Guccifer 2.0: Výmysl vojenské rozvědky nebo skutečná hrozba?

Spojené království se v referendu rozhodlo pro brexit. Určitě za to může Rusko. V amerických prezidentských volbách zvítězil Donald Trump. V tom musí mít prsty Kreml. Tomio Okamura získal se svou stranou 22 křesel. Samozřejmě nechybí obvinění z napojení na Moskvu. Došlo to tak daleko, že jsou Rusům velmi podezřelým způsobem připisovány i činy, které ještě nebyly náležitě prošetřeny. Jak je to s Gucciferem 2.0?

Ilustrační foto
doporučujeme

Hacker Guccifer 2.0 se přihlásil k útokům ve virtuálním prostoru proti několika institucím spojených s Hillary Clintonovou a Demokratickou stranou. Americké zpravodajské služby a několik firem zabývajících se IT bezpečností jsou, podle článku Natashi Bertrandové pro businessinsider.com, přesvědčeny o jeho napojení na Rusko.

V létě 2016 internetové stránky WikiLeaks zveřejnily velké množství uniklých dokumentů původně patřících členům Demokratické strany. Vyšlo z nich najevo, že Debbie Wassermanová Schultzová, předsedkyně jejího celonárodního výboru, nepřiměřeným způsobem podporovala prezidentskou kandidaturu Hillary Clintonové na úkor Bernieho Sanderse. Wassermanová Schultzová byla následně donucena k rezignaci. Podle vyjádření Guccifera 2.0 to byl právě on, kdo WikiLeaks dokumenty předal.  

Přestože si Guccifer 2.0 zvolil své jméno po rumunském hackerovi Gucciferovi, který sedí ve vězení za odcizení emailů některým americkým a rumunským představitelům, řada odborníků ho podezřívá z vazeb na Moskvu. Metadata odcizených a zveřejněných dokumentů totiž byla v ruštině, a navíc byly k útokům využívány ruské servery. Mike Wendling ve svém příspěvku pro bbc.com uvedl, že stopy vedou k ruským zpravodajským službám. Wendlingovi se podařilo prostřednictvím textových zpráv s Gucciferem 2.0 uskutečnit krátký rozhovor. 

Rusko a WikiLeaks spojení s Gucciferem 2.0 odmítají

Snaha najít přátelské novináře k napsání sympatických příběhů je běžná taktika ruských zpravodajských operací ve virtuálním prostoru. „To je ve skutečnosti něco, co označujeme dvojslovím ‚přímá obhajoba,‘“ řekl Lee Foster ze společnosti FireEye, která zkoumala Gucciferovy 2.0 útoky. „Tito falešní politicky motivovaní hackeři oslovují novináře, další jedince a bezpečnostní blogy s prosbou o zveřejnění popisu aktivit, jichž se zúčastnili, a někdy i za účelem rozšiřování určitého pohledu na uniklé dokumenty.“ 

Lee Foster je přesvědčený, že za Gucciferem 2.0 stojí Rusko. Moskva ale odmítá, že má s úniky informací cokoliv společného. Julian Assange z WikiLeaks rovněž uvedl, že zdrojem zveřejněných emailů představitelů Demokratické strany nebyli Rusové.

Zpráva amerických zpravodajských služeb z ledna 2017 jasně uvádí, že „…ruská vojenská zpravodajská služba (Hlavní správa rozvědky Generálního štábu Ozbrojených sil Ruské federace nebo též GRU) využila osobu Guccifer 2.0… ke zveřejnění dat amerických obětí získaných v kyberoperaci… Guccifer 2.0, jenž o sobě tvrdí, že je rumunský hacker, si opakovaně protiřečil a nejasně se vyjadřoval o své pravděpodobné ruské identitě. Zprávy z tisku naznačují, že s novináři komunikovala více než jedna osoba, která o sobě tvrdila, že je Guccifer 2.0.“

Důkazy o napojení na Rusko jsou nepřesvědčivé 

Sám Guccifer 2.0 na své stránce guccifer2.wordpress.com podobná tvrzení odmítá. 12. ledna 2017 zveřejnil následující vysvětlení: „Americké zpravodajské služby uveřejnily několik zpráv, podle kterých mám vazby na Rusko. Chtěl bych s konečnou platností říct, že tato obvinění jsou nepodložená. S ruskou vládou nemám absolutně žádné spojení. Chtěl bych vám ještě jednou zopakovat, že jsem jednal na základě svých vlastních politických názorů a přesvědčení.“

Velmi skeptickým pozorovatelem celého případu se stal Adam Carter. Na svých stránkách g2.space vysvětluje, proč dosavadním vyjádření amerických představitelů nevěří. Následující jediné důkazy o tom, že Guccifer 2.0 pracuje pro Rusko, považuje za naprosto nepřesvědčivé: 

  1. Guccifer 2.0 se rozhodl pojmenovat svůj počítačový profil po zakladateli sovětské tajné policie.
  2. Guccifer 2.0 se rozhodl vytvořit a uložit dokumenty tak, aby se ruská označení uložila do metadat.
  3. Guccifer 2.0 se rozhodl využívat ruskou VPN službu k zakrytí skutečné IP adresy.
  4. Guccifer 2.0 se rozhodl využívat emailovou službu dostupnou z internetového prohlížeče, která nebude přeposílat skutečnou IP adresu.
  5. Guccifer 2.0 se rozhodl kontaktovat různé mediální společnosti v průběhu jednoho dne. 

Adam Carter dokonce pochybuje o samotných schopnostech Guccifera 2.0. „Je velký rozdíl mezi nezávisle ověřitelnými důkazy a činností, o níž někdo jen tvrdí, že ji vykonával, nebo činností, kterou lze zfalšovat ve svaze svést vyšetřovatele ze stopy či maskovat se jako někdo jiný,“ poznamenal Carter na svých stránkách. „Nic nenasvědčuje tomu, že Guccifer 2.0 byl ten skutečný hacker.“ 

„Žádný z útoků uskutečněných Gucciferem 2.0 nelze nezávisle ověřit,“ potvrzuje Carterova slova zpráva IT společnosti ThreatConnect.   

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Google hrozí Austrálii zablokováním vyhledávače

22.01.2021 11:14 Americká internetová společnost Google varovala, že zablokuje svůj vyhledávač v Austrálii, pokud…

Google dá v regionu 50 milionů na snižování rozdílů v digi gramotnosti

20.01.2021 13:43 Google rozdělí v Česku a dalších deseti zemích regionu granty dva miliony eur, tedy přes 50 milionů…

Počet uživatelů Netflixu překročil 200 milionů

20.01.2021 09:49 Americké internetové televizi Netflix ve třetím čtvrtletí přibylo 8,5 milionu předplatitelů, celkem…

YouTube blokaci Trumpova kanálu prodloužil nejméně o týden

20.01.2021 08:11 Server YouTube v úterý oznámil, že nejméně o týden prodlouží odcházejícímu prezidentovi Donaldu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama