Tajemství Stephena Hawkinga: Na čem pracoval slavný vědec před svou smrtí?

Poslední článek Stephena Hawkinga "A smooth exit from eternal inflation?"(v překladu zhruba Hladký odchod z věčného rozpínání?) byl zveřejněn. Legendární fyzik jej spolu se svým kolegou Thomasem Hertogem, dokončil deset dní před svou smrtí.

Přidejte svůj názor

Stephen Hawking
doporučujeme

Ve článku pro Journal of High Energy Physics se Hawking s Hertogem zabývali několika teoriemi, u jejichž zrodu sám legendární fyzik stál. Podle jedné z nejpopulárnějších během Velkého třesku, nevznikl jen náš vesmír, ale celé "multiversum", tedy nekonečných paralelních vesmírů.

Podle poslední Hawkingovy teorie je paralelních vesmírů daleko méně, vládnou tam stejné chemické a fyzikální zákony jako v našem vesmíru.

To činí počet možných vesmírů mnohem menším. Navíc lze teorie testovat, protože už není snahou pochopit nekonečné množství vesmírů, které by mohly mít různé základní principy fyziky a chemie.

Podle Hawkinga by bylo možné existenci paralelních vesmírů dokázat již dnes za pomoci přístrojů na zachycování gravitačních vln, což jsou drobné poruchy ve vesmíru. Ty by měly být ve všech vesmírech stejné.

Podle Hawkinga s Hertogem jsou totiž znamením, že vesmír dosáhl maxima svého rozšiřování. Podle této teorie by ostatní vesmíry měly mít podobný limit jako náš a jejich rozšiřování by se mělo pomalu zastavovat. Měly by dosáhnout finálního stádia vesmíru. To by mělo platit i pro ten náš.

Hawkingovi teorie, vzhledem k tomu, že stále nejsou k dispozici dostatečně citlivé přístroje na detekci gravitačních vln, zatím nemohou být potvrzeny. Budoucnost tedy ukáže, zda se geniální teoretický fyzik skutečně nemýlil.     

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bezpečnostní problém Facebooku, nezašifroval milióny hesel

18.04.2019 21:40 Facebook v nezašifrované podobě ukládal nejen hesla milionů uživatelů stejnojmenné sociální sítě,…

Blesky na Marsu? Nejspíš vypadají zcela jinak než pozemské, soudí český…

18.04.2019 16:47 Pokud na Marsu existují blesky, pravděpodobně nevypadají jako ty pozemské. Ve vzduchových vírech…

Nebezpečí znečištěného vzduchu: špinavý vzduch způsobuje kriminalitu

18.04.2019 15:36 Nedýchatelný vzduch trápí v zimních měsících jak obyvatelé měst, tak obyvatelé vesnic jimž pod…

Samsung si utrhl ostudu. Ohebný smartphone Galaxy Fold má vážné potíže

18.04.2019 12:30 Aktualizováno Jihokorejská společnost Samsung Electronics obdržela informace o závadě displejů u vzorků svého…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama