Umělá inteligence překonává další milník. Bude se přizpůsobovat lidem

Plošinovka s kníratým instalatérem Mariem byla a je určitě super. Ovšem po určité době se může některým hráčům zajídat, stále se opakujícími plošinkami a překážkami. Nový algoritmus umělé inteligence může vytvářet nekonečně možností některých úrovní a dokonce tyto úrovně přizpůsobovat schopnostem hráčů.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Odborníci na počítačovou inteligenci strávili desítky let nad problematikou generování procedurálního obsahu a použili přitom algoritmus pro automatické navrhování postav, krajin či zbraní. Na podobném principu funguje i hra z roku  No Man´s Skye, ve které se generuje až osmnáct unikátních planet. Programátoři ovšem stále vylepšují pravidla, která počítačům říkají jak vytvořit takový obsah.

V posledních letech využívají možnosti strojového učení, na základě nějž se umělá inteligence učí z příkladů a může tak jednoduše vytvářet více obsahu na základě toho stávajícího. Herní úrovně, které jsou obzvláště obtížné, se tak mohou ještě ztížit jen malou změnou (přidání či odebrání plošinky či nepřítele na místo, kde dřív nebyl). 

Nová metoda umožní umělé inteligenci napodobovat úrovně vytvořené lidmi. Má dvě fáze. Tou první je generativní kontradiktorská síť (GAN) dokáže pomocí pokusů a omylů přeměnit řetězce čísel na úrovně nerozlišitelné od úrovně vytvořené lidmi. Druhá fáze pomáhá najít řetězce čísel, které vedou k nerealistickým úrovním, ale splňují určité požadavky (např. počet nepřátel či počet skoků). Autoři her tak získali přesnou kontrolu nad tím, jak obtížné jsou tyto úrovně. 

Další nová metoda využívá GAN k vytvoření nových map pro hru Doom. Algoritmus tak pro tuto střílečku vytváří mapy, které jsou vizuálně podobné těm, které vytvořili lidé, ale s prvky vyšší úrovně (např. vyváženost malých a větších místností).

Procedurální generování tak může vývojářům ušetřit hodiny času a hry jako Mario už nemusí být nutně nudné. Zároveň by mohlo pomoci videohrám přizpůsobit se úrovni hráčů. 

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Technologie, která může zničit internet? Doteď jí vědci tajili

22.02.2019 16:44 Aktualizováno Doba jde neúprosně kupředu a trendem posledních let je robotizace. Ta má ale i své stinné stránky,…

Internet už nebude jako dřív? Zástupci zemí EU schválili dohodu o…

20.02.2019 17:18 Zástupci vlád zemí Evropské unie dnes schválili kompromisní verzi dohody o ochraně autorských práv…

Další milník v platbě mobilem. Do Česka dorazil Apple Pay

19.02.2019 12:59 Mezi platební systémy, které fungují v Česku, se dnes zařadila služba Apple Pay. Lidem umožňuje…

Nejlepší toaletní papír na světě? Internet žije nevinným dotazem napsaným…

18.02.2019 19:44 Aktualizováno Když do Google vyhledávače napíšete "nejlepší toaletní papír na světě", skutečně vám vyjedou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama