Regulace Facebooku je zapotřebí, tvrdí Bělobrádek

Praha - V Německu od ledna platí zákon, který nařizuje provozovatelům internetových stránek, aby mazali příspěvky, které hrozí násilím nebo podněcují k nenávisti. Britští inzerenti zase požadují, aby firmy jako Facebook nebo Google založily a financovaly nezávislý orgán, který by takový obsah z jejich webových stránek mazal.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Sociální síť Facebook a Twitter

"Regulace být má, jako je tomu v jiných médií. Jestli něco napíšete co časopisu nebo do knihy nebo na Facebook, tak by to mělo být stejné, protože je to šíření. Pokud se jedná o nenávist, tak tu máme ústavní pořádek, kde svoboda slova je zachována, ale zároveň tu nesmí být něco, co bude ohrožovat druhé," vysvětlil svůj postoj na problematiku v debatě Českého rozhlasu předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Poslanec Pirátů Mikuláš Peksa si myslí, že regulace nutná není. "Současná úprava jaká je umožňuje postihovat šíření nenávistných zpráv. Naopak je tady riziko, že to povede ke zkomplikování podnikání na internetu," argumentoval Peksa, který to vnímá jako velké riziko. Odkázal se totiž na výši pokuty, jakou může Facebook dostat v Německu (50 miliónů eur), kterou považuje za likvidační. "Jsem přesvědčen, že musí jít o kombinaci různých nástrojů. Chápu, že to je obtížné a technické komplikace tu jsou. Nedomnívám se, že je možné říct, že to v podstatě nejde, a s tím se smířit," uvedl Bělobrádek, jenž si je vědom i technické proveditelnosti. 

Lidovecký předseda však tvrdí, že každý je provozovatel je zodpovědný za obsah. Situaci přirovnal k řádění fotbalových fanoušků na stadionu, kdy je v tomto případě viníkem pořadatel, třebaže to není jeho vina. "Když na tom fotbalovém stadionu někoho prohledáváte, také mu nemůžete udělat rentgen. Facebook už něco dělá, a je to určitě krok správným směrem," je přesvědčený Bělobrádek.

"Na stadion přijdou stovky, nejvýše tisíce lidí. Na internetu se pohybují stovky milionů až miliardy lidí. Tam opravdu nemáte technickou možnost, jak to řešit," oponoval poslanec Peksa. "Facebook je spíše obrovská nástěnka, na kterou si v podstatě může připíchnout kdokoliv cokoliv. A vzhledem k tomu, jak velká nástěnka to je, je velmi obtížné ji kontrolovat," uvedl poslanec Pirátů, který se domnívá, že pokud by se takové mechanismy opravdu nařídily zákonem a byly následně vynucovány, tak se situace ještě více zhorší. 

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hackerům se tři roky dařilo číst zprávy diplomatů EU, unikly pikantní…

19.12.2018 08:39 Hackerům se tři roky dařilo získávat informace z diplomatické komunikace Evropské unie. Informoval…

Varování před Huawei se týká úřadů i běžných uživatelů, bude vydán…

18.12.2018 10:58 Aktualizováno Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) chystá na první polovinu ledna…

Vyhazov z práce nebo sebevražda? Sociální sítě ničí životy i kariéru

18.12.2018 04:04 Aktualizováno Komentář Petra Šulky – Celý svět byl nenápadně a rychle omotám sítí sociálních sítí. Pro mnohé je…

Twitter měl problém bezpečnostní chybu, osobní data ale neunikla

17.12.2018 21:48 Chyba ve formuláři technické podpory sociální sítě Twitter umožňovala zjistit stát, jehož telefonní…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama