Život v nové kosmické lodi NASA? Nebude to žádná sláva

Po dlouhých letech inženýři NASA začali připravovat novou kosmickou loď. Orion, jak se nové hvězdné plavidlo nazývá by mělo být připraveno k prvnímu pilotovanému letu do pěti let.

Přidejte svůj názor 1 komentář

kosmická loď Orion

Program probíhá, jíž od roku 2006 a první testovací let bez posádky měl proběhnout již v roce 2011 a s posádkou o pět let později. V programu však došlo ke škrtům a celý vývoj se zpozdil.

K prvnímu testovacímu letu bez posádky došlo až v roce 2014. Posádky by do nového stroje, který má na oběžnou dráhu vynést nová raketa SLS (Space Launch System), která by měla být hotová v roce 2019.

Loď by měla vážit celkem 25 tun. Servisní modul 15 tun a návratový modul 10 tun. Na délku by měl mít stroj 8,10 metrů, v průměru 5,3 a rozpětí by mělo být 4 metry. Čtyřčlenná posádka by se měla směstnat do 9 metrů čtverečních.

„Je trochu stísněná,“ odpověděl na otázku BBC, co si myslí o nové lodi, zkušený astronaut Steve Bowen, „Nevím, jak si v ní čtyři lidi najednou protáhnou končetiny. Ale až skončíme, bude to určitě možné.“

Pro loď je potřeba stále vyvinout a dostat mnoho systému od ventilace po toaletu. Na rozdíl od raketoplánu by loď měla mít i záchranný systém, který by v případě nebezpečí při startu měl astronauty odpálit i s lodí do bezpečí.   

Orion by pak v budoucnosti měl sloužit k cestám na Měsíc a jeho návratový modul i pro výpravu při cestě zpět z Marsu. Paradoxně největší nebezpečí bude představovat přistání. Letectvo nemá tak silné vrtulníky, aby mohlo z moře modul vytáhnout. Astronauti budou muset počkat na záchranná plavidla. Vzhledem k tomu, že mnozí budou po dlouhých letech pobytu ve vesmíru oslabení, mohlo by při nehodě a průsaku vody, dojít k tragédii.   

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Starověký Egypt vydal další tajemství. Nový objev vyrazil archeologům dech

15.12.2018 15:39 Aktualizováno Egyptští archeologové objevili v oblasti Sakkára nedaleko Káhiry hrobku kněze starou více než 4400…

Internet zhoršuje mentální anorexii? Je to jinak. Čeští vědci vyvrátili…

15.12.2018 12:08 Proti vžitému přesvědčení, že internet prohlubuje problémy s poruchami příjmu potravy, se v nové…

Facebook má další problém. Kvůli chybě mohou být v ohrožení miliony…

14.12.2018 19:35 Americká společnost Facebook objevila a opravila bezpečnostní chybu. V ohrožení bylo zhruba 6,8…

YouTube maže miliony podvodných videí, násilí a nenávist naopak toleruje

14.12.2018 15:39 Ve třetím čtvrtletí letošního roku odstranil server YouTube bezmála 1,7 milionu kanálů a více než 7…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama