Tajemství Stephena Hawkinga: Na čem pracoval slavný vědec před svou smrtí?

Poslední článek Stephena Hawkinga "A smooth exit from eternal inflation?"(v překladu zhruba Hladký odchod z věčného rozpínání?) byl zveřejněn. Legendární fyzik jej spolu se svým kolegou Thomasem Hertogem, dokončil deset dní před svou smrtí.

Přidejte svůj názor

Stephen Hawking

Ve článku pro Journal of High Energy Physics se Hawking s Hertogem zabývali několika teoriemi, u jejichž zrodu sám legendární fyzik stál. Podle jedné z nejpopulárnějších během Velkého třesku, nevznikl jen náš vesmír, ale celé "multiversum", tedy nekonečných paralelních vesmírů.

Podle poslední Hawkingovy teorie je paralelních vesmírů daleko méně, vládnou tam stejné chemické a fyzikální zákony jako v našem vesmíru.

To činí počet možných vesmírů mnohem menším. Navíc lze teorie testovat, protože už není snahou pochopit nekonečné množství vesmírů, které by mohly mít různé základní principy fyziky a chemie.

Podle Hawkinga by bylo možné existenci paralelních vesmírů dokázat již dnes za pomoci přístrojů na zachycování gravitačních vln, což jsou drobné poruchy ve vesmíru. Ty by měly být ve všech vesmírech stejné.

Podle Hawkinga s Hertogem jsou totiž znamením, že vesmír dosáhl maxima svého rozšiřování. Podle této teorie by ostatní vesmíry měly mít podobný limit jako náš a jejich rozšiřování by se mělo pomalu zastavovat. Měly by dosáhnout finálního stádia vesmíru. To by mělo platit i pro ten náš.

Hawkingovi teorie, vzhledem k tomu, že stále nejsou k dispozici dostatečně citlivé přístroje na detekci gravitačních vln, zatím nemohou být potvrzeny. Budoucnost tedy ukáže, zda se geniální teoretický fyzik skutečně nemýlil.     

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nanotechnologie jako hit současnosti? O jejich nebezpečí se nemluví,…

22.10.2018 15:23 Nanotechnologie jsou stále rozšířenější, najdeme je téměř všude kolem nás. S jejich šířením se ale…

Jídelníček potkanů? Nová studie prozrazuje i dávná tajemství lidské…

22.10.2018 10:17 Už je to téměř 3000 let od doby, co řecký spisovatel Ezop napsal bajku Polní myš a městská myš, ve…

Existuje Bůh? Stephen Hawking před svou smrtí kontroverzní otázku…

22.10.2018 09:09 Slavný britský vědec Stephen Hawking je znám a citován především díky svým vědeckým objevům. Kromě…

Lék na cukrovku? Možná ho máme už přes 100 let, jen jsme si toho nevšimli

20.10.2018 21:50 Aktualizováno I když je to vice než 100 let co byla vakcína Calmette-Guerin (taky známý pod zkratkou BCG)…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama