Umělá inteligence překonává další milník. Bude se přizpůsobovat lidem

Plošinovka s kníratým instalatérem Mariem byla a je určitě super. Ovšem po určité době se může některým hráčům zajídat, stále se opakujícími plošinkami a překážkami. Nový algoritmus umělé inteligence může vytvářet nekonečně možností některých úrovní a dokonce tyto úrovně přizpůsobovat schopnostem hráčů.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Odborníci na počítačovou inteligenci strávili desítky let nad problematikou generování procedurálního obsahu a použili přitom algoritmus pro automatické navrhování postav, krajin či zbraní. Na podobném principu funguje i hra z roku  No Man´s Skye, ve které se generuje až osmnáct unikátních planet. Programátoři ovšem stále vylepšují pravidla, která počítačům říkají jak vytvořit takový obsah.

V posledních letech využívají možnosti strojového učení, na základě nějž se umělá inteligence učí z příkladů a může tak jednoduše vytvářet více obsahu na základě toho stávajícího. Herní úrovně, které jsou obzvláště obtížné, se tak mohou ještě ztížit jen malou změnou (přidání či odebrání plošinky či nepřítele na místo, kde dřív nebyl). 

Nová metoda umožní umělé inteligenci napodobovat úrovně vytvořené lidmi. Má dvě fáze. Tou první je generativní kontradiktorská síť (GAN) dokáže pomocí pokusů a omylů přeměnit řetězce čísel na úrovně nerozlišitelné od úrovně vytvořené lidmi. Druhá fáze pomáhá najít řetězce čísel, které vedou k nerealistickým úrovním, ale splňují určité požadavky (např. počet nepřátel či počet skoků). Autoři her tak získali přesnou kontrolu nad tím, jak obtížné jsou tyto úrovně. 

Další nová metoda využívá GAN k vytvoření nových map pro hru Doom. Algoritmus tak pro tuto střílečku vytváří mapy, které jsou vizuálně podobné těm, které vytvořili lidé, ale s prvky vyšší úrovně (např. vyváženost malých a větších místností).

Procedurální generování tak může vývojářům ušetřit hodiny času a hry jako Mario už nemusí být nutně nudné. Zároveň by mohlo pomoci videohrám přizpůsobit se úrovni hráčů. 

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Další země s cenzurou internetu? V platnost vstoupil kontroverzní zákon

30.11.2019 11:11 Americká společnost Facebook dnes sdělila, že na žádost singapurské vlády umístila u jednoho…

Wikipedie dostane konkurenci. Rusko spustí vlastní internetovou…

30.11.2019 08:13 Ruská vláda rozhodla o vytvoření národní verze encyklopedického portálu, který má soupeřit s…

Apple po kritice ustupuje. Přehodnotí přístup k zobrazování sporných hranic

30.11.2019 07:45 Apple přehodnotí svůj přístup k zobrazování sporných hranic na mapách a aplikacích pro předpověď…

Facebook postihl výpadek, nefunguje ani Instagram

28.11.2019 19:44 Uživatelé některých služeb americké internetové společnosti Facebook se dnes potýkají s výpadky.

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama