Ve vyhošťování diplomatů jsme mohli být tvrdší. Rusové jsou znepokojením spojenců zaskočeni, říká Lipavský

Místopředseda Sněmovního zahraničního výboru Jan Lipavský z Pirátů se domnívá, že reakce české strany vůči dalšímu vyhošťování ruských diplomatů z pražské ambasády v kauze Vrbětice mohla být ještě tvrdší. „Mohli jsme Ruské federaci vypovědět například dva diplomaty s vysokou hodností, když oni nám vyhostili zástupce pana Luboše Veselého,“ říká pro EuroZprávy.cz Jan Lipavský, který počítá s podporou spojenců. „Musejí si uvědomit, že jak tajné služby zaútočily na nás, může se jejich atak opakovat na jakoukoli členskou zemi NATO či Evropské unie, proto by měly zpozornět. Rusové jsou znepokojením našich spojenců zaskočeni.“

Reklama

Je potěšený, že Slováci v souvislosti s kauzou Vrbětice, v níž ohledně výbuchu muničního skladu v roce 2014 pravděpodobně figurují ruské tajné služby, vykázali ze svého území tři ruské diplomaty. Podle místopředsedy Sněmovního zahraničního výboru Jana Lipavského se právě Ruská federace obává, aby nedocházelo k hromadnému vypovídání diplomatů z členských států NATO a Evropské unie. „Pokud by se tak dělo, měli by Rusové starosti, kam by všechny vyhoštěné členy diplomatického sboru umístili. Navíc by jim hromadné vypovězení mohlo překazit řadu zpravodajských operací. Zmíněná problematika pro ně tak představuje větší starost, než že Česká republika výrazně oslabila ruskou ambasádu v Praze,“ konstatuje pro EuroZprávy.cz.

Místopředseda Sněmovního výboru pro obranu se domnívá, že státy, které jsou členy Severoatlantické aliance a Evropské unie by měly zpozornět. „Jestliže ruské tajné služby na českém území provedly teroristický atak, pak není úplně tak nemožné, aby zaútočily i na naše spojence či sousedy. Určité riziko nebezpečí hrozí i jim, neboť Rusové své chování mohou zopakovat kdekoli. Proto opravdu oceňuji, že Slováci vyhostili tři diplomaty-špiony,“ pochvaluje si.

Opoziční politik oceňuje, jak zareagovala vláda na chování Ruské federace, která ignorovala čtvrteční ultimátum. Do pravého poledne měla oznámit, zda umožní návrat všem českým diplomatům na ambasádu v Moskvě, odkud byli členové sboru v pondělí vypovězeni. „Přesto se nemohu ubránit dojmu, že jsme mohli jednat rázněji, tvrději a oplatit jim vyhoštění českého zástupce pana Luboše Veselého, abychom narovnali nepoměr ve vysokých kruzích. Mohli jsme Ruské federaci vypovědět například dva diplomaty s vysokou hodností, anebo pravou ruku ruského velvyslance Alexandra Zmejevského. Konkrétní jména ale zmiňovat nebudu.“

Zeman se zaštiťuje bojem proti terorismu, u domobrany mlčí

Lipavský i přesto oceňuje postup kabinetu Andreje Babiše. „Pokud jeho vláda udělá něco dobře, nemáme jako Piráti problém říci, že s daným postojem souzníme. V reakci na další vyhoštění ruských diplomatů se zachovala sebevědomě, jasně a čitelně.“ Analytika nezaráží, že český prezident Miloš Zeman, který sympatizuje s diktátorským režimem Vladimíra Putina, se k vrbětické kauze ještě nevyjádřil. „Prezident Zeman se v projevech často zaštiťuje bojem proti terorismu. Když dojde k odhalení teroristů v řadách domobrany na území České republiky, tak mlčí,“ zopakoval Lipavský svůj výrok, který má umístěný na Twitteru. Hlava státu avizovala, že k možnému útoku ruských tajných služeb na muniční slady ve Vrběticích na Zlínsku z roku 2014 promluví až v neděli.

Poslanec, který vystudoval bakalářský obor mezinárodní teritoriální studia na Fakultě sociálních věd Univerzity v Praze, se vůbec nepozastavuje nad rétorikou tiskové mluvčí ruského ministerstva zahraničních věcí Marije Zacharovové, která diplomatický konflikt mezi Prahou a Moskvou označila za objednávku z Bílého domu. „Paní Zacharovská je komickou figurkou a kdo dlouhodobě sleduje rétoriku Kremlu, pak nemůže být takovým jednáním překvapen. Osobně si myslím, že Rusové jsou znepokojením našich spojenců zaskočeni. Mohou mít vážné obavy, že i ostatní členské země NATO a Evropské unie jim mohou diplomaty vypovídat.“

Manažer v oblasti informačních technologií v bankovnictví odmítá komentovat výrok bývalého ministra zahraničních věcí a současného europoslance za ODS Alexandra Vondry, který v rozhovoru ve vysílání Rádia Impuls prohlásil, že ruští diplomaté by se na ambasádě v Praze mohli v krajním případě zabarikádovat. „Nechtěl bych se vyjadřovat ke spekulacím a predikovat, jak se celá kauza bude vyvíjet.“ Jan Lipavský si netroufne říci, zda akcí ve Vrběticích byl napaden český stát. „Právní kvalifikaci bych raději ponechal na vyšetřovatelích i státním zástupci. Každopádně kauza Vrbětice je velice závažná,“ dodává expert na bezpečnost a zahraniční politiku.

Témata:  Miloš Zeman Rusko ministerstvo zahraničí Česká pirátská strana výbuch ve Vrběticích na Zlínsku Velvyslanectví Rusko Jan Lipavský (Piráti)

Související

Vrbětice jsme s Hamáčkem neřešili, cestu do Moskvy ano. Primárním tématem byly dozvuky sjezdu, říká Netolický NÁZORY

Vrbětice jsme s Hamáčkem neřešili, cestu do Moskvy ano. Primárním tématem byly dozvuky sjezdu, říká Netolický

ROZHOVOR – Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) přiznává, že na schůzce s vicepremiérem a ministrem vnitra Janem Hamáčkem se bavili o chystané cestě stranického šéfa do Moskvy, a to ohledně dodávky vakcíny Sputnik V. „O kauze Vrbětice ale nepadlo ani slovo. Primárním účelem návštěvy u pana Hamáčka ale byly dozvuky stranického sjezdu, protože jsem na něm hájil jiný směr. Předseda strany proto chtěl vědět, zda budu dále spolupracovat s obnoveným vedením,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Martin Netolický.   

ČSSD utrpí, pokud Hamáčkovou motivací v Moskvě měly být osobní i stranické prospěchy, říká politolog DOMÁCÍ

ČSSD utrpí, pokud Hamáčkovou motivací v Moskvě měly být osobní i stranické prospěchy, říká politolog

Politolog Tomáš Lebeda se domnívá, že pokud předseda ČSSD Jan Hamáček jasně nevysvětlí svoji úlohu v připravované cestě do Moskvy, kam chtěl letět pro vakcíny Sputnik V, navzdory kauze Vrbětice, čeká jeho stranu zkáza. „Pokud se ukáže, že motivací Jana Hamáčka k chystané misi do Ruské federace měly být osobní i stranické prospěchy, které šly proti českým zájmům, pak se na ČSSD může celá kauza podepsat a silně utrpí,“ říká pro EuroZprávy.cz Tomáš Lebeda.

Ze společnosti

Ornella Koktová: V nemocnici přijala šokující zprávu!

Ornella Koktová: V nemocnici přijala šokující zprávu!

Ornellu Koktovou museli krátce po porodu vysněné dcery opět hospitalizovat kvůli vážným zdravotním potížím. Trojnásobná maminka zatím zůstává v nemocnici, ale zpovzdálí samozřejmě sleduje dění kolem novorozené holčičky.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 6 minutami

Imex Group podala kvůli Vrběticím podněty týkající se policejního prezidenta Švejdara

Imex Group podala kvůli Vrběticím podněty týkající se policejního prezidenta Švejdara

Ostravská zbrojařská společnost Imex Group podala kvůli kauze Vrbětice další dva podněty týkající se policejního prezidenta Jana Švejdara. ČTK to za firmu řekl právník Radek Ondruš. Podle něj může být účast Švejdara na schůzce s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD) posuzována jako kázeňský přestupek či trestný čin. Firma Imex Group měla ve Vrběticích pronajaté sklady, které v roce 2014 vybuchly.

před 18 minutami

Poslanci schválili pravidla kurzarbeitu podle návrhu vládních stran

Poslanci schválili pravidla kurzarbeitu podle návrhu vládních stran

Sněmovna dnes schválila nová pravidla takzvaného kurzarbeitu. Předloha předpokládá, že zaměstnavatelé by platili pracovníkům za neodpracovanou dobu nejméně 80 procent jejich výdělku. Stát by firmám poskytl čtyři pětiny této náhrady i s odvody, a to do 1,5násobku celostátní průměrné mzdy. 

před 23 minutami

před 42 minutami

před 48 minutami

Vrtulník Ingenuity poletí na Marsu popáté, vystoupá výš a přistane jinde

Vrtulník Ingenuity poletí na Marsu popáté, vystoupá výš a přistane jinde

Malý vrtulník Ingenuity americké vesmírné agentury NASA má dnes na Marsu naplánovaný svůj pátý let, při němž vystoupá výš než doposud a přistane na jiném místě. Na svém webu o tom informuje Laboratoř tryskového pohonu (JPL), která má v NASA na starosti mimo jiné program robotického vozítka Perseverance včetně testování Ingenuity. Data o dnešní zkoušce očekává v sobotu půldruhé hodiny po půlnoci.

před 53 minutami

Šéf Lesní správy Lány Balák dostal tříletý trest. Podle soudu ovlivnil veřejnou zakázku

Šéf Lesní správy Lány Balák dostal tříletý trest. Podle soudu ovlivnil veřejnou zakázku

Kladenský soud dnes uložil řediteli Lesní správy Lány Miloši Balákovi nepodmíněný tříletý trest ve věznici s ostrahou, čtyřletý zákaz činnosti a peněžitý trest 1,8 milionu Kč. Podle rozsudku ovlivnil veřejnou zakázku. Manažer firmy Energie stavební - báňská (ESB) Libor Tkadlec dostal podmíněný trest dva a půl roku s odkladem na čtyři roky a peněžitý trest. 

před 54 minutami

Při zvládání epidemie lidé nejlépe hodnotí práci zdravotníků, nejhůře vládu

Při zvládání epidemie lidé nejlépe hodnotí práci zdravotníků, nejhůře vládu

V souvislosti se zvládáním epidemie koronaviru v ČR lidé nejlépe hodnotí práci zdravotníků, hasičů, armády a policie, naopak nejkritičtější jsou k vládě. V porovnání s loňským květnem, kdy se země potýkala s první vlnou šíření nemoci covid-19, si v hodnocení všichni pohoršili, nejvíce vláda. Kladně její práci nyní vnímá čtvrtina veřejnosti, před rokem to byly dvě třetiny. 

před hodinou

ČSSD utrpí, pokud Hamáčkovou motivací v Moskvě měly být osobní i stranické prospěchy, říká politolog

ČSSD utrpí, pokud Hamáčkovou motivací v Moskvě měly být osobní i stranické prospěchy, říká politolog

Politolog Tomáš Lebeda se domnívá, že pokud předseda ČSSD Jan Hamáček jasně nevysvětlí svoji úlohu v připravované cestě do Moskvy, kam chtěl letět pro vakcíny Sputnik V, navzdory kauze Vrbětice, čeká jeho stranu zkáza. „Pokud se ukáže, že motivací Jana Hamáčka k chystané misi do Ruské federace měly být osobní i stranické prospěchy, které šly proti českým zájmům, pak se na ČSSD může celá kauza podepsat a silně utrpí,“ říká pro EuroZprávy.cz Tomáš Lebeda.

před hodinou

Pospíšila odvolali z funkce předsedy klubu zastupitelů Spojených sil

Pospíšila odvolali z funkce předsedy klubu zastupitelů Spojených sil

Zastupitelé koaličních Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) dnes odvolali z funkce předsedy zastupitelského klubu europoslance a šéfa pražské TOP 09 Jiřího Pospíšila. Důvodem je jeho časové zaneprázdnění. Ve funkci ho nahradil předseda magistrátního výboru pro dopravu Pavel Richeter (TOP 09). ČTK to potvrdilo několik zastupitelů Spojených sil. 

před hodinou

před hodinou

Nezaměstnanost v Česku klesá. Počet volných míst se rozšiřuje

Nezaměstnanost v Česku klesá. Počet volných míst se rozšiřuje

Podíl nezaměstnaných v Česku v dubnu klesl z březnových 4,2 procenta na 4,1 procenta. Nezaměstnanost je tak nejnižší od loňského prosince. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Úřad práce ČR. Počet uchazečů o práci v evidenci úřadu klesl oproti březnu téměř o 9000 na 297.876, zatímco počet volných míst stoupl o 4500 na 343.407.

před hodinou

EMA začala s hodnocením dalšího léku na koronavirovou infekci

EMA začala s hodnocením dalšího léku na koronavirovou infekci

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) dnes oznámila, že začala s průběžným hodnocením přípravku k léčbě nemoci covid-19 od britské společnosti GlaxoSmithKline a firmy Vir Biotechnology. EMA tak formálně zahájila proces potřebný pro schválení léku a jeho prodej na území Evropské unie. Lék sotrovimab má zabránit těžkému průběhu nemoci a snížit riziko hospitalizace.

před hodinou

Merkelová jednala o patentech s šéfem BioNTechu

Merkelová jednala o patentech s šéfem BioNTechu

Německá kancléřka Angela Merkelová jednala o možném uvolnění patentů na vakcíny proti nemoci covid-19 s Ugurem Şahinem, spoluzakladatelem německé biotechnologické společnosti BioNTech, která jednu z úspěšných očkovacích látek vyrábí společně s mezinárodní firmou Pfizer. 

před 2 hodinami

Zahraniční obchod v březnu těžil ze silné poptávky z ciziny

Zahraniční obchod v březnu těžil ze silné poptávky z ciziny

Zahraniční obchod ČR v březnu podle analytiků těžil ze silné zahraniční poptávky z ciziny, v dalších měsících by měla ještě růst. Očekává se další oživení zahraničního obchodu, na straně vývozu i dovozu. Export ale stále komplikují rostoucí cenové tlaky v případě vstupů a prodlevy v dodavatelsko-odběratelských řetězcích. Vyplývá to z vyjádření analytiků, které dnes ČTK oslovila.

před 2 hodinami

Babiš bude na neformálním summitu lídrů EU  informovat o Vrběticích

Babiš bude na neformálním summitu lídrů EU informovat o Vrběticích

Premiér Andrej Babiš (ANO) bude na neformálním summitu lídrů Evropské unie informovat o vrbětické kauze, písemné závěry k tématu ale zaujme až příští summit koncem května. Novinářům to Babiš dnes řekl před odletem na jednání, které se koná do soboty v portugalském Portu. Předseda Evropské rady Charles Michel podle Babiše slíbil téma zmínit i na tiskové konferenci.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama