V Iráku očkování vázne. Lidé jsou apatičtí, vládě nevěří

Ve čtyřicetimilionovém Iráku se zatím nechalo očkovat proti koronaviru ani ne 380.000 lidí. Mezi Iráčany převládá apatie i strach, napsala agentura AP. Zájem o očkování ale minulý týden probudil populistický šíitský duchovní Muktada Sadr, který se nechal naočkovat před kamerou.

Reklama

Stovky šíitů následovaly a přišly do očkovacích center. AP k tomu napsala, že případ poukazuje na sektářskou loajalitu, která je v Iráku silná, i na nedůvěru k vládě.

"Byl jsem proti tomu nechat se naočkovat, ale když jsem ho (Sadra) viděl, motivovalo mne to," sdělil obyvatel Nadžafu Manhil Šablí. Podle něj snímek Sadra sedícího v černém turbanu a s černou rouškou při očkování zapůsobil stejně, jako když vojáky povzbudí, když se velitel objeví na frontě.

Irák se potýká s nástupem nové vlny koronaviru, v dubnu tam zaznamenávali 8000 nových případů denně. Připisuje se to nedodržování ochranných opatření - lidé nenosí roušky a pořádají sešlosti. Minulý týden denní přírůstky klesly, v pondělí země ohlásila 5068 případů.

Iráčané nedůvěřují státnímu zdravotnictví, takže ujišťování ministerstva zdravotnictví o neškodnosti vakcín na ně nemělo velký vliv. Mnozí se státním nemocnicím vyhýbají. V dubnu v bagdádské nemocnici vypukl požár a zemřelo tam 80 lidí, kvůli čemuž v úterý rezignoval ministr zdravotnictví. Sadrova fotografie při očkování obletěla sociální sítě a na své facebookové stránce ji použilo i ministerstvo zdravotnictví.

Profesor komunitní medicíny na univerzitě v Bagdádu Fáris Lámí řekl, že Iráčané vládu považují za zkorumpovanou a její postup při epidemii nedůvěru prohloubil. Na začátku podle něj policisté odváděli pacienty z domovů, jako by to byli zločinci, a pohřbívání mrtvých se odkládalo několik týdnů. Problematická rozhodnutí se dělají i nyní - například chronicky nemocní nebo lidé s nízkou imunitou čekají na očkování v nemocnicích, což zvyšuje riziko jejich nákazy. Naproti tomu ti s patřičnými styky nikde čekat nemusejí. Je dobré, když se nechají političtí nebo náboženští představitelé veřejně očkovat, ale "ideologie založená na slepém následování rozhodnutí někoho jiného je sama o sobě tragická", řekl Lámí.

Do Iráku koncem března dorazilo 336.000 dávek vakcíny od firmy AstraZeneca a registrovat k očkování se mohou všichni lidé starší 18 let. V dubnu do Iráku dopravila 49.000 očkovacích dávek firma Pfizer.

Ministerstvo zdravotnictví se snaží zájem o očkování navodit nátlakem - lidé bez očkovacího průkazu mají počítat s cestovními omezeními a obchody a restaurace mají propouštět nenaočkované. Pokyny ale nejsou jednoznačné, takže majitelé restaurací netuší, zda v případě odmítnutí očkování budou muset podniky zavřít. Ramí Amír má v Bagdádu podnik rychlého občerstvení a řekl, že nemůže chtít po všech zaměstnancích, aby se nechali očkovat, když hrozí vedlejší účinky. Jeho kolega Umar Muhammad řekl, že při náboru zaměstnanců do jeho jídelny to někteří vzdali, když jim řekl, že podmínkou je osvědčení o očkování.

Témata:  Irák očkování Koronavirus

Související

Ze společnosti

Koronavirus v Česku dál slábne, tempo očkování stále zrychluje!

Koronavirus v Česku dál slábne, tempo očkování stále zrychluje!

Epidemie koronaviru v Česku dál zpomaluje, naopak tempo očkování proti onemocnění covid-19 zrychluje. V úterý laboratoře potvrdily 1673 nových případů nákazy, zhruba o 740 méně než před týdnem. V porovnání s pondělím je nárůst jako obvykle vyšší, tentokrát o 131.
Počasí dnes: Ženou se bouřky! Hrozí i povodně!

Počasí dnes: Ženou se bouřky! Hrozí i povodně!

Na severu a severovýchodě Česka hrozí ve středu odpoledne místy silné bouřky, ojediněle s krupobitím. V kombinaci s tajícím sněhem může déšť výrazně zvednout hladiny menších řek. Vydatný déšť a vzestup hladin hrozí ve středu také v jižních Čechách.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 11 minutami

před 18 minutami

Barbora Peterová

Bývalá mluvčí ministerstva zdravotnictví Peterová nastoupila do ČEZ

Komunikační tým energetické společnosti ČEZ posílila Barbora Peterová, která donedávna působila jako mluvčí ministerstva zdravotnictví. ČTK o tom dnes informoval vedoucí mediálního útvaru firmy Ladislav Kříž. Peterová se bude věnovat komunikaci za celou skupinu ČEZ. Firma má také několik regionálních mluvčích nebo mediální zástupce obou jaderných elektráren.

před 33 minutami

před 42 minutami

Bar, ilustrační foto

Hostinští nemají právo požadovat doklady pro vstup, tvrdí svaz pivovarů

Pivovarníci podobně jako restauratéři upozorňují na to, že hostinští nemají právo vyžadovat doklady pro vstup na zahrádky. Chtějí, aby ministerstvo zdravotnictví určilo konkrétní povinnosti pro zákazníky i provozovatele tak, aby bylo jasné, kdo za co odpovídá. ČTK to dnes sdělila výkonná ředitelka Českého svazu pivovarů a sladoven Martina Ferencová.

před hodinou

Čína, ilustrační fotografie

Prodej aut v Číně v dubnu vzrostl skoro o devět procent

Prodej nových automobilů v Číně se v dubnu meziročně zvýšil o 8,6 procenta na 2,25 milionu, oznámil dnes čínský svaz výrobců automobilů (CAAM). Čínský automobilový trh je největší na světě a vede oživení globálního automobilového sektoru z pandemie. Nárůst vykázal už 13 měsíců za sebou.

před hodinou

před hodinou

Poslouchání

Vědci objevili unikátní schopnost člověka. Nemají ji ani opice

Schopnost člověka rozlišovat geometrické útvary je možná něco, co ho odlišuje od ostatních primátů, kteří si nejsou schopni tento systém symbolů osvojit. Podle agentury AFP to naznačuje studie francouzských výzkumníků na poli neurovědy, kteří porovnávali geometrické vnímání u lidí a paviánů.

před 2 hodinami

Indie, ilustrační foto

Indie hlásí rekordních 4205 nových úmrtí s covidem za den

Indie dnes oznámila rekordních 4205 úmrtí na covid-19 za posledních 24 hodin a 348.421 nově zaznamenaných případů koronaviru. Celkový počet obětí v zemi překročil čtvrt milionu a počet infikovaných 23 milionů, napsala agentura Reuters s odkazem na údaje indického ministerstva zdravotnictví a poznamenala, že podle odborníků můžou být skutečné počty zemřelých i nakažených několikanásobně vyšší.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

Hamás se mstí za útok v Pásmu Gazy. K Izraeli vypálil přes 200 raket

Mezi Izraelem a Pásmem Gazy dnes pokračovaly boje, které si od pondělí vyžádaly nejméně 40 mrtvých, z toho 35 v Palestině. V Tel Avivu se brzy ráno rozezněly sirény, skupina Hamás předtím oznámila, že k Izraeli vysílá přes 200 raket v odpověď na izraelské nálety na obytné domy, napsala agentura AFP. 

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Antigenní testování na koronavirus, ilustrační foto

Kraje obdrží do 19. května testy, mají školám vystačit do půlky června

Nejpozději do středy 19. května obdrží kraje dodávku antigenních testů pro školy, které by měly školám vystačit do 13. června. Distribuční seznamy pro dodávku budou stanoveny na základě údajů o počtu pracovníků a žáků, které školy vykázaly v dotaznících. Do 21. května má ministerstvo školství v rezervách 600.000 antigenních testů na covid-19. Ministerstvo to školám napsalo v dopise, který má ČTK k dispozici.

před 12 hodinami

Rotterdam je s 610 000 obyvateli druhé největší nizozemské město. Jedná se také o největší evropský přístav, město moderní architektury a zároveň město velkého historického významu.

Nizozemsko a Belgie oznámily zmírnění protiepidemických opatření

Nizozemský premiér Mark Rutte dnes oznámil plán na další zmírnění protiepidemických opatření v zemi s platností od 19. května. Podmínkou je pokles počtu hospitalizovaných na jednotkách intenzivní péče o 20 procent do pondělí, kdy vláda definitivně rozhodne. Belgie plánuje zrušit téměř všechna stávající omezení od 9. června, podmínkou je nanejvýš 500 pacientů na JIP a naočkovaných 80 procent dospělých z více ohrožených skupin, píší belgická média.

před 13 hodinami

Požáry lesu v ČR (léto 2015)

Hasiči dnes zasahovali po celém Česku, likvidovali požáry lesa

Hasiči dnes na několika místech v Česku likvidovali lesní požáry. Zásahy jim komplikoval především silný vítr. U požáru lesa poblíž Černovic na Blanensku vyhlásili třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu. Na Brněnsku, Vsetínsku a Olomoucku vyhlásili druhé stupně. Požáry v přírodě jsou častější, když delší dobu neprší a je sucho. Ve středu by mělo začít vydatně pršet.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama