Špehování nebo přirozený vývoj? Zaměstnanci dostanou čipy

Společnost z amerického Wisconsinu nabízí čipový implantát pro své zaměstnance. Měl by zrychlit a zefektivnit jejich práci. Někteří z nich vyjádřili obavy ze sledování, ale firma to odmítá. Prý jde jen o pokrok.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Čipy
doporučujeme

Wisconsinská firma Three Square Market si nárokuje místo prvního zaměstnavatele v USA, který nabízí svým zaměstnancům čipový implantát. Tvrdí, že až 50 jejích zaměstnanců se nechá příští týden dobrovolně "očipovat". 

Zaměstnancům bude implantát vložen do ruky, mezi palec a ukazováček. Jde o tzv. radiofrekvenční systém identifikace a má zhruba velikost zrnka rýže. Po vpravení do ruky by se pro zaměstnance měla zjednodušit celá řada úkonů a doslova mávnutím ruky zefektivnit jeho práci.

„Předpokládáme, že tato technologie bude použita postupně všude. Nákupy v kantýně, otevírání dveří, přihlašování do počítače, odemykání, předávání vizitek, platba v jakémkoliv terminálu s radiofrekvenční technologií či pro skladování nezbytných informací o zdravotním stavu zaměstnance,“ sní ředitel společnosti Todd Westby.

Čipy fungují na velmi podobném technologickém principu jako bezkontaktní kreditní karty. Podobný systém je od loňského roku v testování také v jedné Švédské společnosti, ale v mnohem menším měřítku. 

Podle Westbyho reagovali zaměstnanci se směskou nadšení a nedůvěru, ale nakonec se více než polovina rozhodla zúčastnit programu. Každý čip stojí 300$ (asi 6700 kč) a hradit je bude zaměstnavatel. Zaměstnanci se prý těší, že s sebou nebudou muset nosit identifikační karty, klíče a obecně se jim zjednoduší život.

Někteří projevili obavu z bezpečnosti, ale Westby ujišťuje, že čip neobsahuje GPS ani žádnou jinou možnost lokalizace a že není možné ho hacknout, protože vůbec nepracuje s připojením na internet. Aby svá slova dokázal, přijme čip i jeho žena a děti. Pokud zaměstnanec později změní názor, bude mít možnost si nechat implantát odebrat.

Zatím co ředitel společnosti a někteří zaměstnanci si nemůžou vynález vynachválit, experti brzdí nadšení. „Mnoho věcí začalo s nejlepším úmyslem, ale pak se vše obrátilo. Každý má před sebou rozhodnutí, jak moc soukromí chce obětovat za pohodlnost,“ varoval zakladatel organizace CyberScout Adam Levin pro ABC News. 

Loading...
Témata: věda | čipy | USA | firmy | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

YouTube, mapy, Google Drive. Většina uživatelů online služeb a sítí by za…

17.08.2019 09:31 Většina uživatelů sociálních sítí by za ně byla ochotná platit. Vyplývá to z průzkumu americké…

Youtube ochraňuje své hvězdy, nad prohřešky přivírá oči

12.08.2019 17:46 Server YouTube je při hodnocení prohřešků proti svým pravidlům často shovívavější, pokud se…

Google rozlítil Rusko, americký gigant dostal varování od cenzorů

11.08.2019 16:37 Aktualizováno Ruský cenzurní úřad Roskomnadzor požádal americkou společnost Google, aby přestala využívat…

Huawei představil svůj operační systém HarmonyOS, může nahradit Android

09.08.2019 16:27 Aktualizováno Čínská společnost Huawei Technologies představila vlastní operační systém nazvaný Harmony, je určen…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama