Tajemství Stephena Hawkinga: Na čem pracoval slavný vědec před svou smrtí?

Poslední článek Stephena Hawkinga "A smooth exit from eternal inflation?"(v překladu zhruba Hladký odchod z věčného rozpínání?) byl zveřejněn. Legendární fyzik jej spolu se svým kolegou Thomasem Hertogem, dokončil deset dní před svou smrtí.

Přidejte svůj názor

Stephen Hawking

Ve článku pro Journal of High Energy Physics se Hawking s Hertogem zabývali několika teoriemi, u jejichž zrodu sám legendární fyzik stál. Podle jedné z nejpopulárnějších během Velkého třesku, nevznikl jen náš vesmír, ale celé "multiversum", tedy nekonečných paralelních vesmírů.

Podle poslední Hawkingovy teorie je paralelních vesmírů daleko méně, vládnou tam stejné chemické a fyzikální zákony jako v našem vesmíru.

To činí počet možných vesmírů mnohem menším. Navíc lze teorie testovat, protože už není snahou pochopit nekonečné množství vesmírů, které by mohly mít různé základní principy fyziky a chemie.

Podle Hawkinga by bylo možné existenci paralelních vesmírů dokázat již dnes za pomoci přístrojů na zachycování gravitačních vln, což jsou drobné poruchy ve vesmíru. Ty by měly být ve všech vesmírech stejné.

Podle Hawkinga s Hertogem jsou totiž znamením, že vesmír dosáhl maxima svého rozšiřování. Podle této teorie by ostatní vesmíry měly mít podobný limit jako náš a jejich rozšiřování by se mělo pomalu zastavovat. Měly by dosáhnout finálního stádia vesmíru. To by mělo platit i pro ten náš.

Hawkingovi teorie, vzhledem k tomu, že stále nejsou k dispozici dostatečně citlivé přístroje na detekci gravitačních vln, zatím nemohou být potvrzeny. Budoucnost tedy ukáže, zda se geniální teoretický fyzik skutečně nemýlil.     

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sonda Voyager 2 je v mezihvězdném prostoru, oznámila NASA

10.12.2018 18:30 Americká sonda Voyager 2 jako druhý člověkem vyrobený objekt vstoupila do mezihvězdného prostoru.…

Mohl autobus v Nebezpečné rychlosti přeskočit dálnici? Kontroverzní scéna…

10.12.2018 11:42 Kriminální film Nebezpečná rychlost, v níž ztvárnili hlavní role Keanu Reeves a Sandra Bullock,…

Vědci rozluštili tajemství ukryté hluboko pod oceány. Nikdo živý by se…

09.12.2018 15:40 Naše planeta je z velké části tvořená vodou. Ta zabírá nejen 71 procent povrchu, ale je také ukrytá…

Drama na startovací dráze: Raketu s tajným nákladem zastavili těsně před…

09.12.2018 11:44 Start rakety Delta-4H s utajovaným nákladem označovaným jako NRO L-71 z Vandenbergovy letecké…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama