Turisté si myslí, že pro ně cestovní omezení neplatí. Končí ve vězení

Pokud jde o karanténu kvůli pandemii covidu-19, tahle by mohla být nejlepší: rozvalit se na hotelovém balkónu s výhledem na azurově modré vody Karibiku, a přitom se nechat laskat slunečními paprsky. Ale ani to, jak se zdá, některým lidem nestačí, napsal zpravodajský server CNN.

Reklama

Za poslední měsíc se objevila celá řada případů turistů, kteří se dostali do problémů, když vyrazili na dovolenou za sluncem a pískem. V prosinci skončila americká studentka Skylar Macková na dva měsíce ve vězení, když přiletěla na Kajmanské ostrovy a už po dvou dnech porušila povinnou 14denní karanténu.

V lednu strávila bývalá britská královna krásy Zara Hollandová s přítelem Elliottem Lovem pět dní v karanténě ve čtyřhvězdičkovém hotelu na Barbadosu, než podstoupila druhý PCR test, který je vyžadován pro cestující z vysoce rizikových zemí. To vše bylo v pořádku. Ale když byl Loveův druhý test pozitivní, rozhodl se pár namísto další karantény pro útěk - a ujel na letiště, kde se pokoušel dostat do letadla a zpátky domů.

Pak tu byl britský pár rovněž na Barbadosu, který se pokusil zpestřit si karanténní izolaci přizváním místní obyvatelky za účelem sexu (byla dopadena, když lezla přes plot kolem hotelu) a turista na Jamajce, který si odskočil z hotelové karantény pro pití - a skončil ve vězení.

Trávit karanténu na sluníčku vypadá jako nejjednodušší věc, o jakou zatím byl kdo požádán od začátku pandemie. Tak proč lidé porušují pravidla? "Kdykoli jsou lidé postaveni před krajně děsivý scénář, dosavadní výzkum ukázal, že mají tendenci 'vypnout'," říká klinická psycholožka Bhavna Jani-Negandhiová. "Proto se během pandemie chovají způsobem, který naznačuje, že se uzavřou před fakty - a věří, že jim se nic nestane, že jsou ohrožení jen ti nejzranitelnější," dodala.

Negativně k tomu podle odborníka na cestovní ruch přispívá nedostatek provázanosti v cestovních omezeních po celém světě. "Neexistuje tu žádná konzistence, a to cestovatele hrozně mate," řekl Paul Charles, bývalý ředitel komunikací firmy Virgin Atlantic, který nyní vede vlastní PR poradenskou firmu.

Charles je přesvědčený, že ideální cestou by byl globální přístup vedený státy G20. "Zavedení globálního programu testování, kdy by každý mohl být při odletu testován s výsledkem do 30 minut, by mohlo proměnit způsob, jakým momentálně cestujeme - nebo ne," řekl.

Zároveň ale musí úřady důsledně prosazovat všechna omezení platná pro cestovatele. "Tohle je možná jedna z příčin problému - že vlády nepodpořily přísnější pravidla jejich přísnějším prosazováním. Ekonomiky po celém světě se hroutí, protože lidé porušují pravidla, což znamená, že jsou pak zaváděna ještě přísnější opatření a na delší dobu," dodal Charles.

Cestou přísného prosazování pravidel jdou například Kajmanské ostrovy. "Už v lednu 2020 jsme se začali připravovat na očekávaný příchod koronaviru na naše pobřeží," řekl Roy Tatum, šéf úřadu premiéra Aldena McLaughlina.

Raná opatření zahrnovala zákaz cest z postižených zemí a kontrolu všech cestujících po příletu. Ale navzdory tomu byl v březnu 2020 potvrzen první případ nákazy na Kajmanských ostrovech. Následně se na 14 dní uzavřely hranice a zavedla 14denní karanténa ve vládou kontrolovaných zařízení pro všechny osoby vstupující se do země.

Mezi další opatření patřily zákazy vycházení, uzavření škol a omezení přístupu do domů s pečovatelskou službou, nemocnic, věznic a na pláže. Výsledek? Do letošního ledna Kajmanské ostrovy zaznamenaly jen 359 případů nákazy a dvě úmrtí.

V současnosti je vstup na Kajmanské ostrovy omezený pro obyvatele a hrstku dalších lidí, kteří mají s ostrovem a jeho obyvateli nějaké vazby. Během prvních restriktivních opatření na ostrovech byly stovky lidí stíhány a potrestány pokutou za jejich porušení. Od té doby úřady zaznamenaly jen sedm nových případů - včetně Skylar Mackové.

Tato americká studentka dostala povolení přijet na Kajmanské ostrovy za svým přítelem Vanjaem Ramgeetem, který tu žije. Po příletu se ale měla na dva týdny izolovat v karanténě. Namísto toho si po dvou dnech sundala sledovací zařízení a připojila se ke svému příteli při závodech ve vodním lyžování. Když ji policie dostihla, neměla roušku a nedodržovala společenský odstup.

Soud ji původně poslal na čtyři měsíce do vězení, ale po odvolání jí trest snížil na dva měsíce za mřížemi. Stejný trest dostal i Ramgeet. Dívčina rodina se snažila protestovat, obrátila se dokonce i na amerického prezidenta Donalda Trumpa s prosbou o pomoc, ale vláda Kajmanských úřadů odmítla ustoupit. "Kdyby se v naší malé komunitě rozšířil covid-19, bylo by to potenciálně zničující," řekl Tatum.

"Mluvíme tu o nemoci, která dokáže zabíjet lidi a zničit ekonomiku. Proto musí být každý, kdo úmyslně poruší důležité zákony a pravidla na ochranu veřejného zdraví na našich ostrovech, přísně potrestán," dodal Tatum. "Tresty slouží jako odrazující prostředek, díky němuž lidé chápou závažnost viru a to, jak důležité jsou zákony a opatření k ochraně veřejného zdraví."

Témata:  cestování Turisté EuroZprávy.cz

Související

Saúdská Arábie Blízký východ

Saúdská Arábie umožní cestování naočkovaným a zotaveným z nákazy

Saúdští Arabové mohou ode dneška vycestovat ze země, pokud dostali nejméně dva týdny před cestou aspoň jednu dávku vakcíny proti covidu-19. Hranice je otevřená také těm, kteří v minulých šesti měsících nemoc prodělali, a pro občany do 18 let. Země byla kvůli pandemii zavřená od loňského března.

Koronavirové pasy, ilustrační fotografie k tématu EU

Unijní covidový pas bude údajně jen pro schválené vakcíny

Francie začne používat "covidový pas", který bude dokládat dokončené očkování proti covidu-19 či negativní PCR test během uplynulých 48 hodin. Od 9. června má umožnit účast na shromážděních více než 1000 osob. Od konce června by měly tyto pasy umožnit cestování po Evropské unii. 

Ze společnosti

Policisty v Uherském Hradišti napadli fotbaloví chuligáni: Hrozí jim 4 roky!

Policisty v Uherském Hradišti napadli fotbaloví chuligáni: Hrozí jim 4 roky!

Fotbaloví fanoušci napadli v sobotu večer v Uherském Hradišti policejní hlídku. Policie v souvislosti s incidentem zadržela pět lidí, za násilí proti úřední osobě a výtržnictví jim hrozí až čtyři roky vězení. Dva napadení policisté neutrpěli vážnější zranění, poškozené je však služební auto, sdělila dnes ČTK policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 2 minutami

Sergej Lavrov, ruský ministr zahraničí

Lavrov vysvětloval zařazení ČR a USA na seznam "nikoliv přátelských" států

Nepřátelskými kroky Prahy a Washingtonu dnes podle ruské tiskové agentury TASS objasnil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov zařazení Česka a Spojených států na seznam "nikoli přátelských" států. Za "hanbu" přitom označil, jak Česko "rozmazává" sedm let starý příběh výbuchů v muničních skladech ve Vrběticích, a kritizoval "zmatené" vyšetřování tohoto incidentu spojené s předkládáním stále "nových verzí".

před 4 minutami

před 6 minutami

Penál

Více než polovina LGBT studentů v Evropě zažila ve škole šikanu

Více než polovina mladých lidí v Evropě z řad komunity LGBT+ zažila ve škole nejméně jednou šikanu kvůli své sexuální orientaci. Vyplývá to ze zprávy Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) a mezinárodní organizace zaměřené na podporu sexuálních menšin IGLYO. 

před 54 minutami

před hodinou

Hackeři, ilustrační foto

Virus Bizzaro začal napadat banky v Evropě a Americe

Nový škodlivý program Bizzaro napadl Evropě a v Jižní Americe, ze které pochází, přes 70 bankovních institucí. V Česku se zatím neobjevil, ale zaznamenali ho v Německu. Uvedla to dnes antivirová společnost Kaspersky.

před hodinou

před 2 hodinami

Obchod s oděvy

Návštěvnost některých obchodů byla vyšší než průměrný víkend

Víkendová návštěvnost některých prodejen byla podle Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) zhruba 20 procent nad průměrným víkendem roku 2019. Potvrdilo se tak podle něho, že jsou oblasti, kde on-line nákupy nikdy nenahradí fyzický zážitek v obchodě. Týká se to hlavně oblečení, obuvi, nábytku a vybavení do domácnosti. 

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Rozbor vody z Bíliny otravu nepotvrdil, za smrtí ryb stojí něco jiného

Rozbor vzorků vody z řeky Bíliny, který nechal provést městský úřad v Bílině na Teplicku, odhalily, že ryby v řece 2. května uhynuly kvůli bakteriální infekci. Otravu zvířat tak rozbor nepotvrdil. Za úhynem může stát podle Heleny Volfové, vedoucí oddělení životního prostředí městského úřadu, například eroze půdy. Volfová to dnes řekla ČTK. Nic toxického neodhalily ani výsledky vzorků odebraných podnikem Povodí Ohře. 

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie.

Zahrádky ožily. Už se mně po vaší kuchyni stýskalo, slyší hospodský. Aby přežil, utratil úspory

REPORTÁŽ - Jakmile uviděl své štamgasty, zřetelně pookřál. Oči restauratéra Tomáše Urbana zářily radostí, v hlase byla znát úleva, že konečně mohl přivítat letité hosty ve svém podniku, i když zatím jen na zahrádce. Když šéf Restaurace Chodovská tvrz na pražském Jižním Městě obsloužil první zákazníky, zvážněl. „Vláda se během koronavirové krize na lidi v gastronomii doslova vykašlala. Bonusy, které jsme od státu získali, nestačily ani na pokrytí nákladů. Abych podnik mohl udržet, utratil jsem všechny úspory a ještě jsem si musel půjčit, neboť nikdo vám nic neodpustí. Jsem rozladěný, jak se kabinet k živnostníkům zachoval,“ říká Tomáš Urban, jehož EuroZprávy.cz v první den rozvolnění zahrádek navštívily.

před 2 hodinami

Jana Maláčová (ČSSD)

Maláčová: Resort práce by měl z Národního plánu obnovy získat 26 miliard

Resort práce by měl z Národního plánu obnovy (NPO) získat v příštích letech podle návrhu 26 miliard korun. Peníze chce využít na sociální služby, na přípravu na změny na trhu práce a na výstavbu jeslí. Na tiskové konferenci ČSSD to dnes řekla její místopředsedkyně a ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). O chystaném využití peněz z NPO by měla dnes rozhodovat vláda.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Koncert, ilustrační foto

Za týden asi bude možné pořádat kulturní akce uvnitř až pro 500 lidí

Od pondělí 24. května bude asi možné pořádat kulturní akce až pro 1000 lidí venku a 500 uvnitř. Na dnešní tiskové konferenci sociální demokracie to řekl novinářům ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Pokládá za jisté, že plán dalšího rozvolňování opatření proti covidu-19 na dnešním odpoledním jednání schválí vláda. Před týdnem ministr uvedl, že podmínkou bude v takovém případě rovněž maximální obsazení 50 procent kapacity míst k sezení.

před 3 hodinami

Sídlo EU

EU odloží zvýšení cel na dovoz z USA, obě strany začaly jednat o řešení sporu

Evropská unie ustoupí od plánovaného rozšíření a zvýšení cel na dovoz zboží ze Spojených států, k němuž chtěla sáhnout od června. Evropská komise (EK) dnes oznámila, že zahájila s americkou vládou jednání o vyřešení sporu kolem obchodování s ocelí a hliníkem. Obě strany by k dohodě chtěly dospět do konce roku, dosud zavedená cla přitom ponechávají v platnosti. Spor začal, když cla zavedla administrativa předchozího prezidenta Donalda Trumpa.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama