Nevhodný domácí úkol? Otce naštval příklad se sexuálním podtextem, jeho video se stalo hitem internetu

Českem otřásá skandál kvůli chybě v jednotných přijímacích testech Cermatu na víceletá gymnázia. Jak ukazuje příklad ze světa, problémy s otázkami nejsou tak neobvyklé, jak by se mohlo zdát.

Přidejte svůj názor 1 komentář

studenti

Chyba v zadání v testech Cermatu, který přijímací testy na střední školy připravuje, spočívala v tom, že nezohlednil dvojí interpretaci v odpovědích. U čtyř slov měli žáci určit, které z nich má kořen slova o čtyřech hláskách. Správnou odpovědí podle Cermatu bylo slovo „zabručeli“, kde je kořen slova „bruč“. Jenže následně se ukázalo, že zadání by odpovídala jako správná odpověď i „rozběhla“, kde kořen slova sice činí tři písmena „běh“, ale také čtyři hlásky – „b, j, e, h“.

To případ z USA je odlišný. Jednoho z otců doslova naštvala otázka, která byla „explicitně sexuální“. Narazil na ni, když se svou dcerou dělal úkoly do školy. Podle serveru dívka chodí do 11. třídy, což znamená, že je jí 16 let.

Omar Austin z Jacksonville na Florida si všiml, že vědecká otázka obsahovala jazyk a terminologii, které většina lidí považuje za nevhodné pro dítě tohoto věku. Otázka zněla: „Uršula byla zničená, když se s ní přítel rozešel poté, co se spolu vyspali. Aby se mu pomstila, vyspala se druhý den s jeho nejlepším přítelem. O 9 měsíců později porodila holčičku. Uršula má krevní skupinu 0, její bývalý přítel AB a jeho nejlepší kamarád A. Pokud je otec její bývalý přítel, jakou krevní skupinu dítě nemůže mít?"

Tohle patří do telenovely, ne do školy, tvrdí otec

Omar, kterého tato úloha velmi rozzuřila dokonce zveřejnil video na facebooku. To asi za týden vidělo více než 77 tisíc lidí, 

„Otázky tohoto typu by měly být ponechány pro reality show a telenovely, nikoli pro hodiny anatomie v 11. třídě,“ zuří otec. „Fakt, že má sex s jedním chlápkem, aby se pomstila jinému? Tím, že se příští den vyspí s jeho nejlepším přítelem? Chci říct, že to prostě není něco, co chci, aby se studenti učili,“ zdůrazňuje Omar.

Dodal ale, že na vině v tomto případě není škola, která jen rozdala otázky, které dostala od nadřízeného školského úřadu. „Chci, aby uznali chybu Chci, aby byla přezkoumána. A chci, aby došlo ke změně. Myslím, že to jde udělat i lépe,“ vysvětluje Omar, proč na spornou otázku upozornil.

Veřejné školy z tohoto obvodu vydaly prohlášení, ve kterém uznávají, že otázka byla velmi nevhodná. „Jsme vděční rodiči, který kontaktoval školu kvůli svým obavám. Bezprostředně poté, co jsme se o této záležitosti dozvěděli, škola a okresní představitelé začali situaci prověřovat. Budou přijata vhodná nápravná opatření,“ uvedly školy. Vyzvaly také rodiče, aby v případě obav týkajících se výuky kontaktovaly ředitele škol, kteří na problému začnou okamžitě pracovat.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak zmizet z internetu? Smazat stopy tak, aby vás nenašel ani Google, je…

08.12.2018 22:35 Aktualizováno V době internetu a stále pokročilejších vyhledávačů je prakticky nemožné zůstat skryt před zraky…

Totální blackout: Co by se stalo, kdyby po celém světě vypadl internet?

07.12.2018 10:44 Aktualizováno Přístup k internetu již mnozí z nás považují za něco samozřejmého. Za poslední čtvrtstoletí se…

EU zavede nové pravidlo: Teroristický obsah musí zmizet z webu do hodiny

06.12.2018 14:42 Ministři vnitra zemí Evropské unie dnes na jednání v Bruselu podpořili nová pravidla, která…

Cizí agenti se snažili posílit vliv na české politiky, varuje Vojenské…

03.12.2018 11:01 Ve světě loni pokračovala zvýšená aktivita některých vojensky významných států v kybernetickém…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama