Válka a pochybnosti zpomalují očkování proti covidu-19 v Jemenu

Válkou zmítaný Jemen dosud obdržel 360.000 dávek vakcíny proti nemoci covid-19 prostřednictvím mezinárodního programu COVAX, který má garantovat, že se vakcíny dostanou i do chudších zemí. Mnoho Jemenců se ale zdráhá nechat se naočkovat. Roli v tom hrají náboženské důvody, nedůvěra k vakcínám i trvající boje, píše agentura Reuters.

Reklama

V nemocnici as-Saurá v jemenském městě Táiz několik málo zájemců o vakcínu očkuje zdravotní sestra bez roušky a ochranných prostředků. Z chladícího boxu vyndá lahvičku s vakcínou od AstraZeneky a zahřeje ji v dlaních. Než ji píchne do pacientova levého ramene, modlí se k Alláhovi.

"Táiz obdržel 70.000 dávek vakcíny a očkovací kampaň jsme zahájili 21. dubna," uvedl šéf zdravotnictví v Táizu Radži Málikí. "Můžeme na rovinu říct, že poptávka je velmi nízká... od začátku jsme podali asi 500 dávek, což je méně, než jsme čekali," dodal.

Nově hlášených případů koronaviru v Jemenu letos prudce přibylo, což představuje další výzvu pro jeho konfliktem zdecimovaný a podfinancovaný zdravotnický systém.

S Íránem spříznění šíitští povstalci Húsíové, kteří kontrolují většinu severního Jemenu a části Táizu, bojují proti Saúdskou Arábií podporované jemenské vládě od roku 2014. Konflikt si vyžádal desetitisíce životů a miliony Jemenců závisí na humanitární pomoci.

Málikí a další lékaři Reuters řekli, že mnoho Jemenců, včetně řady zdravotníků, věří, že by očkováním během muslimského postního měsíce ramadánu porušili půst. Kontrolní stanoviště a odstřelovači v silně militarizovaném Táizu navíc mnoha obyvatelům cestu do nemocnice znemožňují. Obyvatelé povstalci kontrolovaných částí města při cestě do hlavní vládou ovládané nemocnice musí urazit zhruba 50 kilometrů, aby se vyhnuli bojové linii.

"Nakazil jsem se koronavirem, dal jsem si byliny a koření, které používali naši předci, a zotavil jsem se," řekl 55letý obyvatel Táizu Alí Abdú. "Tvrdě fyzicky pracujeme, což nám dává silnou imunitu. Umíráme, když přijde náš čas. Taková vzácná onemocnění postihují pouze bohaté, mezi ně nepatříme," dodal. Další obyvatel Muhammad Musana řekl, že počká, až se nechají naočkovat lékaři a veřejní činitelé. Zatím má o vakcíně pochybnosti.

O tom, že je vakcína bezpečná a její podání neporušuje půst, se v nemocnici as-Saurá snaží Jemence přesvědčit lékařka Sára Damádžová. "Lidé se bojí, protože se šiří hodně dezinformací, zejména na sociálních sítích," uvedla.

Témata:  Jemen očkování Koronavirus

Související

Ze společnosti

Koronavirus v Česku dál slábne, tempo očkování stále zrychluje!

Koronavirus v Česku dál slábne, tempo očkování stále zrychluje!

Epidemie koronaviru v Česku dál zpomaluje, naopak tempo očkování proti onemocnění covid-19 zrychluje. V úterý laboratoře potvrdily 1673 nových případů nákazy, zhruba o 740 méně než před týdnem. V porovnání s pondělím je nárůst jako obvykle vyšší, tentokrát o 131.
Počasí dnes: Ženou se bouřky! Hrozí i povodně!

Počasí dnes: Ženou se bouřky! Hrozí i povodně!

Na severu a severovýchodě Česka hrozí ve středu odpoledne místy silné bouřky, ojediněle s krupobitím. V kombinaci s tajícím sněhem může déšť výrazně zvednout hladiny menších řek. Vydatný déšť a vzestup hladin hrozí ve středu také v jižních Čechách.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 15 minutami

před 24 minutami

před 32 minutami

Barbora Peterová

Bývalá mluvčí ministerstva zdravotnictví Peterová nastoupila do ČEZ

Komunikační tým energetické společnosti ČEZ posílila Barbora Peterová, která donedávna působila jako mluvčí ministerstva zdravotnictví. ČTK o tom dnes informoval vedoucí mediálního útvaru firmy Ladislav Kříž. Peterová se bude věnovat komunikaci za celou skupinu ČEZ. Firma má také několik regionálních mluvčích nebo mediální zástupce obou jaderných elektráren.

před 47 minutami

před 55 minutami

Bar, ilustrační foto

Hostinští nemají právo požadovat doklady pro vstup, tvrdí svaz pivovarů

Pivovarníci podobně jako restauratéři upozorňují na to, že hostinští nemají právo vyžadovat doklady pro vstup na zahrádky. Chtějí, aby ministerstvo zdravotnictví určilo konkrétní povinnosti pro zákazníky i provozovatele tak, aby bylo jasné, kdo za co odpovídá. ČTK to dnes sdělila výkonná ředitelka Českého svazu pivovarů a sladoven Martina Ferencová.

před hodinou

Čína, ilustrační fotografie

Prodej aut v Číně v dubnu vzrostl skoro o devět procent

Prodej nových automobilů v Číně se v dubnu meziročně zvýšil o 8,6 procenta na 2,25 milionu, oznámil dnes čínský svaz výrobců automobilů (CAAM). Čínský automobilový trh je největší na světě a vede oživení globálního automobilového sektoru z pandemie. Nárůst vykázal už 13 měsíců za sebou.

před hodinou

před hodinou

Testování na přítomnost koronaviru

Za úterý přibylo v Česku 1673 nakažených. Více než v pondělí

Epidemie koronaviru v Česku dál zpomaluje, naopak tempo očkování proti onemocnění covid-19 zrychluje. V úterý laboratoře potvrdily 1673 nových případů nákazy, zhruba o 740 méně než před týdnem. V porovnání s pondělím je nárůst jako obvykle vyšší, tentokrát o 131. Očkováno proti covidu-19 bylo 77.615 lidí, o zhruba 5500 více než předchozí úterý, oproti pondělí bylo dávek o necelých 2000 víc. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

před 2 hodinami

Poslouchání

Vědci objevili unikátní schopnost člověka. Nemají ji ani opice

Schopnost člověka rozlišovat geometrické útvary je možná něco, co ho odlišuje od ostatních primátů, kteří si nejsou schopni tento systém symbolů osvojit. Podle agentury AFP to naznačuje studie francouzských výzkumníků na poli neurovědy, kteří porovnávali geometrické vnímání u lidí a paviánů.

před 2 hodinami

Indie, ilustrační foto

Indie hlásí rekordních 4205 nových úmrtí s covidem za den

Indie dnes oznámila rekordních 4205 úmrtí na covid-19 za posledních 24 hodin a 348.421 nově zaznamenaných případů koronaviru. Celkový počet obětí v zemi překročil čtvrt milionu a počet infikovaných 23 milionů, napsala agentura Reuters s odkazem na údaje indického ministerstva zdravotnictví a poznamenala, že podle odborníků můžou být skutečné počty zemřelých i nakažených několikanásobně vyšší.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

Hamás se mstí za útok v Pásmu Gazy. K Izraeli vypálil přes 200 raket

Mezi Izraelem a Pásmem Gazy dnes pokračovaly boje, které si od pondělí vyžádaly nejméně 40 mrtvých, z toho 35 v Palestině. V Tel Avivu se brzy ráno rozezněly sirény, skupina Hamás předtím oznámila, že k Izraeli vysílá přes 200 raket v odpověď na izraelské nálety na obytné domy, napsala agentura AFP. 

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Antigenní testování na koronavirus, ilustrační foto

Kraje obdrží do 19. května testy, mají školám vystačit do půlky června

Nejpozději do středy 19. května obdrží kraje dodávku antigenních testů pro školy, které by měly školám vystačit do 13. června. Distribuční seznamy pro dodávku budou stanoveny na základě údajů o počtu pracovníků a žáků, které školy vykázaly v dotaznících. Do 21. května má ministerstvo školství v rezervách 600.000 antigenních testů na covid-19. Ministerstvo to školám napsalo v dopise, který má ČTK k dispozici.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama