Proč má Facebook problémy aneb co hrozí jeho uživatelům?

Jedna z největších sociálních sítí na světě zažívá těžké období. Její hlavní zakladatel a výkonný ředitel Mark Zuckerberg byl už několikrát nucen prezentovat zájmy své korporace před soudem a byl obviněn ze zprostředkovávání osobních údajů uživatelů sociální sítě, včetně monitoringu a šíření Fake news (dezinformace – pozn. redakce). Situace vygradovala tím, že společnost Apple čerstvě oznámila, že další softwarová aktualizace bude blokovat možnost Facebooku monitorovat aktivitu uživatelů na internetu. Monitoring pomáhal Facebooku vyhledávat vhodný reklamní obsah pro své uživatelé, a to i v době, kdy člověk na Facebooku byl offline.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Facebook

„Facebook je monstrum, které porodil sám internet,“ psali na svých sociálních sítích lidé. Problém je ovšem v tom, že Facebook už dávno překročil hranice pouhé sociální sítě či komunikačního prostředku – stal se tak nutným nástrojem, který by v dnešním světě musel mít každý. Stejnou epidemií šíření zažívala televize či mobilní telefon, teď už si bez tohoto vybavení nikdo nemůže představit svoji existenci. Zatímco význam televize a rádia dlouhodobě klesá, na svět přichází novější a novější technologie.

Problémy začaly v době, kdy se sociální síť stihla rozšířit po celém světě a zasáhla životy milionů lidí. Potíže Facebook řešil ještě před tím, než se ve světě hovořilo o Fake news či internetovém monitoringu. První roky existence si uživatelé stěžovali na to, že sociální síť nepředpokládá úplné odstranění uživatelského profilu a osobní informace i po odstranění zůstávají v rukou firmy. V roce 2009 taková možnost byla konečně zavedená, lidé se ovšem ke svému profilu mohou buď vracet anebo ho odstranit úplně pomocí speciálního formuláře. Informace o uživateli i přes odstranění profilu zůstává v rukou korporace – foto, osobní údaje, korespondence a seznam přátel zůstanou navždy v rámci samotné korporace ve formě jednotek informace.

Sociální síť se čím dál tím víc stává nástrojem v sociálních, politických i psychologických změnách ve společnosti – záleží pouze na tom ve kterých rukou se tento prostředek ocitne. Facebook odehrál důležitou roli v revolucích po celém světě a sloužil jako nástroj komunikace mezi skupinami lidí, dal možnost provádět veřejné protesty, rychle vyjednávat klíčové události a být vždycky ve spojení s celým světem. Člověk mající hodně sledovatelů na svém profilu, má k dispozici velkou vládu ovlivňovat lidi svým obsahem. Lidé začínají závidět ostatním uživatelům Facebooku pouze na základě toho, jak vypadá jejich život na patřičné sociální síti. Většina si ani neuvědomuje, že sdílené foto a příspěvky nemusí zobrazovat úplný obraz, jak vypadá život daného člověka doopravdy.

V roce 2016 Facebook se stál bojištěm o voličské hlasy a politici si konečně uvědomili, že mohou ovlivňovat své potencionální voliče i pomocí sociálních sítí, je to dokonce nejefektivnější metoda, jak získat hlasy nerozhodnuté voličské kategorie. Podobnou metodu podle některých amerických státních orgánů využilo i Rusko, aby mohlo ovlivnit volby v Americe v roce 2016. 

Nikdy nevíte, co se doopravdy skrývá za tím, že jednou Facebooku dovolíte používat své osobní údaje, s čímž se minimálně jednou setkal každý uživatel mobilní aplikace. Díky monitoringu uživatelské aktivity na internetu, může sociální síť pro vás filtrovat reklamní obsah, který uvidíte na samotném Facebooku. Tím samým společnost může cílit na vaše zájmy a mít jistotu, že dané zboží či služba by vás mohlo zaujmout. Je známo, že reklama patří k důležitým příjmům korporace a zajišťuje vedení jisté a stabilní finanční přítoky. Zatímco uživatel volně surfuje internetem, Facebook monitoruje cookie a získané informace o vás si „půjčuje“.

Společnost Apple podle různých kyber-expertů je inovátorem v boji o internetové bezpečí. Nikdo ovšem netuší, jak daleko půjde Facebook, aby mohl získat pozornost svých uživatelů. Samotný Mark Zuckerberg je podle jeho komentářů si vědom toho, jaký vliv má sociální síť na životy jejích uživatelů a bude dělat všechno možné, aby dosáhnout kompromisu mezi obyčejnými uživateli a možnostmi, které vývojářům dává virtuální pavučina.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Účty Čechů v ohrožení. Šíří se nový vir napadající internetové bankovnictví

11.12.2018 14:29 Aktualizováno Českem se šíří vlna podvodných e-mailů, které prostřednictvím zavirované přílohy dokážou přes…

Jak zmizet z internetu? Smazat stopy tak, aby vás nenašel ani Google, je…

08.12.2018 22:35 Aktualizováno V době internetu a stále pokročilejších vyhledávačů je prakticky nemožné zůstat skryt před zraky…

Totální blackout: Co by se stalo, kdyby po celém světě vypadl internet?

07.12.2018 10:44 Aktualizováno Přístup k internetu již mnozí z nás považují za něco samozřejmého. Za poslední čtvrtstoletí se…

EU zavede nové pravidlo: Teroristický obsah musí zmizet z webu do hodiny

06.12.2018 14:42 Ministři vnitra zemí Evropské unie dnes na jednání v Bruselu podpořili nová pravidla, která…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama