Ukrajina se místo členství v NATO dočká spíše zbraní nebo cvičení, soudí znalci

Vyhoštění 18 diplomatů z ruské ambasády v Praze přišlo v době, kdy se nejvíce od roku 2014 vyostřilo napětí mezi Ruskem a Ukrajinou. Kyjev se v souvislosti s hromaděním ruských sil u hranic s Ukrajinou snaží posílit své vazby na Západ, především urychlit své přijetí do Severoatlantické aliance. 

Reklama

Řada analytiků se však shoduje na tom, že i kvůli snaze NATO nevyhrotit už tak zhoršené vztahy s Ruskem není něco takového příliš reálné. Moskva se podle mnohých pozorovatelů stupňováním hrozby snaží právě zapojení Ukrajiny do západních struktur zabránit.

Česko se rozhodlo vypovědět bezprecedentně početnou skupinu pracovníků ruského velvyslanectví v reakci na zprávu tajných služeb, podle nichž byli ruští agenti zapojeni do výbuchu munice ve skladu ve Vrběticích na Moravě v roce 2014. Tehdy Rusko anektovalo ukrajinský poloostrov Krym a Moskvou podporovaní povstalci vedli nejtvrdší boje o ovládnutí části ukrajinského Donbasu. Podle některých médií měla putovat část zbraní moravského skladu právě na Ukrajinu.

Informaci o ruské akci ve Vrběticích zveřejnila česká vláda ve chvíli, kdy se Kyjev obává další ruské agrese, zejména kvůli desetitisícům vojáků, které Moskva shromažďuje na Krymu a u východní hranice Ukrajiny. Vrcholní politici z Kyjeva v minulých dnech v evropských metropolích od Paříže po Brusel žádali o větší zapojení svých západních spojenců a také o rychlé přijetí Ukrajiny zejména do NATO, o něž země usiluje už od roku 2009. Pokud se tak nestane, může si Ukrajina pořídit k vlastní ochraně jadernou zbraň, varoval její velvyslanec v Německu.

Reakce, jichž se ukrajinští političtí lídři v Evropě dočkali, je ale přes diplomaticky pozitivní tón patrně zcela neuspokojily. Šéf NATO Jens Stoltenberg, francouzský prezident Emmanuel Macron či německá kancléřka Angela Merkelová mluvili o podpoře a vyzývali Rusko ke stažení sil, vojenskou pomoc však neslíbili a o rozšiřování aliance pomlčeli. Podle diplomatů pro něj není zdaleka jednotná podpora mezi členskými zeměmi a zvláště klíčové státy jako USA či Německo se k němu stavějí opatrně. Pokud by se Ukrajina stala členem aliance, znamenalo by to nutnost vyslat na její východ tisíce spojeneckých vojáků v rámci využití pátého článku alianční smlouvy o společné obraně jakékoli členské země, což by mohlo konflikt s Ruskem dál zhoršit.

"Příslib členství by byl jiskrou pro motor ruské propagandistické mašinerie, vybudil by na Ukrajině nesplnitelné očekávání následované zklamáním a případně mohl zdiskreditovat NATO jako celek,“ soudí François Heisbourg z Mezinárodního institutu strategických studií. Ve shodě s dalšími znalci poměrů tvrdí, že cílem současných ruských aktivit není dobýt Ukrajinu, ale udržet ji mimo západní struktury.

Moskva se podle analytiků pokouší za každou cenu zabránit tomu, aby se aliance po připojení pobaltských zemí rozšířila dál k jejím hranicím. Sloužit k tomu podle nich mohou akce ruských agentů, dezinformační kampaně s cílem nabourat jednotu západních zemí či přesuny ruských vojáků. „Současná ruská vojenská mobilizace na Ukrajině má především za cíl ukázat Spojeným státům, že Rusko je klíčovou vojenskou mocností v Evropě a že s ní Washington musí počítat,“ napsal expert na Rusko z britského institutu Chatham House John Lough. Podle něj už Moskva tento cíl splnila a další vyhrocení konfliktu není pravděpodobné.

Realističtější než členství v NATO je podle většiny znalců možnost dál poskytovat Ukrajině zbraně, jak to činí některé země v čele se Spojenými státy. Kyjev má zájem také o pomoc se zpravodajskou činností, zapojování svých vojáků do společných cvičení nebo rozšiřování alianční vojenské přítomnosti v Černomoří, k čemuž se podle médií chystá Británie. Jako účinný nástroj vidí řada pozorovatelů také výrazné zpřísnění dosud nepříliš účinných protiruských sankcí. Aby je Moskva skutečně pocítila, musely by se podle mnoha hlasů vztahovat přímo na majetek oligarchů napojených na Kreml, případně na dostavbu plynovodu Nord Stream 2, na které však stále trvá Německo.

Témata:  Armáda Ukrajina Ukrajina NATO

Související

Biden v červnu přiletí do Evropy na summity G7 a NATO Amerika

Biden v červnu přiletí do Evropy na summity G7 a NATO

Americký prezident Joe Biden v červnu navštíví Británii a Belgii, aby se osobně zúčastnil summitů skupiny G7 a Severoatlantické aliance. Oznámila to dnes jeho mluvčí Jen Psakiová. Podle ní půjde o první zámořskou cestu současného šéfa Bílého domu.

Jednotky se začaly stahovat z Afghánistánu, oznámil mluvčí NATO Blízký východ

Jednotky se začaly stahovat z Afghánistánu, oznámil mluvčí NATO

Z Afghánistánu se dnes začaly stahovat první jednotky zemí Severoatlantické aliance, které v zemi působí v rámci nebojové mise Resolute Support (Rozhodná podpora). Podle agentury AFP to oznámil nejmenovaný mluvčí NATO, neuvedl však další detaily. Zahájení odchodu amerických vojáků ze země následně potvrdil také Bílý dům.

Ze společnosti

Ornella Koktová: V nemocnici přijala šokující zprávu!

Ornella Koktová: V nemocnici přijala šokující zprávu!

Ornellu Koktovou museli krátce po porodu vysněné dcery opět hospitalizovat kvůli vážným zdravotním potížím. Trojnásobná maminka zatím zůstává v nemocnici, ale zpovzdálí samozřejmě sleduje dění kolem novorozené holčičky.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 7 minutami

Imex Group podala kvůli Vrběticím podněty týkající se policejního prezidenta Švejdara

Imex Group podala kvůli Vrběticím podněty týkající se policejního prezidenta Švejdara

Ostravská zbrojařská společnost Imex Group podala kvůli kauze Vrbětice další dva podněty týkající se policejního prezidenta Jana Švejdara. ČTK to za firmu řekl právník Radek Ondruš. Podle něj může být účast Švejdara na schůzce s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD) posuzována jako kázeňský přestupek či trestný čin. Firma Imex Group měla ve Vrběticích pronajaté sklady, které v roce 2014 vybuchly.

před 20 minutami

Poslanci schválili pravidla kurzarbeitu podle návrhu vládních stran

Poslanci schválili pravidla kurzarbeitu podle návrhu vládních stran

Sněmovna dnes schválila nová pravidla takzvaného kurzarbeitu. Předloha předpokládá, že zaměstnavatelé by platili pracovníkům za neodpracovanou dobu nejméně 80 procent jejich výdělku. Stát by firmám poskytl čtyři pětiny této náhrady i s odvody, a to do 1,5násobku celostátní průměrné mzdy. 

před 24 minutami

před 43 minutami

před 49 minutami

Vrtulník Ingenuity poletí na Marsu popáté, vystoupá výš a přistane jinde

Vrtulník Ingenuity poletí na Marsu popáté, vystoupá výš a přistane jinde

Malý vrtulník Ingenuity americké vesmírné agentury NASA má dnes na Marsu naplánovaný svůj pátý let, při němž vystoupá výš než doposud a přistane na jiném místě. Na svém webu o tom informuje Laboratoř tryskového pohonu (JPL), která má v NASA na starosti mimo jiné program robotického vozítka Perseverance včetně testování Ingenuity. Data o dnešní zkoušce očekává v sobotu půldruhé hodiny po půlnoci.

před 54 minutami

Šéf Lesní správy Lány Balák dostal tříletý trest. Podle soudu ovlivnil veřejnou zakázku

Šéf Lesní správy Lány Balák dostal tříletý trest. Podle soudu ovlivnil veřejnou zakázku

Kladenský soud dnes uložil řediteli Lesní správy Lány Miloši Balákovi nepodmíněný tříletý trest ve věznici s ostrahou, čtyřletý zákaz činnosti a peněžitý trest 1,8 milionu Kč. Podle rozsudku ovlivnil veřejnou zakázku. Manažer firmy Energie stavební - báňská (ESB) Libor Tkadlec dostal podmíněný trest dva a půl roku s odkladem na čtyři roky a peněžitý trest. 

před 56 minutami

Při zvládání epidemie lidé nejlépe hodnotí práci zdravotníků, nejhůře vládu

Při zvládání epidemie lidé nejlépe hodnotí práci zdravotníků, nejhůře vládu

V souvislosti se zvládáním epidemie koronaviru v ČR lidé nejlépe hodnotí práci zdravotníků, hasičů, armády a policie, naopak nejkritičtější jsou k vládě. V porovnání s loňským květnem, kdy se země potýkala s první vlnou šíření nemoci covid-19, si v hodnocení všichni pohoršili, nejvíce vláda. Kladně její práci nyní vnímá čtvrtina veřejnosti, před rokem to byly dvě třetiny. 

před hodinou

ČSSD utrpí, pokud Hamáčkovou motivací v Moskvě měly být osobní i stranické prospěchy, říká politolog

ČSSD utrpí, pokud Hamáčkovou motivací v Moskvě měly být osobní i stranické prospěchy, říká politolog

Politolog Tomáš Lebeda se domnívá, že pokud předseda ČSSD Jan Hamáček jasně nevysvětlí svoji úlohu v připravované cestě do Moskvy, kam chtěl letět pro vakcíny Sputnik V, navzdory kauze Vrbětice, čeká jeho stranu zkáza. „Pokud se ukáže, že motivací Jana Hamáčka k chystané misi do Ruské federace měly být osobní i stranické prospěchy, které šly proti českým zájmům, pak se na ČSSD může celá kauza podepsat a silně utrpí,“ říká pro EuroZprávy.cz Tomáš Lebeda.

před hodinou

Pospíšila odvolali z funkce předsedy klubu zastupitelů Spojených sil

Pospíšila odvolali z funkce předsedy klubu zastupitelů Spojených sil

Zastupitelé koaličních Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) dnes odvolali z funkce předsedy zastupitelského klubu europoslance a šéfa pražské TOP 09 Jiřího Pospíšila. Důvodem je jeho časové zaneprázdnění. Ve funkci ho nahradil předseda magistrátního výboru pro dopravu Pavel Richeter (TOP 09). ČTK to potvrdilo několik zastupitelů Spojených sil. 

před hodinou

před hodinou

Nezaměstnanost v Česku klesá. Počet volných míst se rozšiřuje

Nezaměstnanost v Česku klesá. Počet volných míst se rozšiřuje

Podíl nezaměstnaných v Česku v dubnu klesl z březnových 4,2 procenta na 4,1 procenta. Nezaměstnanost je tak nejnižší od loňského prosince. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Úřad práce ČR. Počet uchazečů o práci v evidenci úřadu klesl oproti březnu téměř o 9000 na 297.876, zatímco počet volných míst stoupl o 4500 na 343.407.

před hodinou

EMA začala s hodnocením dalšího léku na koronavirovou infekci

EMA začala s hodnocením dalšího léku na koronavirovou infekci

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) dnes oznámila, že začala s průběžným hodnocením přípravku k léčbě nemoci covid-19 od britské společnosti GlaxoSmithKline a firmy Vir Biotechnology. EMA tak formálně zahájila proces potřebný pro schválení léku a jeho prodej na území Evropské unie. Lék sotrovimab má zabránit těžkému průběhu nemoci a snížit riziko hospitalizace.

před hodinou

Merkelová jednala o patentech s šéfem BioNTechu

Merkelová jednala o patentech s šéfem BioNTechu

Německá kancléřka Angela Merkelová jednala o možném uvolnění patentů na vakcíny proti nemoci covid-19 s Ugurem Şahinem, spoluzakladatelem německé biotechnologické společnosti BioNTech, která jednu z úspěšných očkovacích látek vyrábí společně s mezinárodní firmou Pfizer. 

před 2 hodinami

Zahraniční obchod v březnu těžil ze silné poptávky z ciziny

Zahraniční obchod v březnu těžil ze silné poptávky z ciziny

Zahraniční obchod ČR v březnu podle analytiků těžil ze silné zahraniční poptávky z ciziny, v dalších měsících by měla ještě růst. Očekává se další oživení zahraničního obchodu, na straně vývozu i dovozu. Export ale stále komplikují rostoucí cenové tlaky v případě vstupů a prodlevy v dodavatelsko-odběratelských řetězcích. Vyplývá to z vyjádření analytiků, které dnes ČTK oslovila.

před 2 hodinami

Babiš bude na neformálním summitu lídrů EU  informovat o Vrběticích

Babiš bude na neformálním summitu lídrů EU informovat o Vrběticích

Premiér Andrej Babiš (ANO) bude na neformálním summitu lídrů Evropské unie informovat o vrbětické kauze, písemné závěry k tématu ale zaujme až příští summit koncem května. Novinářům to Babiš dnes řekl před odletem na jednání, které se koná do soboty v portugalském Portu. Předseda Evropské rady Charles Michel podle Babiše slíbil téma zmínit i na tiskové konferenci.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama