Kdo udělal u Aljašky záhadné díry do ledu? Vědci odpověď neznají

Houston – Ne všechna tajemství přírody se již člověku podařilo odhalit. I ti nejrenomovanější vědci občas narazí na jevy, které nedokáží uspokojivě vysvětlit. Jeden takový případ se nedávno odehrál u zamrzlých aljašských břehů.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

V polovině dubna realizovala NASA akci nazvanou Ledový most. Během ní monitorovaly výzkumné letouny stav ledu v Beaufortově moři, jež omývá severní břehy Aljšaky. A právě tam, u samotné delty řeky Mackenzie si vědci všimli něčeho podivného.

Jeden z vědců John Sonntag si povšiml zvláštních kruhových děr, jež zejí v ledu. Ty byly navíc prazvláštně „ohraničeny“ sněhem. Podle vyjádření NASA nikdo z jejich výzkumníků v minulosti nic takového neviděl a agentura neví, jak jevy vysvětlit. „Nikde jinde jsem to ještě neviděl.“ potvrdil pro news.com.au sám Sonntag.

„V té oblasti je určitě velice tenký led.“ řekl médiím jiný vědec pracující na projektu Ledový most Nathan Kurtz. „Můžeme to poznat podle šedé barvy, ta ukazuje, že je na ledu jen velmi tenká vrstva sněhu.“ dodává. Ani on ale nemá žádné vysvětlení toho, jak díry v ledu vznikly.

Jedna z teorií, s níž přišel klimatolog Walter Meier, tvrdí, že díry do ledu vytvořila tekoucí voda. Podle jiných názoru jsou za otvory odpovědní tuleni. Ti by je mohli vytvořit ve chvíli, kdy led zespodu prorazí, aby se mohli nadechnout vzduchu. Podivné sněhové ohraničení by pak způsobila voda, která v důsledku tuleňova manévru z díry vystříkne.

Podle profesora Chrise Shumana by za jevem mohlo být i jarní tání. Teplejší voda mohla do oblasti dotéct z hor a mohla vytvořit zmíněný efekt. „Nebo jde o velmi teplé spodní proudy, jež mohou v této oblasti někdy vyvěrat až na hladinu.“ dodává Shuman.

Další vědec Charles Polashenski tvrdí, že podobné díry již v minulosti viděl. Ani on ale nedokáže vysvětlit jejich původ. Přiklání se nicméně k teorii o tuleních. Jistý si tím ale není. Pro tuto chvíli tak zůstává původ otvorů zahalen tajemstvím.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Želva: První válečnou ponorku vynalezl farmář. V akci selhávala

23.10.2018 12:45 Předchůdkyně dnešních bitevních ponorek zvaná Želva byla vynalezena již v 18. století a měla se…

Nečekaný způsob přenosu nemocí: Stačí se dotknout této části těla

23.10.2018 11:07 Jste-li v blízkosti nemocného člověka, většinou se ho snažíte nedotýkat. Za nejhorší pak považujete…

Příčina havárie Sojuzu? Možná stejná jako v roce 1986

23.10.2018 07:54 Příčina havárie rakety Sojuz z 11. října, kvůli níž musela dvoučlenná posádka nouzově přistát, byla…

Nanotechnologie jako hit současnosti? O jejich nebezpečí se nemluví,…

22.10.2018 15:23 Nanotechnologie jsou stále rozšířenější, najdeme je téměř všude kolem nás. S jejich šířením se ale…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama