Tajemství Stephena Hawkinga: Na čem pracoval slavný vědec před svou smrtí?

Poslední článek Stephena Hawkinga "A smooth exit from eternal inflation?"(v překladu zhruba Hladký odchod z věčného rozpínání?) byl zveřejněn. Legendární fyzik jej spolu se svým kolegou Thomasem Hertogem, dokončil deset dní před svou smrtí.

Přidejte svůj názor

Stephen Hawking

Ve článku pro Journal of High Energy Physics se Hawking s Hertogem zabývali několika teoriemi, u jejichž zrodu sám legendární fyzik stál. Podle jedné z nejpopulárnějších během Velkého třesku, nevznikl jen náš vesmír, ale celé "multiversum", tedy nekonečných paralelních vesmírů.

Podle poslední Hawkingovy teorie je paralelních vesmírů daleko méně, vládnou tam stejné chemické a fyzikální zákony jako v našem vesmíru.

To činí počet možných vesmírů mnohem menším. Navíc lze teorie testovat, protože už není snahou pochopit nekonečné množství vesmírů, které by mohly mít různé základní principy fyziky a chemie.

Podle Hawkinga by bylo možné existenci paralelních vesmírů dokázat již dnes za pomoci přístrojů na zachycování gravitačních vln, což jsou drobné poruchy ve vesmíru. Ty by měly být ve všech vesmírech stejné.

Podle Hawkinga s Hertogem jsou totiž znamením, že vesmír dosáhl maxima svého rozšiřování. Podle této teorie by ostatní vesmíry měly mít podobný limit jako náš a jejich rozšiřování by se mělo pomalu zastavovat. Měly by dosáhnout finálního stádia vesmíru. To by mělo platit i pro ten náš.

Hawkingovi teorie, vzhledem k tomu, že stále nejsou k dispozici dostatečně citlivé přístroje na detekci gravitačních vln, zatím nemohou být potvrzeny. Budoucnost tedy ukáže, zda se geniální teoretický fyzik skutečně nemýlil.     

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tajemství zraku Leonarda da Vinci? Lékaři mají zajímavou hypotézu

19.10.2018 12:56 Renesanční umělec, vynálezce a vzdělanec Leonardo da Vinci zřejmě trpěl oční vadou, která mu…

Za havárií Sojuzu stojí chyba při montáži nosné rakety

18.10.2018 19:38 Ruská agentura Roskosmos zřejmě našla viníky havárie pilotované rakety Sojuz MS-10, jejíž návratový…

Planeta X existuje? Astronomové jsou jí na stopě, objevili podivné těleso…

18.10.2018 16:51 Astronomové nedávno objevili nový extrémně vzdálený objekt nacházející se daleko za oběžnou dráhou…

Největší tank světa byl velký jako panelák, nacisté s ním měli jediný…

18.10.2018 13:21 Landkreuzer P. 1000 Ratte tzv. Krysa byl návrh supertěžkého tanku vyvíjeného za druhé světové války…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama