Svoboda internetu: Státy utahují šrouby. Jak si vede Česko?

Londýn - Internet je pro mnohé z nás samozřejmostí, jeho smyslem je svobodný přístup k informacím. Realita je ale často jiná. Nadace World Wide Web, kterou založil Tim Berners-Lee, ve svém prohlášení uvádí, že téměř 40 procent států upírá občanům v určité míře právo na svobodný přístup k síti. Loni to bylo 32 procent. Česká republika z více než 80 hodnocených států opět skončila ve třetí desítce.

Ilustrační foto

Nadace rovněž tvrdí, že zákony bránící rozsáhlé kontrole přístupu na internet má nyní špatné nebo vůbec žádné více než 84 procent zemí, přičemž loni to bylo 63 procent. Rozsáhlá nebo mírnější cenzura prý existuje ve 38 procentech států, zatímco loni se to týkalo 32 procent.

"Je načase uznat internet jako základní lidské právo," zdůrazňuje se v prohlášení. "To znamená zaručit dosažitelný přístup pro všechny, zajistit doručování internetových paketů bez obchodní nebo politické diskriminace a chránit soukromí a svobodu uživatelů webu bez ohledu na to, kde žijí."

Země, které nejhůře umožňují lidem mít prospěch z internetu, jsou podle nadace Jemen, Barma a Etiopie. Naopak nejlépe jsou na tom Dánsko, Finsko, Norsko, Británie, Švédsko a USA. Česká republika je 28. a proti loňskému roku si o čtyři příčky pohoršila.

Zvýšená pozornost začala být tomuto tématu věnována po odhaleních bývalého bezpečnostního experta americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) Edwarda Snowdena.

Jedním ze základních práv a svobod jednotlivce v demokratické společnosti je totiž v souladu s článkem 17 Listiny základních práv a svobod právo na informace, přičemž cenzura je nepřípustná. Svobodu projevu a právo vyhledávat a šířit informace lze v souladu s Listinou základních práv a svobod omezit pouze zákonem, a to za předpokladu, že jde o opatření v demokratické společnosti nezbytné pro ochranu práv a svobod druhých, bezpečnost státu, veřejnou bezpečnost, ochranu veřejného zdraví a mravnosti. Právo na informace tak představuje jeden z nejdůležitějších základů demokratické společnosti; jeho záruky jsou proto zvlášť důležité.

Vzhledem k tomu, že ústavní hodnoty České republiky (včetně ústavních práv) jsou prima facie rovnocenné, jejich případný konflikt je třeba posoudit testem proporcionality a vážit, zda je v konkrétním případě veřejný zájem natolik silný, že převáží i ústavní právo na svobodu projevu. Takovéto posouzení je však předmětem soudní pravomoci a nikoli soukromého subjektu.

Pro úplnost je nutno uvést, že v současné době není na území České republiky platný žádný zákon, který by zakotvil jednostranné oprávnění nebo povinnost kohokoli omezovat nebo měnit informace přenášené prostřednictvím Internetu. Zákaz zpřístupnění informací na Internetu tak může vyslovit pouze a výlučně soud na základě posouzení konkrétních okolností, a to prostřednictvím rozsudku nebo předběžného opatření. Případná odpovědnost (včetně odpovědnosti trestní) za zveřejnění nebo jiné sdělení informací prostřednictvím Internetu není tímto nijak vyloučena, vysvětluje itpravo.cz.

Microsoft odhalil nový Windows 11, na trhu má být koncem roku

24.06.2021 20:40 Aktualizováno Americká softwarová společnost Microsoft dnes oficiálně představila novou verzi svého operačního…

Češi tráví na sociálních sítích o 11 procent času víc než před epidemií

23.06.2021 16:09 Doba, kterou Češi strávili na sociálních sítích, se loni po vypuknutí epidemie koronaviru zvýšila o…

Microsoft zřejmě zítra odhalí největší novinku za poslední roky. Windows 11

23.06.2021 09:35 Americká softwarová společnost Microsoft se ve čtvrtek zřejmě chystá představit novou verzi svého…

Pražský institut plánování využili hackeři k těžbě kryptoměn

22.06.2021 12:57 Institut plánováni a rozvoje hlavního města Prahy (IPR) se stal terčem kybernetického útoku.…

Satelity Starlink budou mít celosvětové pokrytí ještě letos

22.06.2021 12:03 Satelitní síť americké společnosti Starlink bude mít zhruba v září celosvětové pokrytí. Společnost…

Svět zasáhly záhadné výpadky internetu. Nefungovaly banky, pošty nebo burza

17.06.2021 22:00 Aktualizováno Vlna výpadků internetu dnes zasáhla webové stránky a aplikace desítek finančních institucí,…

Na internetu se objevil nový operační systém Windows 11

16.06.2021 14:27 Na internetu se objevil nový operační systém Windows, který se americká softwarová společnost…

Twitter podle Indie záměrně nedodržuje zákon o technologiích

16.06.2021 11:34 Spor indické vlády a společnosti Twitter se vystupňoval, když Indie odebrala společnosti právní…

Facebook mění pravidla v otázce uměle vytvořeného viru

28.05.2021 16:53 Facebook tento týden přestal ze svých platforem mazat příspěvky o tom, že nemoc covid-19 je lidským…

NÚKIB varuje české firmy a organizace před vyděračským programem

25.05.2021 19:25 Na české firmy v současnosti aktivně cílí útočníci s vyděračským softwarem Avaddon. Uvedl to dnes…

Související:

Právě se děje