Ve volbách v Madridu podle prvních průzkumů výrazně uspěla Lidová strana

Ve volbách do regionálního parlamentu v Madridu výrazně uspěla Lidová strana. Podle prvních odhadů prakticky zdvojnásobila počet mandátů, na absolutní většinu ale nedosáhla. K vládnutí podle španělského tisku zřejmě přizve krajně pravicovou stranu Vox. Méně mandátů podle odhadů získali vládní socialisté, které v klání přímo podpořil i španělský premiér Pedro Sánchez.

Reklama

Výrazný úspěch Lidové strany potvrzují i výsledky první třetiny sečtených hlasů. Ty přisuzují konzervativní straně 62 mandátů následují socialisté s 26 mandáty. To by byl pro ně nejhorší výsledek od 90. let. V parlamentu, který má 136 členů, by lidovci podle těchto částečných výsledků mohli sestavit většinu v koalici s jakoukoliv další zastoupenou stranou.

Lidovou stranu, která je na celostátní úrovni v opozici, vedla Isabel Díazová Ayusová, která předsedala krajské radě od roku 2019. Kvůli roztržce se středovou stranou Ciudadanos vyhlásila předčasné volby. Právě Ciudadanos patří k hlavním poraženým voleb. Strana se totiž do parlamentu, kde měla 26 mandátů, podle všech průzkumů už znovu neprobojovala.

Isabel Díazová Ayusová byla jedním z nejhlasitějších odpůrců přístupu španělské vlády k epidemii nemoci covid-19. I kvůli tomu byly dnešní volby považované za celostátní zkoušku, která může mít dopad i na další pokračování vlády premiéra Pedra Sáncheze.

O protiepidemických opatření ve Španělsku ve velké míře rozhodují právě regiony. Madridské krajské úřady umožnily, aby v hlavním městě a okolí zůstaly v omezeném provozu otevřené kavárny, restaurace či divadla. Madridský region také odmítal některá omezení volného pohybu. Pandemie však madridský region tvrdě zasáhla. Ačkoli tam žije 14 procent obyvatel země, připadá na tuto oblast pětina všech nakažených a obětí covidu-19 v zemi.

Lidové straně odhady přisuzují 62 až 65 křesel, potřebovala by jich ale alespoň 69, aby mohla vládnout sama. Dalších 12 až 14 mandátů průzkumy přisuzují krajně pravicové straně Vox, jejíž výsledek se ve srovnání s rokem 2019 výrazně nezměnil.

Pro socialisty odhady vychází na 28 mandátů, o několik méně než před dvěma roky. Další vládní straně Unidos Podemos, jejíž předseda Pablo Iglesias odešel z vlády, aby pomohl vítězství levice v Madridu, průzkumy předpovídají 10 až 11 mandátů. Na levici do parlamentu vstoupí i místní strana Más Madrid, která získala až 24 mandátů. Cíle porazit konzervativní blok ale levicové strany podle všech odhadů nedosáhly.

Předčasné volby zaznamenaly vysoký zájem voličů. Do sedmé hodiny večer odevzdalo svůj hlas bezmála 70 procent občanů, o 11 procentních bodů více než v roce 2019. Kvůli epidemii koronaviru byly některé hodiny určeny jen pro seniory či občany v rizikových kategorií. Před volebními místnostmi se tvořily fronty.

V madridském regionu, kde žije sedm milionů obyvatel, vládnou lidovci nepřetržitě 26 let a další vítězství jim pomůže i na celostátní úrovni. Vedení strany uvedlo, že výsledky voleb v Madridu považuje za porážku premiéra Sáncheze.

Témata:  Madrid volby ve Španělsku

Související

V Madridu výbuch zničil část domu. (20.1.2021) EU

Neštěstí v Madridu. Výbuch plynu zničil část domu, neštěstí má čtyři oběti

V centru Madridu dnes odpoledne zazněla silná exploze, zničeno je několik pater jednoho domu. Informují o tom místní média a agentury. Při výbuchu zemřeli nejméně čtyři lidé, dalších 11 bylo zraněno, z toho jeden těžce, uvedl představitel španělské vlády v madridském regionu José Manuel Franco. Neštěstí způsobil únik plynu.
Španělsko, Madrid EU

Madrid zpřísní omezení kvůli koronaviru, zůstanou mírná. Katalánsko odkládá volby

Vedení madridského regionu, kde od začátku roku výrazně vzrostl počet nakažených koronavirem SARS-CoV-2 a kde se nemocnice blíží hranici kapacit jednotek intenzivní péče, dnes oznámilo zpřísnění opatření proti šíření infekce. Mimo jiné od pondělka na dva týdny o hodinu prodlouží noční zákaz vycházení a rozšíří omezení pohybu na další zóny.

Ze společnosti

Koronavirus v Česku dál slábne, tempo očkování stále zrychluje!

Koronavirus v Česku dál slábne, tempo očkování stále zrychluje!

Epidemie koronaviru v Česku dál zpomaluje, naopak tempo očkování proti onemocnění covid-19 zrychluje. V úterý laboratoře potvrdily 1673 nových případů nákazy, zhruba o 740 méně než před týdnem. V porovnání s pondělím je nárůst jako obvykle vyšší, tentokrát o 131.
Počasí dnes: Ženou se bouřky! Hrozí i povodně!

Počasí dnes: Ženou se bouřky! Hrozí i povodně!

Na severu a severovýchodě Česka hrozí ve středu odpoledne místy silné bouřky, ojediněle s krupobitím. V kombinaci s tajícím sněhem může déšť výrazně zvednout hladiny menších řek. Vydatný déšť a vzestup hladin hrozí ve středu také v jižních Čechách.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 12 minutami

před 20 minutami

před 28 minutami

Barbora Peterová

Bývalá mluvčí ministerstva zdravotnictví Peterová nastoupila do ČEZ

Komunikační tým energetické společnosti ČEZ posílila Barbora Peterová, která donedávna působila jako mluvčí ministerstva zdravotnictví. ČTK o tom dnes informoval vedoucí mediálního útvaru firmy Ladislav Kříž. Peterová se bude věnovat komunikaci za celou skupinu ČEZ. Firma má také několik regionálních mluvčích nebo mediální zástupce obou jaderných elektráren.

před 43 minutami

před 51 minutami

Bar, ilustrační foto

Hostinští nemají právo požadovat doklady pro vstup, tvrdí svaz pivovarů

Pivovarníci podobně jako restauratéři upozorňují na to, že hostinští nemají právo vyžadovat doklady pro vstup na zahrádky. Chtějí, aby ministerstvo zdravotnictví určilo konkrétní povinnosti pro zákazníky i provozovatele tak, aby bylo jasné, kdo za co odpovídá. ČTK to dnes sdělila výkonná ředitelka Českého svazu pivovarů a sladoven Martina Ferencová.

před hodinou

Čína, ilustrační fotografie

Prodej aut v Číně v dubnu vzrostl skoro o devět procent

Prodej nových automobilů v Číně se v dubnu meziročně zvýšil o 8,6 procenta na 2,25 milionu, oznámil dnes čínský svaz výrobců automobilů (CAAM). Čínský automobilový trh je největší na světě a vede oživení globálního automobilového sektoru z pandemie. Nárůst vykázal už 13 měsíců za sebou.

před hodinou

před 2 hodinami

Poslouchání

Vědci objevili unikátní schopnost člověka. Nemají ji ani opice

Schopnost člověka rozlišovat geometrické útvary je možná něco, co ho odlišuje od ostatních primátů, kteří si nejsou schopni tento systém symbolů osvojit. Podle agentury AFP to naznačuje studie francouzských výzkumníků na poli neurovědy, kteří porovnávali geometrické vnímání u lidí a paviánů.

před 2 hodinami

Indie, ilustrační foto

Indie hlásí rekordních 4205 nových úmrtí s covidem za den

Indie dnes oznámila rekordních 4205 úmrtí na covid-19 za posledních 24 hodin a 348.421 nově zaznamenaných případů koronaviru. Celkový počet obětí v zemi překročil čtvrt milionu a počet infikovaných 23 milionů, napsala agentura Reuters s odkazem na údaje indického ministerstva zdravotnictví a poznamenala, že podle odborníků můžou být skutečné počty zemřelých i nakažených několikanásobně vyšší.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

Hamás se mstí za útok v Pásmu Gazy. K Izraeli vypálil přes 200 raket

Mezi Izraelem a Pásmem Gazy dnes pokračovaly boje, které si od pondělí vyžádaly nejméně 40 mrtvých, z toho 35 v Palestině. V Tel Avivu se brzy ráno rozezněly sirény, skupina Hamás předtím oznámila, že k Izraeli vysílá přes 200 raket v odpověď na izraelské nálety na obytné domy, napsala agentura AFP. 

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Antigenní testování na koronavirus, ilustrační foto

Kraje obdrží do 19. května testy, mají školám vystačit do půlky června

Nejpozději do středy 19. května obdrží kraje dodávku antigenních testů pro školy, které by měly školám vystačit do 13. června. Distribuční seznamy pro dodávku budou stanoveny na základě údajů o počtu pracovníků a žáků, které školy vykázaly v dotaznících. Do 21. května má ministerstvo školství v rezervách 600.000 antigenních testů na covid-19. Ministerstvo to školám napsalo v dopise, který má ČTK k dispozici.

před 12 hodinami

Rotterdam je s 610 000 obyvateli druhé největší nizozemské město. Jedná se také o největší evropský přístav, město moderní architektury a zároveň město velkého historického významu.

Nizozemsko a Belgie oznámily zmírnění protiepidemických opatření

Nizozemský premiér Mark Rutte dnes oznámil plán na další zmírnění protiepidemických opatření v zemi s platností od 19. května. Podmínkou je pokles počtu hospitalizovaných na jednotkách intenzivní péče o 20 procent do pondělí, kdy vláda definitivně rozhodne. Belgie plánuje zrušit téměř všechna stávající omezení od 9. června, podmínkou je nanejvýš 500 pacientů na JIP a naočkovaných 80 procent dospělých z více ohrožených skupin, píší belgická média.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama