Chcete se podívat do vesmíru? Tyhle způsoby vám to možná umožní

Chtěli jste se někdy podívat do vesmíru? V dnešní době žádný problém. Přinášíme vám seznam osmy firem, které vás tam mohou dostat. Musíte mít jen dost peněz, a doufat že jednou doopravdy odstartují.

Přidejte svůj názor

Raketa Orion připravená ke startu

1) Orion Span

Firma se chystá do roku 2021 vybudovat v 200 kilometrech nad zemí vesmírný hotel. Zde si budete moci vychutnat 16 oběhů země denně a užít si během dvanáctidenních pobytů do sytosti stavu beztíže. Na orbitu by měla turisty vynášet raketa Space-X. A cena? 9,5 milionu dolarů. V ní je zahrnuta nejen letenka, pobyt, ale i tříměsíční výcvik a inscenované přivítání „odvážných“ kosmoturistů.

2) Virgin Galactic

Firma založená Richardem Bransonem již v roce 2004. Jedná se o raketoplán, který je vynášen do vzduchu letadlem. Po startu z letadla raketoplán vystřelí až do výše 100 kilometru a zájemci zažijí několik minut stav beztíže. Letenka by měla vyjít na 250 000 dolarů a již si ji mělo koupit 750 lidí, včetně Stephana Hawkinga. Projekt má však dlouhodobé zpoždění. První komerční let měl proběhnout již před deseti léty.

3) Blue Origin

Celým jménem Blue Origin’s New Shepard program, pojmenovaný po prvním Američanovi ve vesmíru Allenu Shepardovi. Po jednodenním kurzu vás čeká jedenáctiminutové vystřelení do atmosféry s pěti minutami beztíže. Cena zatím nebyla zveřejněna ale vzhledem k tomu, že raketa má být mnohonásobně použitelná, má se jednat o tisíce nebo dokonce stovky dolarů.

4)  Space Adventures

Jediná úspěšná kosmická cestovní kancelář. Mezi léty 2001 a 2009 zajistila sedmi turistům (jednomu šťastlivci dvakrát) desetidenní pobyt na mezinárodní stanici ISS. Cena postupně díky inflaci stoupla z 20 na 30 milionů dolarů. Od roku 2009 je však ISS plně obsazena a turisty už nepřijímá.

5) Roscosmos

Ruská státní firma, která jako první vyslala do kosmu turistu. Tím se stal v roce 2000 Denis Tito. Cena je 40 milionů dolaru za 14 denní pobyt nebo 60 milionů dolarů za měsíční pobyt. V roce 2022 pak firma plánuje vypustit vlastní kosmický hotel.

6) KosmoKurs

Podobný projekt jako Blue Origin leč z Ruska. Po třídenním kurzu by vás měla raketa vystřelit na čtvrthodiny do prostoru. Cena by se měla pohybovat mezi 200 000 až 250 000 dolarů.

7) Axiom Space

Zatím nejmladší a nejtajemnější hráč ve velké hře o vesmír. Firma plánuje vlastní moduly vyslat v roce 2021 k ISS a v roce 2024 mít vlastní kosmickou stanici. Ceny zatím nezveřejnila.

8) Space-X

Firma se zatím specializuje na lety pro NASA. V roce 2017 však slíbila, že dva kosmické turisty vezme po vzoru Apolla 8 na cestu kolem Měsíce. Cena nebyla ještě zveřejněna. Čeká se až firma zprovozní raketu známou pod zkratkou BFR (Big Falcon Rocket někdy přezdívaná Big Fuc*ing Rocket) .   

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kde leží nejstarší pyramida na světě? Na Egpyt zapomeňte, říkají vědci

18.12.2018 12:50 Tým indonéských vědců nadále věří, že se jim podařilo odhalit nejstarší pyramidovitou stavbu na…

Varování před Huawei se týká úřadů i běžných uživatelů, bude vydán…

18.12.2018 10:58 Aktualizováno Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) chystá na první polovinu ledna…

Případ jako z Dr. House: Matka se synem záhadně onemocněli, lékaři nemohli…

18.12.2018 09:59 Americký magazín tropické medicíny a hygieny informoval o podivném případu, který se odehrál v Číně…

Vyhazov z práce nebo sebevražda? Sociální sítě ničí životy i kariéru

18.12.2018 04:04 Aktualizováno Komentář Petra Šulky – Celý svět byl nenápadně a rychle omotám sítí sociálních sítí. Pro mnohé je…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama