Kdo udělal u Aljašky záhadné díry do ledu? Vědci odpověď neznají

Houston – Ne všechna tajemství přírody se již člověku podařilo odhalit. I ti nejrenomovanější vědci občas narazí na jevy, které nedokáží uspokojivě vysvětlit. Jeden takový případ se nedávno odehrál u zamrzlých aljašských břehů.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

V polovině dubna realizovala NASA akci nazvanou Ledový most. Během ní monitorovaly výzkumné letouny stav ledu v Beaufortově moři, jež omývá severní břehy Aljšaky. A právě tam, u samotné delty řeky Mackenzie si vědci všimli něčeho podivného.

Jeden z vědců John Sonntag si povšiml zvláštních kruhových děr, jež zejí v ledu. Ty byly navíc prazvláštně „ohraničeny“ sněhem. Podle vyjádření NASA nikdo z jejich výzkumníků v minulosti nic takového neviděl a agentura neví, jak jevy vysvětlit. „Nikde jinde jsem to ještě neviděl.“ potvrdil pro news.com.au sám Sonntag.

„V té oblasti je určitě velice tenký led.“ řekl médiím jiný vědec pracující na projektu Ledový most Nathan Kurtz. „Můžeme to poznat podle šedé barvy, ta ukazuje, že je na ledu jen velmi tenká vrstva sněhu.“ dodává. Ani on ale nemá žádné vysvětlení toho, jak díry v ledu vznikly.

Jedna z teorií, s níž přišel klimatolog Walter Meier, tvrdí, že díry do ledu vytvořila tekoucí voda. Podle jiných názoru jsou za otvory odpovědní tuleni. Ti by je mohli vytvořit ve chvíli, kdy led zespodu prorazí, aby se mohli nadechnout vzduchu. Podivné sněhové ohraničení by pak způsobila voda, která v důsledku tuleňova manévru z díry vystříkne.

Podle profesora Chrise Shumana by za jevem mohlo být i jarní tání. Teplejší voda mohla do oblasti dotéct z hor a mohla vytvořit zmíněný efekt. „Nebo jde o velmi teplé spodní proudy, jež mohou v této oblasti někdy vyvěrat až na hladinu.“ dodává Shuman.

Další vědec Charles Polashenski tvrdí, že podobné díry již v minulosti viděl. Ani on ale nedokáže vysvětlit jejich původ. Přiklání se nicméně k teorii o tuleních. Jistý si tím ale není. Pro tuto chvíli tak zůstává původ otvorů zahalen tajemstvím.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mýtus, či pravda: Má Měsíc vliv na naše zdraví?

14.12.2019 17:56 Aktualizováno Měsíc prý ovlivňuje náš život různými způsoby, ačkoli světlo Luny představuje jen 0,00025 procenta…

Topíte se v hazardu? Pomůže mobilní aplikace, vyvinuli ji Češi

14.12.2019 14:18 Ohlídat množství času věnovaného hazardním hrám i výši prosázených peněz pomůže hráčům nová mobilní…

Bolest jako proces v hlavě. Můžeme ji ovlivnit a potlačit?

14.12.2019 11:59 Veškerá bolest je skutečná, ale je také pravda, že je „způsobena mozkem“ a že nad ní můžeme mít…

Budou padat hvězdy. Geminidy mají být nejviditelnější v noci na neděli

14.12.2019 07:53 V noci ze soboty na neděli v Česku nastanou nejlepší podmínky pro pozorování každoročního…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama