Život v nové kosmické lodi NASA? Nebude to žádná sláva

Po dlouhých letech inženýři NASA začali připravovat novou kosmickou loď. Orion, jak se nové hvězdné plavidlo nazývá by mělo být připraveno k prvnímu pilotovanému letu do pěti let.

Přidejte svůj názor 1 komentář

kosmická loď Orion
doporučujeme

Program probíhá, jíž od roku 2006 a první testovací let bez posádky měl proběhnout již v roce 2011 a s posádkou o pět let později. V programu však došlo ke škrtům a celý vývoj se zpozdil.

K prvnímu testovacímu letu bez posádky došlo až v roce 2014. Posádky by do nového stroje, který má na oběžnou dráhu vynést nová raketa SLS (Space Launch System), která by měla být hotová v roce 2019.

Loď by měla vážit celkem 25 tun. Servisní modul 15 tun a návratový modul 10 tun. Na délku by měl mít stroj 8,10 metrů, v průměru 5,3 a rozpětí by mělo být 4 metry. Čtyřčlenná posádka by se měla směstnat do 9 metrů čtverečních.

„Je trochu stísněná,“ odpověděl na otázku BBC, co si myslí o nové lodi, zkušený astronaut Steve Bowen, „Nevím, jak si v ní čtyři lidi najednou protáhnou končetiny. Ale až skončíme, bude to určitě možné.“

Pro loď je potřeba stále vyvinout a dostat mnoho systému od ventilace po toaletu. Na rozdíl od raketoplánu by loď měla mít i záchranný systém, který by v případě nebezpečí při startu měl astronauty odpálit i s lodí do bezpečí.   

Orion by pak v budoucnosti měl sloužit k cestám na Měsíc a jeho návratový modul i pro výpravu při cestě zpět z Marsu. Paradoxně největší nebezpečí bude představovat přistání. Letectvo nemá tak silné vrtulníky, aby mohlo z moře modul vytáhnout. Astronauti budou muset počkat na záchranná plavidla. Vzhledem k tomu, že mnozí budou po dlouhých letech pobytu ve vesmíru oslabení, mohlo by při nehodě a průsaku vody, dojít k tragédii.   

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Objev na Marsu: zaznamenány první otřesy

23.04.2019 20:40 Seizmograf na marsovské sondě InSight zaznamenal první otřesy, které podle vědců pocházejí z nitra…

Světový problém, statisícům organismů hrozí vyhynutí, tvrdí vědci

23.04.2019 18:04 Půl milionu až milionu druhů rostlin a živočichů by mohlo v budoucnu hrozit vyhynutí, velké části z…

Zátah proti fake news: Facebook smazal řady falešných účtů a stránek

23.04.2019 13:10 Internetový gigant Facebook v prvním čtvrtletí letošního roku celosvětově zrušil řadu falešných…

Návrat nadzvukových letounů? Už za pár let budou křižovat oblohu nástupci…

21.04.2019 17:47 Aktualizováno Byly doby, kdy se zdálo, že jsou možnosti letecké dopravy neomezené. Boeing 747 "Jumbo Jet" ovládl…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama