Najde se obrana na nejnebezpečnější zbraň dneška? Američané něco chystají

Za nejnebezpečnější zbraň dneška jsou považovány křižující střely. Americké BGM-109 Tomahawk nebo ruské 3K14 Kalibr patří ke zbraním jejichž nasazení se protivník nejvíce obává. V čem je jejich tajemství? A jaká je proti nim obrana?

Přidejte svůj názor 3 komentáře

USS Preble vypálila střelu s plochou dráhou letu Tomahawk.

Křižující střely jsou naváděny ze satelitu a vybaveny senzory, které jim dovolují se relativně velikou rychlostí kolem 900 kilometrů v hodině pohybovat ve velmi malé výšce 10-30 metrů nad zemí nebo mořem. Díky tomu jsou pro protiletadlovou obranu protivníka téměř nezachytitelné. Cíl dokážou zasáhnout s přesností na 5 až 10 metrů.

Nyní se však začala hledat obrana proti nim. Námořnictvo Spojených států spustilo program Naval Integrated Fire Control –Counter Air Construct tedy zhruba přeloženo do češtiny Námořní integrovaný systém protiletecké obrany dále NIFC-CA. Bude se jednat o síť senzor a radarů, které by měli pokrýt velké území a pomoci tak odhalovat letící střely a ochránit tak námořní svazky.

Základem mají být senzory a radary umístěné na letadlech a dronech, informuje natinalinterest. Obyčejné pozemní a námořní radary totiž díky malé výšce letu a využívání terénních nerovností křižující střely snadno podletí.

 I díky zakřivení země se dosah radaru, ve kterém je schopen střelu zachytit snižuje na nějakých 18 kilometrů. To již často bývá pozdě pro nějaká účinná opatření. Tomu by měl nový systém udělat přítrž.

Pro armádu se chystá modernizace a integrace řízení všech protiletadlových prostředků již dnes fungujících v systému  Integrated Air & Missile Defense Battle Command System (IBCS). Systémy THAAD, Patriot a další by měly spolupracovat a v koordinaci zabránit průniků křižujících střel.  

Zatímco modernizace IBCS poněkud vázne NIFC-CA se chystá v nejbližší době k vojenským zkouškám. Dokud oba systémy nebudou plně funkční a odzkoušené, nebude proti křižujícím střelám žádná účinná obrana.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Americká armáda chce převahu nad Ruskem a Čínou? Otestovala svou novou…

13.12.2018 12:43 Americká armáda modernizuje svoje dělostřelectvo. Během testů na vojenské střelnice v Yuma v…

Jak se v antice stavěly lodě? Tajemství poodhalil vrak starý 2400 let

13.12.2018 08:28 Archeologové, kteří u břehu Kypru zkoumají vrak starý 2400 let, přišli s poznatky, jež přispívají k…

Vědci s nadějí pokukují po moderních technologiích: Pomohou při luštění…

12.12.2018 15:13 Klínové písmo bylo poprvé rozluštěno zhruba před 150 miliony let, přesto dodnes zůstává většina…

Velmi blízko Země proletí kometa. Jak a kdy ji na obloze najdete?

12.12.2018 14:40 Druhá polovina tohoto týdne bude pro milovníky astronomie opravdu vzrušující. V noci ze čtvrtka na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama