Po stopách Kingdom Come: Deliverance. Zmapovali jsme skutečná místa, kde se hra odehrává

Na trh se konečně dostala dlouho očekávaná hra Kingdom Come: Deliverance, kterou netrpělivě vyhlíželi jak věrní fanoušci a sponzoři, tak i milovníci realistické historické RPG a především milovníci středověku, které hra doslova vtáhne do děje. Její výhodou pro české hráče je fakt, že se její děj odehrává na pozadí českých historických událostí a také na skutečných místech v srdci českého království.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Kingdom Come: Deliverance

Příběh hry se odehrává v roce 1403, kdy měl být český král Václav IV. v zajetí svého bratra Zikmunda. Ten se měl pokoušet o ovládnutí českých zemí. Toto historické pozadí skutečně vychází z reálných událostí. Moc krále Václava IV. byla v těchto dobách značně oslabená. V roce 1400 dokonce přišel o císařskou korunu. V letech 1402 a 1403 byl vězněn vlastním bratrem Zikmundem, kterého původně požádal o pomoc. Ten ovšem využil příležitosti a začal zabírat královské hrady. Když se mu Václav IV. postavil, zajal ho a uvěznil. Nebylo to Václavovo první uvěznění. Tentokrát byl internován ve Vídni. 

Samotná hra se snaží respektovat dějinné události a především stav onoho roku 1403. Samotný děj se odehrává v souvislosti s nepokoji v českých zemích, které i v samotné hře vedou k různým vojenským událostem. Samotné prostředí hry vytváří reálná krajina ze Středních Čech, konkrétně se jedná o část Posázaví.

Oblast Posázaví nabízí dodnes značnou dávku inspirace a potěšení pro milovníky historie a středověku, jelikož si v některých místech uchovala svou divokou a středověkou tvář. Je též dodnes bohatá na památníky středověkých časů, ať už se jedná o města, vesnice, hrady, tvrze, kostely či kláštery. Tvůrci hry si mezi hlavní místa děje vybrali čtyři posázavské lokality.

První z nich je klášter v Sázavě na břehu řeky. Jedná se o jeden z nejstarších klášterů u nás. První zmínky sahají do roku 1032. U zrodu kláštera stáli kníže Oldřich a Prokop, později prohlášený za svatého, kolem něhož se zde tvořila skupina následovníků. Kníže Oldřich tuto komunitu povýšil na benediktinský klášter, který však v následujících letech prošel bouřlivou historií, která se týkala především změny zdejší liturgie. Od časů Karla IV. zde docházelo k velké přestavbě v duchu vrcholné gotiky, jejímž cílem mělo být monumentální síňové trojlodí, které je v době hry stále rozestavěné. Ovšem k dokončení chrámu nedojde, stavbu následně zastavila husitská revoluce.

Důležitým místem je též hrad Talmberk. Ten patří mezi nejstarší hrady Posázaví. V době, kdy se hra odehrává, patřil hrad Divišovi z Talmberka. Buďto on, nebo jeho následník Oldřich, přestavěli hrad, aby zvýšili jeho obranyschopnost.

Dalším místem je Stříbrná Skalice. Jedná se o dodnes existující městečko severně od řeky Sázavy. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1361. Původní a pro středověké období správný název zněl Skalice hor stříbrných, což souviselo s dobýváním stříbra již od raných dob. Přívlastek Stříbrná je až mladší. Dodnes jsou zde patrné zbytky skalického hradu. V roce 1402 přešel hrad do majetku Václava IV. Poté, co byl král zajat, se hrad Skalice stal cílem útoku Zikmunda. Purkrabí hradu i s posádkou hrad tajně opustili, takže dobýt hrad bylo pro Zikmunda snadné.

Poslední významné místo je městečko Rataje nad Sázavou. Ve zmiňované době se jednalo o menší město, obehnané hradbou. Jeho zajímavostí je, že zde stály dva hrady. Důvodem výstavby dvou hradů byla zřejmě snadná přístupnost ostrohu, na kterém městečko stálo, ze dvou stran, které tak měly hrady střežit. Jedním z nich byl hrad v Ratajích, druhý se nazýval jako Pirkenštejn. Právě silueta Pirkenštejna je už z ukázek hry dobře známá. Gotický palác na skalnatém ostrohu a především v čele dominantní obranná věž tvoří dobře viditelnou siluetu v povodí řeky Sázavy.

Hru lze hodnotit velice kladně. Finanční a časová náročnost se podepsala na skvěle provedených detailech, jako je samotná podoba postav, jejich mimika, chování, ale také architektonické provedení zmíněných lokalit a objektů. Pochopitelně se nejedná o dokument, takže určité odchylky jsou zde možné. Lze tedy říci, že si tuto hru jistě oblíbí značná řada lidí, nejen milovníků historie či středověku.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nejlepší toaletní papír na světě? Internet žije nevinným dotazem napsaným…

18.02.2019 19:44 Aktualizováno Když do Google vyhledávače napíšete "nejlepší toaletní papír na světě", skutečně vám vyjedou…

Klienty bank napadá další podvodná aplikace, nejvíc obětí je v Česku

18.02.2019 12:37 Kybernetičtí zločinci znovu zaútočili na klienty bank v Česku, prostřednictvím infikované aplikace…

Facebook čekají v Británii krušné časy? Závěry vyšetřování jsou děsivé

18.02.2019 12:16 Sociální síť facebook naléhavě potřebuje regulaci, která umožní chránit soukromí uživatelů a…

Česko zasáhla vlna vyděračských mailů. Za intimní nahrávky chtějí tisíce…

15.02.2019 22:49 Aktualizováno Českou republiku zasáhla vlna e-mailových útoků cílená na běžné občany. Z nich se útočníci snaží…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama