Najde se obrana na nejnebezpečnější zbraň dneška? Američané něco chystají

Za nejnebezpečnější zbraň dneška jsou považovány křižující střely. Americké BGM-109 Tomahawk nebo ruské 3K14 Kalibr patří ke zbraním jejichž nasazení se protivník nejvíce obává. V čem je jejich tajemství? A jaká je proti nim obrana?

Přidejte svůj názor 3 komentáře

USS Preble vypálila střelu s plochou dráhou letu Tomahawk.

Křižující střely jsou naváděny ze satelitu a vybaveny senzory, které jim dovolují se relativně velikou rychlostí kolem 900 kilometrů v hodině pohybovat ve velmi malé výšce 10-30 metrů nad zemí nebo mořem. Díky tomu jsou pro protiletadlovou obranu protivníka téměř nezachytitelné. Cíl dokážou zasáhnout s přesností na 5 až 10 metrů.

Nyní se však začala hledat obrana proti nim. Námořnictvo Spojených států spustilo program Naval Integrated Fire Control –Counter Air Construct tedy zhruba přeloženo do češtiny Námořní integrovaný systém protiletecké obrany dále NIFC-CA. Bude se jednat o síť senzor a radarů, které by měli pokrýt velké území a pomoci tak odhalovat letící střely a ochránit tak námořní svazky.

Základem mají být senzory a radary umístěné na letadlech a dronech, informuje natinalinterest. Obyčejné pozemní a námořní radary totiž díky malé výšce letu a využívání terénních nerovností křižující střely snadno podletí.

 I díky zakřivení země se dosah radaru, ve kterém je schopen střelu zachytit snižuje na nějakých 18 kilometrů. To již často bývá pozdě pro nějaká účinná opatření. Tomu by měl nový systém udělat přítrž.

Pro armádu se chystá modernizace a integrace řízení všech protiletadlových prostředků již dnes fungujících v systému  Integrated Air & Missile Defense Battle Command System (IBCS). Systémy THAAD, Patriot a další by měly spolupracovat a v koordinaci zabránit průniků křižujících střel.  

Zatímco modernizace IBCS poněkud vázne NIFC-CA se chystá v nejbližší době k vojenským zkouškám. Dokud oba systémy nebudou plně funkční a odzkoušené, nebude proti křižujícím střelám žádná účinná obrana.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Největší tank světa byl velký jako panelák, nacisté s ním měli jediný…

18.10.2018 13:21 Landkreuzer P. 1000 Ratte tzv. Krysa byl návrh supertěžkého tanku vyvíjeného za druhé světové války…

Zdá se vám, že jaro a podzim už neexistují? Podle vědců brzy můžeme přijít…

18.10.2018 10:57 Ruku v ruce s klimatickými změnami se mezi lidmi stále častěji hovoří o tom, že jaro a podzim už…

Obří tsunami, miliony Evropanů v ohrožení. Nová zpráva vědců ukazuje, jak…

17.10.2018 22:10 Aktualizováno Nejvyšší sopka Evropy – italská Etna - je v pohybu. Vědci varují, že by kvůli tomu mohla být…

Lidé neumí brát léky? Češi si osvojili zvyk, kterým si zahrávají se zdravím

17.10.2018 22:10 Aktualizováno Pokud jste někdy viděli seriál Doktor House, jistě si vzpomenete na jeho způsob braní léků.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama