Těšily jsme se, až si se zákaznicemi popovídáme. Doma jsme byly déle jen na mateřské, říkají kadeřnice

REPORTÁŽ – Budík ji zazvonil už v půl páté ráno, neboť bydlí za Prahou. Kadeřnice Zuzana Mazurová přiznává, že si po čtyřech měsících, kdy kvůli koronavirové pandemii musely být služby zavřené, tak časnému vstávání odvykla. „Ale už cestou ve vlaku jsem se těšila na stálé zákaznice, až si s nimi popovídám. A jelikož mám nemoc z povolání, tak už v dopravních prostředcích jsem si všimla, kolik nás čeká práce, neboť většina žen byla pěkně zarostlá,“ říká lazebnice Zuzana Mazurová, která dámy zkrášluje na pražském Jižním Městě v ulici V Jezírkách. EuroZprávy.cz otevřenou provozovnu v první den rozvolnění navštívily.

Reklama

Oči se jí rozzářily, když uviděla svoji letitou zákazníci po více než čtyřech měsících. Zuzana Mazurová nezastírala radost. „Kdyby mně někdo den před Štědrým dnem, kdy jsme měli otevřeno naposledy, řekl, že poprvé do práce v roce 2021 půjdu až třetího května, tak bych mu nevěřila,“ říká klientce. Paní na křesle si jí zase postěžuje, jak moc už její služby potřebovala. „Jsem zarostlá stejně jako naše zahrada, kam jsme kvůli uzavírce okresů nemohli. Dneska vám dám zabrat,“ směje se paní Eva. Kadeřnice si s ženami ráda popovídá. „Beru je jako širší rodinu, vždyť některé znám přes dvacet let. A někdy se nejedná jen o veselé probírání témat. Mnohokrát si řeknu, že téměř nemám žádné starosti.“

Bytové družstvo překvapilo, odpustilo jim nájem

V celé provozovně panují přísná hygienická opatření. Na každém kroku jsou připraveny dezinfekce, před vstupem visí upozornění, aby do kadeřnictví dámy i pánové vstupovali po jednom a dodržovali dvoumetrové rozestupy. Na stole má diář, kam podle vládního nařízení zapisuje jména zákazníků s jejich telefony pro případné trasování. „A po všech vyžadujeme, aby se prokázali certifikátem, že prošli vakcinací, anebo že prodělali covid-19 či že absolvovali test,“ konstatuje další kadeřnice ze salónu na pražském Jižním Městě Marcela Adámková.

Testem procházejí i samotné labeznice, a to jednou za tři dny. „Nemám problém zákaznicím ukázat, že jsem na něm byla a jsem negativní,“ praví otevřeně Zuzana Mazurová. Její kolegyně se právě vrátila z testovacího stanu, jde na odpolední. „Tam bylo lidí, ale pravidla musíme dodržovat. Jsem šťastná, že už fungujeme. Být doma přes čtyři měsíce je ukrutně dlouhá doba. Déle jsem nechodila do práce, jen když jsem byla na mateřské dovolené,“ tvrdí Adámková a její parťačka přitakává. Samozřejmostí je, že všichni mají nasazené respirátory. Proto občas dochází ke komickým situacím, že si personál se zákaznicemi nerozumí a věty musejí vzájemně opakovat. Pokud by jej někdo opomněl, nemusí zoufat. „Máme tady přichystané respirátory pro zapomnětlivé klienty,“ pousměje se Mazurová a dokazuje tak, že nic nebere na lehkou váhu. „Nikdo se nechce nakazit, navíc se na nás určitě přijde někdo podívat z hygienické stanice, a tak dbáme, abychom měli vše v pořádku i po úřední stránce,“ dodává. Pochvaluje si, že už příští týden bude naočkovaná. „Spadám totiž do kategorie pětapadesát plus.“

Veškerá nařízení respektuje, přesto si ale neodpustí mírnou kritiku proti logice restrikcí. „V provozovnách, kde je personál a jeden zákazník, se vše hlídá, ale pak jedu narvaným ranním vlakem, v němž se mačkáme i se školáky, a nikoho nezajímá, zda všichni cestující mají test, či nemoc prodělali, anebo jsou po vakcíně. A rozestupy v návalu ani nejde dodržovat. Takže se přes všechno můžeme nakazit v prostředcích,“ kroutí hlavou.

Obě kadeřnice jsou na rozdíl od přicházejících dam vzorně upravené, ostřihané a načesané. „Musely jsme i v době výluky jezdit kontrolovat provozovnu, zda například nepraskly stoupačky, anebo nás někdo nevykradl či nepoškodil interiér. A když jsme se tady střetly, tak jsme se vzájemně učesaly a ostříhaly. Proti ničemu jsme se neprovinily,“ praví paní Mazurová. „Já jsem se stříhala sama před zrcadlem,“ pochlubí se Marcela Adámková. „A podle toho také tvoje ostříhání vypadá,“ je v dobrém rozmaru její kolegyně.

Na obou je znát, jak jsou rády, že už mohou vydělávat. „Kompenzační bonusy ale chodily skvěle, oproti loňskému jaru si nemůžeme stěžovat,“ pochvaluje si Adámková. Zuzana Mazurová, kterou mile překvapilo, že jim bytové družstvo samo o sobě odpustilo nájem provozovny, si jako jedna z mála živnostnic na finance nestěžuje. „Víte, Češi rádi skuhrají, je to jakýsi národní sport. Samozřejmě, že za čtyři měsíce jsem v mínusu, ale na zaplacení sociálního a zdravotního pojištění jsem měla, na jídlo rovněž. Když si ale vzpomenu na matky samoživitelky, které mají pro dítě jen suchý chléb a otec jim neplatí, tak si říkám, že nemám právo si na nic stěžovat.“

Lazebnice se bojí, aby je opět nezavřeli. Trápí ji mutace

Je na ní vidět, jak si života užívá. Když jde na kuřáckou pauzu, tak jako milovnice psů, se pozastaví u každého zvířete, které s pánem jde na procházku kolem provozovny. „Tedy ten vám za čtyři měsíce vyrostl, ale je nějaký hubený. Mohu mu dát pamlsek?“ ptá se. Dáma, která svého domácího mazlíčka venčí, je však striktní. „V žádném případě, my jsme rádi, že shodil, a nerada bych, aby hned nabral.“ Kadeřnice poslechne, ale pak se projeví jako šikovná živnostnice. „A nezapomeňte mě navštívit,“ loučí se s paní. O práci ale nemá nouzi. Pracovní diář má plný. „Jak vláda oznámila, že se služby dneškem otevřou, tak mně neustále zvonil mobil, a to i v neděli ráno.“ Vytížená je i Marcela Adámková. Nedopoví ani větu a už se jí rozezvučí telefon. Vzápětí se ozve i pevná linka. „Marcelo, to je také pro tebe,“ říká paní Mazurová. „Já tu snad budu i bydlet, takový nával jsem nečekala,“ hlesne Marcela Adámková.

Její kolegyně má obavy, že služby dlouho otevřené nevydrží. „Bojím se podzimu. Lidi totiž po delší době vyrazí do zahraničí k moři a nákaza v září zesílí. Strach mám i z různých mutací, které jsou odolné proti očkování. Navíc nemocnice se zase plní lidmi, kteří mají pocovidové obtíže. Jsem v tomto směru pesimistkou,“ říká lazebnice Mazurová, když dokončuje účes starší dámě. „Moc vám děkuji, cítím se jako znovuzrozená. Jestli mohu, přišla bych v červnu,“ projeví zájem zákaznice. Kadeřnice ji však tak dlouhý termín rozmlouvá. „Třeba už budeme v červnu zase zavřené. Telefon na mě máte, a tak až budete chtít zase ostříhat, tak mně zavolejte a nějaký volný termín vám najdu.“ Paní spokojeně pokývá a odchází.

Na čtyři měsíce se nejen kadeřnictvím změnil život. Každá s nečekaně dlouhým volnem naložila jinak. „Klidně mohu říci, že jsem byla pořád venku se psem. Nachodila jsem velké množství kilometrů a jako jedna z mála jsem v karanténě zhubla. Také jsem doma neustále uklízela, tak čisto a vše vydrhnuté nemám ani na Vánoce,“ popisuje Mazurová, kterou zaměstnala také její maminka. „Když viděla, že jsem doma, tak přestala vařit. Proto jsem se o ni musela ráda postarat. U plotny jsem ale ráda, mám radost, když mým blízkým chutná, co navařím či upeču.“ Když bylo smutno Marcele Adámkové, šla zkontrolovat provozovnu. „Vždy jsem na někoho v domě narazila a pěkně jsme si popovídali. Pokaždé se nějaké téma našlo.“

Zuzana Mazurová se nebojí ani čistě mužských témat. Je velkou fanynkou fotbalového klubu Bohemians Praha 1905. „Ještě, že češu jen dámy, s chlapy bych se asi pohádala, protože nesnáším slávisty. Když je chci vytočit, tak řeknu, že Eden už nesídlí ve Vršovicích, ale ve východních Strašnicích. Nejsem nadšená, že mají už třetí titul v řadě,“ překvapí znalostmi. Dlouho se ale o fotbale nebaví, právě jí zazvoní mobilní telefon, volá jí na objednání další zákaznice a ve stejném momentu přichází i paní na ostříhání a učesání. „Je skvělé, že se vracíme do normálního života. Zažitý denní rytmus mně už chyběl,“ prohodí a do rukou bere nůžky, strojek a v pohotovosti má i fén. Je ráda, že její nástroje už nemusejí zahálet, stejně jako ona sama.

Témata:  Vlasy reportáž Lidé Praha

Související

Armáda DOMÁCÍ

V sobotu nad Karlovým mostem přeletí gripeny, Hřib je proti

V sobotu večer přeletí při Svatojánských slavnostech Navalis připomínajících českého světce Jana Nepomuckého nad Karlovým mostem v Praze pět vojenských proudových letadel typu JAS 39 Gripen a L-159 Alca. Informoval o tom dnes pražský magistrát, kterému průlet z důvodu zvýšené hladiny hluku oznámila Armáda ČR. Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) uvedl, že s průletem nesouhlasí, a dopisem organizátory vyzval, aby jej zrušili. Vyjádření organizátorů ČTK shání.

Lidé se chrání před koronavirem, ilustrační foto DOMÁCÍ

Protiepidemická opatření státu hodnotí jako přiměřená dvě pětiny lidí

Opatření státu proti šíření koronaviru považuje 43 procent lidí za přiměřená, podle více než třetiny jsou nedostatečná a 13 procent občanů je vnímá jako přehnaná. Z výsledků dubnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) vyplývá, že oproti únoru se hodnocení opatření významně nezměnilo. Zůstává ale dál výrazně horší než loni v prosinci, kdy za přiměřená označilo vládní opatření 61 procent respondentů.

Ze společnosti

Lucie Vondráčková: Jako by tomu nechtěla uvěřit!

Lucie Vondráčková: Jako by tomu nechtěla uvěřit!

Tak nějak přirozeně máme pocit, že Lucie Vondráčková je tady s námi už odjakživa. I ona sama se ale občas zdráhá uvěřit tomu, že se své profesi věnuje už tak dlouho. Před pár dny se o tom všichni přesvědčili.
ROZVOLNĚNÍ POKRAČUJE! Kdy se otevřou vysoké školy, bazény, wellness nebo kolektivní sporty?

ROZVOLNĚNÍ POKRAČUJE! Kdy se otevřou vysoké školy, bazény, wellness nebo kolektivní sporty?

Vysoké školy by se podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) měly otevřít plně od 24. května. Řekl to na dnešním jednání sněmovního výboru pro zdravotnictví. Venkovní bazény a přírodní koupaliště by se podle pověřené hlavní hygieničky Pavly Svrčinové mohly otevřít v pondělí 31. května. Vnitřní bazény a wellness 14. června, pokud se epidemická situace nezhorší. 

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 29 minutami

Očkování, ilustrační foto

Jak přimět lidi k očkování? V USA se chystá loterie, v Polsku slevy

Dospělí obyvatelé amerického státu Ohio naočkovaní alespoň jednou dávkou vakcíny proti covidu-19 budou mít v následujících týdnech šanci vyhrát milion dolarů (21 milionů Kč). Celostátní loterii s cílem zvýšit motivaci k očkování ve středu ohlásil místní guvernér Mike DeWine. Vítěz prvního z celkových pěti losování prý bude oznámen 26. května.

před 49 minutami

před hodinou

Aleksandr Vučič

Do Česka přijede příští týden srbský prezident Vučić

Příští týden do České republiky přijede srbský prezident Aleksandar Vučić, v úterý se na Pražském hradě setká s českým prezidentem Milošem Zemanem. ČTK to dnes řekl mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček. V plánu je bilaterální jednání obou hlav států nebo státní oběd. Půjde o první oficiální návštěvu na prezidentské úrovni v ČR od začátku pandemie.

před hodinou

před hodinou

Potvrzení o očkování proti koronaviru

Od soboty si bude Česko uznávat potvrzení o očkování se čtyřmi sousedními zeměmi

Od soboty 15. května si bude ČR uznávat vzájemně potvrzení o očkování proti covidu-19 s Polskem, Maďarskem, Rakouskem a Německem. Na dnešním jednání výboru pro zdravotnictví ve Sněmovně to řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). Jedná se i podle něj i se Slovenskem. Premiér Andrej Babiš (ANO) minulý týden ve Sněmovně avizoval, že těchto zemí by mělo být šest včetně Slovinska.

před 2 hodinami

Hackeři, ilustrační foto

Colonial Pipeline zaplatila hackerům výkupné téměř pět milionů dolarů

Americká společnost Colonial Pipeline zaplatila hackerům z východní Evropy téměř pět milionů dolarů (105 milionů Kč) jako výkupné poté, co se minulý týden stala terčem kybernetického útoku, který zastavil provoz její sítě potrubí pro přepravu ropných produktů. Agentuře Bloomberg to řekly zdroje obeznámené s transakcí.

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Rusko chce nařídit zahraničním IT firmám povinnost otevřít v zemi kanceláře

Rusko chystá zákon, který pod hrozbou sankcí nařídí zahraničním IT firmám otevírat v zemi kanceláře. Moskva tak chce získat větší kontrolu nad velkými technologickými společnostmi, posílit dohled nad internetovým obsahem a snížit svou závislost na zahraničních podnicích a jiných zemích. S odkazem na ruského poslance Alexandra Chinštejna to napsala agentura Reuters.

před 3 hodinami

Armáda

V sobotu nad Karlovým mostem přeletí gripeny, Hřib je proti

V sobotu večer přeletí při Svatojánských slavnostech Navalis připomínajících českého světce Jana Nepomuckého nad Karlovým mostem v Praze pět vojenských proudových letadel typu JAS 39 Gripen a L-159 Alca. Informoval o tom dnes pražský magistrát, kterému průlet z důvodu zvýšené hladiny hluku oznámila Armáda ČR. Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) uvedl, že s průletem nesouhlasí, a dopisem organizátory vyzval, aby jej zrušili. Vyjádření organizátorů ČTK shání.

před 4 hodinami

Ruská vakcína Sputnik V

Pochybná vakcína ruské výroby? Sputnik V znepokojuje vědce, data jsou nedostupná, testy neúplné

Předběžné výsledky třetí fáze klinických testů ruské vakcíny Sputnik V přinášejí vícero důvodů k vážným obavám. Jednak je to nedostupnost dat, z nichž byly vyvozovány závěry, dále nejasnosti v pravidlech klinické studie i zjevné nesrovnalosti v nahlášených výsledcích. V článku zveřejněném ve středu na webu odborného časopisu The Lancet to uvádí mezinárodní tým biologů a epidemiologů.

před 4 hodinami

Německá policie, ilustrační foto

Německo se potýká s antisemitskými incidenty, včetně útoků na synagogy

V Německu se v posledních dnech množí útoky na synagogy. Ústřední rada Židů v Německu dnes označila středeční protiizraelský protest před synagogou v západoněmeckém Gelsenkirchenu za projev "čirého antisemitismu". Německý ministr zahraničí Heiko Maas řekl, že německý stát musí zajistit ochranu synagog.

před 4 hodinami

Afghanistán, ilustrační foto

Bomby v Afghánistánu zabily 11 civilistů v první den příměří

Nejméně 11 civilistů dnes zemřelo a 13 dalších bylo zraněno při čtyřech pumových útocích v Afghánistánu. Útoky se odehrály jen několik hodin poté, co v celé zemi začalo třídenní příměří vyhlášené hnutím Tálibán na oslavu svátku íd al-fitr, který se slaví na konci muslimského postního měsíce ramadánu. S odvoláním na místní oficiální činitele o tom informovala agentura Reuters.

před 4 hodinami

Soudy, ilustrační fotografie

Slovenský nejvyšší soud bude v případu vraždy Kuciaka rozhodovat v červnu

Slovenský nejvyšší soud vypsal na polovinu června odvolací líčení v případu vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové. ČTK o tom dnes informovala mluvčí soudu Alexandra Važanová. Nejvyšší soud bude rozhodovat o trojici obžalovaných, dva další muži, včetně vraha zmíněné dvojice Miroslava Marčeka, dříve přiznali vinu a byli potrestání dlouholetým vězením.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

ministerstva

Motivovat žáky bez zájmu o školu by podle ministerstva měly i kroužky

K podpoře žáků, kteří měli potíže se zvládáním výuky na dálku, by po návratu do škol mělo přispět nejen doučování, ale také rozvíjení volnočasových aktivit. Zaměří se na ně i plánované letní kempy. Ministerstvo školství uvažovalo původně spíš o letních vzdělávacích školách, nakonec se ale rozhodlo vzdělávací obsah trochu upozadit na úkor her a prázdninových aktivit. 

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama