Facebook zdarma končí. Uživatelé budou za členství platit

New York - Gigant na poli sociálních sítích vždy stavěl svou politiku na tom, že je zdarma a pro všechny. Teď ale Facebook testuje skupiny, kde by lidé za členství platili měsíční poplatky ve výši několika stovek korun za jednu.

Přidejte svůj názor 37 komentářů

Facebook
doporučujeme

Alexe Deve, ředitel divize pro správu skupin, podle serveru DigitalTrends uvedl, že už nyní mají někteří správci facebookových skupin možnost zakládat placené podsekce. Do těch budou moci vstupovat pouze lidé, kteří budou za členství platit pravidelné měsíční poplatky.

Stávajících skupin se změna zatím nedotkne, správci každé z nich ale už za nedlouho dostanou možnost část skupiny monetizovat a nastavit si cenu, jakou budou lidé za pobyt v nich platit.

Podle Facebooku je tento krok logický směrem ke správcům skupin, kteří si dávají práci s tím, aby se lidé v nich cítili dobře. Správci mají na starosti například mazání nevhodných příspěvků, řešení stížností a přijímání nových členů do skupin. Nyní by za to byli finančně odměňováni.

Facebook proto předplatné navrhnul tak, aby nenahrazovalo volné a všem dostupné skupiny, ale sloužilo jako způsob, jak nabídnout rozšířený obsah lidem z těchto skupin. Správci naopak skupiny dává důvod, aby nad tímto obsahem strávil více času.

Prémiové skupiny proto budou otevřeny separátně vedle již existujících volných skupin, budou ale nabízet exkluzivní obsah přístupný pouze pro předplatitele. Jak to bude fungovat v praxi ukázalo pilotní testování ve skupině Declutter My Home. Ta zůstane nadále volně otevřená, její prémiová sekce ale bude exkluzivním předplatitelům nabízet například lepší projekty, konzultace nebo živá videa.

Facebook cenu za předplatné neurčil a ani určovat nebude. Měla by se pohybovat mezi 5 a 30 dolary měsíčně, tedy od stokoruny po zhruba 700 korun za členství v jedné skupině. Požadovanou částku si nastaví každý správce skupiny sám.

Předpokládá se, že část výdělku budou správci skupin odvádět Facebooku. Proto si zejména zahraniční weby myslí, že tento krok je jen dalším způsobem, jak vydělat na uživatelích. 

Pro některé novináře není zpoplatnění části Facebooku novinkou. Na podobném systému funguje řada prémiových služeb, jako například YouTube, Google Music, Spotify a další.

Deve ale tvrdí, že nápad na novou funkci zpoplatněných skupin pochází ze zpětné vazby administrátorů, tedy správců facebookových skupin, kteří hledali způsob, jak dostat peníze za čas investovaný do jejich správy.

Slova ředitele společnost Marka Zuckerberga, který tvrdil, že "Facebook je a vždy bude zdarma", už, zdá se, neplatí. Na druhou stranu sběr osobních dat uživatelů a poskytování reklamy bylo dostatečným zdrojem výdělku. Ten musí nyní po skandálu s firmou Cambridge Analytica firma zřejmě hledat jinde.

Loading...
Vstupte do diskuze (37)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Síť 5G? V Praze se uskuteční bezpečností konference, USA budou brojit…

20.04.2019 10:44 Konference o kybernetické bezpečnosti v Praze na počátku května se bude zabývat společným evropským…

Bezpečnostní problém Facebooku, nezašifroval milióny hesel

18.04.2019 21:40 Facebook v nezašifrované podobě ukládal nejen hesla milionů uživatelů stejnojmenné sociální sítě,…

Lechtivé stránky na internetu? Británie bude jako první prověřovat věk…

18.04.2019 07:23 Británie se stane první zemí na světě, která bude ověřovat věk návštěvníků internetových stránek…

Siri dostane konkurenci? Facebook pracuje na hlasové asistenční službě

18.04.2019 07:19 Americký provozovatel internetové sociální sítě Facebook pracuje na vlastní hlasové asistenční…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama