Nová technika hackerů: Alexa a Siri mohou skrytě poslouchat příkazy i někoho jiného!

Berkeley - Mnoho lidí si zvyklo povídat si se svými inteligentními zařízeními. Požádat, aby jim přečetli text, přehráli píseň nebo nastavili upozornění. Vědci z USA a Čína však nyní dokázali, že tyto systémy mohou být snadno zneužity, píše New York Times.

Přidejte svůj názor

Google
doporučujeme

Během posledních dvou let výzkumníci v Číně a ve Spojených státech zjistili, že mohou odesílat skryté příkazy, které jsou nezachytitelné lidským uchem, přes aplikace Apple Siri, Amazon Alexa a Asistent Google.

V univerzitních laboratořích vědci dokázali tajně aktivovat systémy umělé inteligence v chytrých a inteligentních reproduktorech, a pomocí nich vytočit telefonní čísla nebo otevřít webové stránky.

 Ve špatných rukách by technologie mohla být použita k odemknutí dveří, vyplacení nebo přeposlání peněz či nákupu zboží online. I přesto, že by byla přehrávána hudba nebo rádio, aplikace by příkazy zachytila.

Skupina studentů z university v Berkeley a Georgetownu již v roce 2016 dokázala skrýt příkazy v bílém šumu, který je přehráván v reproduktorech nebo ve videích na YouTube.  Donutili tak zařízení s ovládáním hlasem otevřít webové stránky nebo přejít do režimu letadlo.

Tento měsíc výzkumníci z Berkeley oznámili, že vyvinuli metodu, která umožňuje vložit příkazy přímo do nahrávek hudby nebo mluveného textu. Tedy zatímco posluchač slyší někoho hrát hudbu nebo poslouchá mluvenou knihu, reproduktor Amazon Echo a další chytrá zařízení slyší instrukce například k nákupu nebo online platbě.

„Chceme je udělat ještě tišší,“ tvrdí Nicholas Carlini, student elektronické bezpečnosti na universitě v Berkeley. Podle něho už někdo takovou techniku vyvíjí. „Nepochybně existují lidé a instituce, co si na takovou práci již někoho najali. “

Podle Carlniho je jeho skupina schopna napadnou všechna podobná zařízení na trhu. „chceme dokázat, že to jde. A pak donutit firmy proti takovým útokům vyvinut obranu.“ Podle právníků proti podobným útokům navíc není zatím dostatečná právní obrana.

Zatím se objevovaly spíše vtipné problémy. Vtipálkům se podařilo jednou například upravit systémy, aby zaznamenaly místo povelu „OK, Google“ sousloví „Cocaine Noodles“ a vyhledávaly jej. S novou technologií se ovšem stává celý problém daleko nebezpečnější.

Tyto pokusy ilustrují, jak i přes značný pokrok, může být umělá inteligence snadno ošizena. Počítače mohou být oklamány změnou několika pixelů na digitálním obrázku. Stalo se, že umělá inteligence pak identifikovala letadlo jako kočku. Při testech samořiditelných automobilů pak vědci polepili silnice samolepkami, což umělou inteligenci vozidla popletlo tak, že samovolně zrychlovala nebo brzdila.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bonzáctví dosáhlo vrcholu. Zamindrákovaní Češi zablokovali Opráski, kam to…

22.03.2019 15:06 Aktualizováno Komentář - Dav nikdy nebude myslet na ostatní, každý jeho člen hledí jen na to, co je správné pro…

Facebook zprovoznil další novou funkci. Výrazně zlepší chatování

22.03.2019 12:52 Společnost Facebook nadále vylepšuje svou mobilní aplikaci Messenger i samotnou stránku jako…

Česká Wikipedie nefunguje, protestuje proti reformě autorského práva

21.03.2019 11:50 Aktualizováno Česká Wikipedie je dnes vypnuta na protest proti chystané celoevropské reformě autorského práva.…

Google Stadia: Revoluce, která potopí konkurenci a ukončí prodej počítačů?

20.03.2019 12:35 Komentář - Ve světě fanoušků počítačových a konzolových her se od včerejšího večera neřeší nic…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama