V Česku žije přes 44.300 Rusů, od roku 2004 se počet ztrojnásobil

V Česku postupně přibývá lidí z Ruska. Na konci března jich v zemi s povolením pobývalo přes 44.300. Víc než polovina z nich žije v zemi trvale. Od roku 2004, kdy republika vstoupila do Evropské unie, se počet Rusů a Rusek v ČR ztrojnásobil. Tvoří sedm procent lidí ze zahraničí s povoleným pobytem a čtvrtou nejpočetnější cizineckou komunitu. Vyplývá to ze statistik ministerstva vnitra a Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Reklama

Na konci loňska žilo v Česku 41.900 lidí s ruským občanstvím. Do konce letošního března se počet zvedl na 44.332. Z nich 22.758 mělo povolení k trvalému pobytu. To mohou cizinci získat poté, co jsou na českém území nepřetržitě aspoň pět let. V ruské komunitě převládají ženy, tvoří 56 procent. Podle údajů z roku 2019 zhruba třetina Rusek a Rusů, kteří byli v Česku přechodně, dorazila kvůli zaměstnání a podnikání, téměř stejný podíl kvůli studiu, čtvrtina přijela za rodinou a zbytek z jiných důvodů.

Na konci roku 2015 evidovalo ministerstvo vnitra 34.972 lidí z Ruska, z nich 19.703 s trvalým pobytem. O pět let dřív žilo v Česku 31.939 žen a muž z Ruské federace, z nich 13.620 trvale. V roce 2004 mohlo v republice pobývat 14.743 ruských občanů a občanek. O deset let dřív v roce 1994 jich mělo pobytové povolení 3611.

Nejvíc lidí z Ruska žije v Praze. Na konci března jich bylo 27.850.V Brně jich pobývalo zhruba 2980. Ve dvou největších městech převládají osoby s přechodným pobytem, Rusové a Rusky se usazují spíš v okolí metropolí či ve vybraných okresech. V okrese Karlovy Vary jich má trvalou adresu 1330.

Podniky a instituce zaměstnávaly letos v březnu podle údajů úřadu práce téměř 16.800 lidí z Ruska, z nich asi 9600 žen. Ruští pracovníci a pracovnice tvoří 2,5 procenta zahraničních zaměstnanců. Loni v prosinci úřad evidoval přes 17.200 zaměstnaných Rusů a Rusek. Na konci roku 2015 jich bylo zhruba 6700 a na začátku 4600. Podle údajů ČSÚ, který vychází z dat resortů práce a průmyslu, mělo předloni v Česku živnostenské oprávnění 3446 lidí z Ruska. Bylo to v posledních 16 letech zatím nejvíc. Nejméně jich úřad evidoval v roce 2007, a to zhruba 1230.

Za poslední dvě desetiletí se počet ruských studentů na vysokých školách v Česku zvedl čtyřikrát. Loni jich tu podle statistick ministerstva školství studovalo přes 7500. Z nich si vzdělávání v angličtině platilo zhruba 500. Ostatní se učili v češtině. V roce 2005 bylo na českých vysokých školách asi 740 ruských posluchačů, v roce 2000 necelé dvě stovky. V minulém školním roce podle ČSÚ do mateřských škol v ČR chodilo téměř osm stovek ruských dětí, do základních škol 1700 a do středních asi 1060.

Od 90. let postupně roste také počet ruských dětí, které se v Česku narodily. V roce 1995 jich statistický úřad evidoval 22, předloni 270. Zatím nejvíc jich bylo v roce 2017, a to 289. V roce 1995 vstoupilo do manželství s Čechem 96 ruských nevěst a Češky si vzaly 69 ruských ženichů. O dva roky později se za český protějšek vdávalo 214 Rusek a s Češkou se ženilo 146 Rusů, což byly zatím nejvyšší počty. Předloni sňatek na našem území s českým snoubencem uzavřelo 190 ruských žen a s českou snoubenkou 35 mužů z Ruska.

O ochranu v Česku od roku 2000 do roku 2019 požádalo 9485 Rusů a Rusek. Každý osmý žadatel o útočiště z ciziny tak pocházel z Ruska. Azyl za dvě desetiletí získalo asi 410 ruských občanů. ČR své občanství za tu dobu udělila 143 ruským azylantům.

Ve vládních zprávách o situaci národnostních menšin z minulých let zástupci minority poukazovali na zhoršování vztahů v ruské komunitě v Česku, a to kvůli názorům na dění na Ukrajině, brexit či zahraniční politiku. Zmiňovali vliv ruské propagandy. Odrazilo se to podle nich i na omezení udělování českých občanství. Zástupci některých spolků si pak stěžovali také na "přetrvávající předsudky", a to třeba že jsou Rusové nevychování, nechtějí se učit česky a nestojí o rovnoprávný vztah, uvádí jedna ze zpráv.

Témata:  Česká republika Rusko

Související

Alexej Navalnyj Evropa

Rusko podniká další kroky proti Navalnému. Chce vyloučit jeho kolegy z voleb

Ruští poslanci dnes v prvním čtení přijali návrh zákona, který zakazuje nechat se zvolit poslancem členům organizací, prohlášených za extrémistické či teroristické. Předloha si podle agentury AFP bere na mušku hnutí uvězněného opozičního politika Alexeje Navalného, které se prokuratura snaží zakázat jako extrémistické. Děje se tak čtyři měsíce před zářijovými parlamentními volbami, před kterými se vládnoucí strana Jednotné Rusko potýká s poklesem popularity.

Ze společnosti

Eurovize 2021: První semifinále skončilo. Sledovali jsme ŽIVĚ!

Eurovize 2021: První semifinále skončilo. Sledovali jsme ŽIVĚ!

Fanoušci největší nesportovní události na světě se konečně dočkali. Po dvou letech se na obrazovky vrátila legendární soutěž Eurovision song contest známá českým příznivcům jako Eurovize. I letos má svého tuzemského zástupce, který se ale objeví až na druhém semifinálovém kole ve čtvrtek. Jak dopadlo to první?

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Uprchlíci, ilustrační foto

Španělsko a EU vyzvaly kvůli migrantům Maroko k přísnější ostraze hranice kolem Ceuty

Maroko dnes povolalo ke konzultacím svou velvyslankyni v Madridu. Země zároveň čelila výzvám představitelů Španělska a Evropské unie, aby lépe kontrolovala svou hranici u španělského města Ceuta, kam v posledních dvou dnech dorazily tisíce migrantů. Jejich příchod usnadnil přístup marocké policie, která polevila v ostraze hranice, uvedl dnes španělský tisk. Město navštívil premiér Pedro Sánchez, který slíbil rychlé obnovení pořádku.

před 6 hodinami

Josep Borrell

Borrell vyzval k příměří mezi Izraelem a Hamásem, prohlášení EU odmítlo Maďarsko

Ministři zahraničí zemí Evropské unie dnes vyzvali k okamžitému zastavení bojů mezi Izraelem a radikálním palestinským hnutím Hamás, které má umožnit ochranu civilistů a doručení humanitární pomoci. Neshodli se však na společném prohlášení požadujícím od Izraele "přiměřenou obranu" před útoky z Pásma Gazy. Po mimořádné videokonferenci se zástupci vlád to prohlásil šéf unijní diplomacie Josep Borrell, podle něhož společné komuniké nepodpořilo Maďarsko.

před 6 hodinami

Lidé se chrání před koronavirem, ilustrační foto

Epidemie v USA dál slábne, nakažených přibývá nejpomaleji od loňského června

Na konci března a v první polovině dubna vyvolával ve Spojených státech mírný nárůst v počtech nových infekcí koronavirem obavy ze "čtvrté vlny" epidemie. Od té doby ale růst americké statistiky nakažených stabilně zpomaluje a průměrný přírůstek z posledního týdne je nyní podle databáze listu The New York Times (NYT) na nejnižší hodnotě od 24. června loňského roku. Podobné je to s počty úmrtí, hospitalizací spojených s covidem-19 hlásí USA nejméně od nástupu první vlny nákazy.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Miloš Zeman

Zeman na konci roku možná navštíví Srbsko

Prezident Miloš Zeman by mohl na konci roku navštívit při otevření Českého domu v Bělehradě Srbsko. Po dnešním jednání na Pražském hradě to řekl srbský prezident Aleksandar Vučić. Představitelé obou států spolu mluvili o bilaterálních otázkách, ekonomické spolupráci nebo o pandemii.

před 7 hodinami

Barma, ilustrační foto

Po vojenském puči odešlo z Barmy do Indie přes 15.000 lidí

Od únorového vojenského puče odešlo z Barmy do Indie přes 15.000 lidí. Mezi uprchlíky jsou i bývalí členové barmského parlamentu, kterému armáda zabránila zasedat, informovala dnes agentura Reuters s odkazem na prohlášení indické vlády. Místní úřady očekávají, že vlna utečenců ještě zesílí kvůli bojům v barmských oblastech poblíž indické hranice. Tisíce lidí odešly i do dalšího sousedního státu - Thajska.

před 7 hodinami

Mateřská škola

Rozvolnění opatření pro kroužky umožní návrat do učeben a větší účast

Možnost setkávání dětí ve skupinách do deseti bez testů na covid-19 umožní od 24. května návrat kroužků z venkovních do vnitřních prostor. ČTK to dnes řekl předseda Sdružení pracovníků domů dětí a mládeže (DDM) a ředitel DDM hlavního města Praha Libor Bezděk. Podle něj se dosud do kroužků prezenčně vrátilo do 60 procent zapsaných dětí. Naprostá většina aktivit se kvůli protikoronavirovým opatřením mohla konat jen venku. Očekává, že s návratem kroužků do budov účast poroste.

před 8 hodinami

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama