Krutá smrt Gavrilo Principa? Sarajevskému atentátníkovi uřízli ruku, pak živořil v kobce v Terezíně

Terezín – Dramatické zpracování jeho činu je vlastně prvním záběrem legendárního filmového Švejka. Přesto život Gavrilo Principa ani čin, jímž se zapsal do dějin ani zdaleka nepřipomínají veselohru.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

František Ferdinand Karel Ludvík Josef Maria arcivévoda Rakouský - Este (18. prosince 1863, Štýrský Hradec – 28. června 1914, Sarajevo) byl následník rakousko-uherského trůnu a synovec císaře a krále Františka Josefa I.

Atentát na následníka habsburského trůnu Františka Ferdinanda d´Este byl jednou z klíčových událostí 20. století. V bosenském Sarajevu jej na konci června 1914 spáchal mladý Srb Gavrilo Princip. Ten výstřely z pistole usmrtil jak rakouského arcivévodu, tak jeho manželku Žofii rozenou Chotkovou.

Bezprostředně po dvojnásobné vraždě se Princip pokusil zabít pomocí kapsle s kyanidem. Ta mu však způsobila pouze silnou nevolnost. Spekuluje se, že jedové kapsle byly příliš staré a tím pádem již nefunkční. Následně se ještě pokusil zastřelit, ale zbraň mu byla včas sebrána.

V říjnu 1914 tak stanul Princip před soudem a po dvanáctidenním stání byl uznán vinným. Nebylo mu ještě 20 let a tak se vyhnul trestu smrti, když byl odsouzen k dvacetiletému žaláři. Svůj trest si měl odpykávat v terezínské malé pevnosti, která tehdy soužila jako vězení.

Podmínky jeho věznění byly velmi tvrdé. Nedostávalo se mu jídla nebo potřebné lékařské péče. Často byl také držen třeba i po několik dní v temné cele. Ve vězení proto velmi strádal a minimálně jednou se pokusil o sebevraždu oběšením.

Principův zdravotní stav se v důsledku věznění dramaticky zhoršoval. Vězeň drasticky zhubl a na nohou měl neustále přikována desetikilová závaží. V roce 1916 byl na tom zdravotně už tak špatně, že musel být přesunut do vězeňské nemocnice. Jeho zdravotní stav se ale dále zhoršoval. Princip se nakazil tuberkulózou a musela mu být amputována paže.

Na jaře 1918 už z něj zbyl jen stín lidské bytosti. Měl sotva 40 kilogramů a bylo jasné, že se návratu na svobodu nedožije. Umírá 28. dubna 1918 na tuberkulózu. Byl sice pochován do neoznačeného hrobu, ale po válce bylo jeho tělo objeveno, a jeho ostatky převezeny domů.  

Vstupte do diskuze (9)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izraelci budou měřit množství plastů v moři, využijí k tomu zvláštní…

20.02.2019 09:25 Izraelští vědci v nově publikované studii informovali o svém záměru využít mořské živočichy sumky…

Konec letecké dopravy? Kvůli globálnímu oteplování se letadla neodlepí od…

19.02.2019 22:30 Aktualizováno Největším problémem globálního oteplování je v posledních letech nárůst extrémně horkých dní. Ty se…

Roskosmos plánuje komerční lety do vesmíru, zájemci poletí po Gagarinově…

19.02.2019 15:43 Ruská kosmická agentura Roskosmos plánuje pro platící zákazníky pořádat vesmírné lety po trase,…

Život v KLDR výrazně poznamenali Češi: Potkáte tu české tramvaje i…

19.02.2019 14:59 Severní Korea je jedna z nejuzavřenějších zemích světa. Do země, která desítky let žije v tvrdé…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama