Starodávné legendy? Nejde jen o povídačky, jedna z katastrof se opravdu stala

Athény – Jak je to s pravdivostí mýtů a legend, opírají se o reálné základy nebo jsou od začátku do konce smyšlené? Některé staré pověsti nemají s realitou nic společného a patří spíše do říše úsměvných pohádek. Jiné příběhy ale mají překvapivě reálný základ.

Přidejte svůj názor

O Noem vznikl i hollywoodský film

Každý, kdo alespoň zběžně nahlédl do fantastického světa  Tolkienova Pána prstenů, si pamatuje na mordorskou Horu osudu, jež chrlila oheň a lávu a byla jakýmsi středobodem mocné Sauronovy říše. Hora ale nebyla pouhým výplodem autorovy fantazie, Tolkien se inspiroval italskou sopkou Stromboli, jež ho během jeho pobytu v Evropě uchvátila. Stejně tak je tomu v řadě starověkých bájí a pověstí, když některé z nich mají mnohem reálnější základy, než by se zdálo na první pohled.

Severoameričtí Indiáni například věří, že na místě Kráterového jezera v Oregonu kdysi stávala mohutná hora. Místo se podle původních legend stalo dějištěm zápasu dvou pradávných bohů. Ten z bohů, jež v boji zvítězil, svrhl svého poraženého soka do zemských hlubin a aby toho nebylo málo pohřbil jej právě onou horou. Na vrcholu "podzemního vězení" pak vytvořil nádherné jezero.

Legenda ale vychází z reálných základů. Na místě Kráterového jezera opravdu kdysi stála hora. Před téměř osmi tisíci lety ale v místě explodoval mohutný vulkán a ten horu doslova roztříštil na kusy. Na místě tak zbyl pouze obrovský kráter. Ten se postupně naplňoval dešťovou vodou až vzniklo jezero v podobné, v níž ho známe dnes.

Každý zná báji o Noemovi, který na své arše přežil biblickou potopu světa a pomohl zachránit rozličné živočišné druhy. I tato legenda má ale své reálné základy. Zhruba před dvanácti tisíci lety došlo k pomalému vysychání Černého moře. Hladina Středozemního moře se ale naopak zvyšovala, protože do něj proudila voda z Atlantiku. Situace došla tak daleko, že se voda ze Středozemního moře přelila do moře Černého.

Když se obrovské množství vody valilo přes přírodní překážky mezi oběma vodními plochami, musely podle vědců vzniknout obrovské kaskády, které byly asi 200 krát větší než Niagarské vodopády. A přesně takové jevy jsou popisovány v báji o Noemovi a jeho arše. Přírodní katastrofa takových rozměrů musela na tehdejší místní populaci silně zapůsobit a není tak divu, že jí byl přisuzován božský původ.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Starověký Egypt vydal další tajemství. Nový objev vyrazil archeologům dech

15.12.2018 15:39 Aktualizováno Egyptští archeologové objevili v oblasti Sakkára nedaleko Káhiry hrobku kněze starou více než 4400…

Internet zhoršuje mentální anorexii? Je to jinak. Čeští vědci vyvrátili…

15.12.2018 12:08 Proti vžitému přesvědčení, že internet prohlubuje problémy s poruchami příjmu potravy, se v nové…

Facebook má další problém. Kvůli chybě mohou být v ohrožení miliony…

14.12.2018 19:35 Americká společnost Facebook objevila a opravila bezpečnostní chybu. V ohrožení bylo zhruba 6,8…

YouTube maže miliony podvodných videí, násilí a nenávist naopak toleruje

14.12.2018 15:39 Ve třetím čtvrtletí letošního roku odstranil server YouTube bezmála 1,7 milionu kanálů a více než 7…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama