09 Jan Hamáček výbuch ve Vrběticích na Zlínsku Vít Rakušan (STAN)

Související

Jan Hamáček v Poslanecké sněmovně DOMÁCÍ

Hamáček očekává neúspěch opozice při hlasování o nedůvěře

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) očekává, že opozice neuspěje se snahou vyslovit vládě nedůvěru. V dnešním rozhovoru pro Blesk vyloučil, že by proti kabinetu hlasovali poslanci sociální demokracie. Hamáček kritizoval počínání opozičních koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN, které chtějí hlasování vyvolat tak, aby se konalo na začátku června.

Ze společnosti

ROZVOLNĚNÍ POKRAČUJE! Kdy se otevřou vysoké školy, bazény, wellness nebo kolektivní sporty?

ROZVOLNĚNÍ POKRAČUJE! Kdy se otevřou vysoké školy, bazény, wellness nebo kolektivní sporty?

Vysoké školy by se podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) měly otevřít plně od 24. května. Řekl to na dnešním jednání sněmovního výboru pro zdravotnictví. Venkovní bazény a přírodní koupaliště by se podle pověřené hlavní hygieničky Pavly Svrčinové mohly otevřít v pondělí 31. května. Vnitřní bazény a wellness 14. června, pokud se epidemická situace nezhorší. 

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 20 minutami

Potvrzení o očkování proti koronaviru

Od soboty si bude Česko uznávat potvrzení o očkování se čtyřmi sousedními zeměmi

Od soboty 15. května si bude ČR uznávat vzájemně potvrzení o očkování proti covidu-19 s Polskem, Maďarskem, Rakouskem a Německem. Na dnešním jednání výboru pro zdravotnictví ve Sněmovně to řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). Jedná se i podle něj i se Slovenskem. Premiér Andrej Babiš (ANO) minulý týden ve Sněmovně avizoval, že těchto zemí by mělo být šest včetně Slovinska.

před hodinou

Hackeři, ilustrační foto

Colonial Pipeline zaplatila hackerům výkupné téměř pět milionů dolarů

Americká společnost Colonial Pipeline zaplatila hackerům z východní Evropy téměř pět milionů dolarů (105 milionů Kč) jako výkupné poté, co se minulý týden stala terčem kybernetického útoku, který zastavil provoz její sítě potrubí pro přepravu ropných produktů. Agentuře Bloomberg to řekly zdroje obeznámené s transakcí.

před hodinou

Ilustrační foto

Rusko chce nařídit zahraničním IT firmám povinnost otevřít v zemi kanceláře

Rusko chystá zákon, který pod hrozbou sankcí nařídí zahraničním IT firmám otevírat v zemi kanceláře. Moskva tak chce získat větší kontrolu nad velkými technologickými společnostmi, posílit dohled nad internetovým obsahem a snížit svou závislost na zahraničních podnicích a jiných zemích. S odkazem na ruského poslance Alexandra Chinštejna to napsala agentura Reuters.

před 2 hodinami

Armáda

V sobotu nad Karlovým mostem přeletí gripeny, Hřib je proti

V sobotu večer přeletí při Svatojánských slavnostech Navalis připomínajících českého světce Jana Nepomuckého nad Karlovým mostem v Praze pět vojenských proudových letadel typu JAS 39 Gripen a L-159 Alca. Informoval o tom dnes pražský magistrát, kterému průlet z důvodu zvýšené hladiny hluku oznámila Armáda ČR. Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) uvedl, že s průletem nesouhlasí, a dopisem organizátory vyzval, aby jej zrušili. Vyjádření organizátorů ČTK shání.

před 2 hodinami

Ruská vakcína Sputnik V

Pochybná vakcína ruské výroby? Sputnik V znepokojuje vědce, data jsou nedostupná, testy neúplné

Předběžné výsledky třetí fáze klinických testů ruské vakcíny Sputnik V přinášejí vícero důvodů k vážným obavám. Jednak je to nedostupnost dat, z nichž byly vyvozovány závěry, dále nejasnosti v pravidlech klinické studie i zjevné nesrovnalosti v nahlášených výsledcích. V článku zveřejněném ve středu na webu odborného časopisu The Lancet to uvádí mezinárodní tým biologů a epidemiologů.

před 2 hodinami

Německá policie, ilustrační foto

Německo se potýká s antisemitskými incidenty, včetně útoků na synagogy

V Německu se v posledních dnech množí útoky na synagogy. Ústřední rada Židů v Německu dnes označila středeční protiizraelský protest před synagogou v západoněmeckém Gelsenkirchenu za projev "čirého antisemitismu". Německý ministr zahraničí Heiko Maas řekl, že německý stát musí zajistit ochranu synagog.

před 2 hodinami

Afghanistán, ilustrační foto

Bomby v Afghánistánu zabily 11 civilistů v první den příměří

Nejméně 11 civilistů dnes zemřelo a 13 dalších bylo zraněno při čtyřech pumových útocích v Afghánistánu. Útoky se odehrály jen několik hodin poté, co v celé zemi začalo třídenní příměří vyhlášené hnutím Tálibán na oslavu svátku íd al-fitr, který se slaví na konci muslimského postního měsíce ramadánu. S odvoláním na místní oficiální činitele o tom informovala agentura Reuters.

před 3 hodinami

Soudy, ilustrační fotografie

Slovenský nejvyšší soud bude v případu vraždy Kuciaka rozhodovat v červnu

Slovenský nejvyšší soud vypsal na polovinu června odvolací líčení v případu vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové. ČTK o tom dnes informovala mluvčí soudu Alexandra Važanová. Nejvyšší soud bude rozhodovat o trojici obžalovaných, dva další muži, včetně vraha zmíněné dvojice Miroslava Marčeka, dříve přiznali vinu a byli potrestání dlouholetým vězením.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

ministerstva

Motivovat žáky bez zájmu o školu by podle ministerstva měly i kroužky

K podpoře žáků, kteří měli potíže se zvládáním výuky na dálku, by po návratu do škol mělo přispět nejen doučování, ale také rozvíjení volnočasových aktivit. Zaměří se na ně i plánované letní kempy. Ministerstvo školství uvažovalo původně spíš o letních vzdělávacích školách, nakonec se ale rozhodlo vzdělávací obsah trochu upozadit na úkor her a prázdninových aktivit. 

před 4 hodinami

Antigenní testování na koronavirus, ilustrační foto

Počet zachycených nákaz koronavirem globálně přesáhl 160 milionů

Globální bilance zachycených nákaz koronavirem podle databáze americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) překročila 160 milionů případů. Světový součet aktuálně roste tempem okolo 700.000 infekcí za den, což je dáno především přírůstky v Indii, které se od konce dubna pohybují kolem 400.000. Zvýšené počty nakažených hlásí také velká část Jižní Ameriky.

před 4 hodinami

Sídlo Světové zdravotnické organizace

WHO na počínající pandemii reagovala pomalu, tvrdí expertní komise

Světová zdravotnická organizace (WHO) reagovala na počátku loňského roku příliš pomalu na první varovná znamení možného ohrožení zdraví kvůli šíření koronaviru. K tomuto závěru dospěla podle agentury DPA nezávislá expertní komise, která vznikla z popudu samotné WHO.

před 4 hodinami

Očkování, ilustrační fotografie

Praktici budou od příštího týdne dostávat vakcínu Moderna přímo do ordinací

Praktičtí lékaři budou od příštího týdne dostávat vakcínu firmy Moderna přímo do svých ordinací. Měl by se tak vyřešit problém s tím, že u praktických lékařů čeká na očkování přes 216.000 lidí, z toho asi 23.000 seniorů nad 80 let. Novinářům to po dnešním jednání s praktiky řekl premiér Andrej Babiš (ANO). 

před 5 hodinami

Uprchlíci, ilustrační foto

Lékaři bez hranic budou zachraňovat migranty ve Středozemním moři

Humanitární organizace Lékaři bez hranic (MSF) začne zachraňovat migranty ve Středozemním moři. MSF nasadí v oblasti vlastní loď, která bude pomáhat plavidlům s migranty v nesnázích, uvedla dnes agentura EFE. Podle organizace Itálie a Malta postupně omezují pátrací a záchranné akce ve Středomoří. Italský premiér Mario Draghi ve středu uvedl, že žádný utečenec nebude ponechán sám v italských vodách.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama