Kauzy v Googlu pokračují. První případ to ale není

Brusel - Společnost Google čelí kritice ze strany Evropské komise. Instituce může vynést rozhodnutí nad firmou Alphabet provozující službu Google, které omezí její monopolní roli. Problémy začaly ještě mnohem dřív, v roce 2016 Evropská komice dospěla k závěru, že Google porušuje antimonopolní zákony, výrobce telefonů totiž nutí k instalaci svých aplikací na telefony s operačním systémem Android. Potíže pokračují i dnes, kdy EU má v plánu potrestat Google pokutou pět miliard dolarů.

Přidejte svůj názor

Google čelí kritice ze strany EU

„Google se chová monopolně,“ tvrdí Evropská komise. Společnost dlouhou dobu využívala svoji dominantní pozici na internetovém prostoru a zvýhodňovala své produkty či služby před konkurenčními, čímž porušovala zásady EU. Kromě toho Google je kritizován za zneužívání soukromí, což připomíná kontroverzní situaci s Facebookem. Stejně jako Facebook společnost Google získává stále větší množství dat o uživatelích Internetu.

Středem skandálu o zneužívání osobních informací se stala mailová služba Gmail, která zůstává jednou z nejvíc používanějších služeb tohoto typu ve světě. Většina lidí své mailové adresy má zaregistrované právě v servisu Gmail. Veřejnou pozornost připoutaly reklamy, které se zobrazují v postranním sloupci při čtení e-mailových, jsou cílené podle obsahu čtené zprávy na konkrétního uživatele.

Dalším kontroverzním tématem byla věta z podmínek používání služby, podle níž kopie e-mailů mohou po nějakou dobu zůstat uložené na serverech Google. Situace vyvolala obavy, že Google hodlá archivovat osobní uživatelskou korespondenci. Později zástupci organizace vysvětlili, že korespondence po nějaké době bude smazaná z jejích archivu. Jelikož uživatel s touto podmínkou souhlasí automaticky při registraci své mailové adresy, Google tak nemusí uživatelům poskytovat žádné důkazy o smazaní jejích osobní korespondence.

V létě roku 2013 vypukl celosvětový skandál, který způsobil teď už světově známý zaměstnanec amerických služeb Edward Snowden. Snowden poskytl americkým deníkům informaci o tom, že americké tajné služby spolupracovaly s velkými internetovými společnostmi jako Google, Facebook, Yahoo a Microsoft za účelem získávání osobních informací o uživatelích těchto služeb. Klíčovým hráčem v tomto případě byla americká Národní bezpečnosti agentura. V masové kultuře se o tomto státním orgánu hovoří v kontextu s odposloucháváním a shromažďováním dat o občanech USA.

V roce 2017 se společnost setkala s kritikou ohledně upřednostňování svých aplikací před cizími. Společnost dlouhou dobu nabízela uživatelům Android pouze své služby. Namísto Spotify či Netflixu lidé museli používat Google Music či Google Play Movies & TV. Od roku 2016 EU se chystá potrestat Google kvůli zneužívání své dominantní pozice. Výše pokuty se má pohybovat v řádu miliard amerických dolarů, což překonává dosavadní rekord mezi pokutami pro firmy.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Google zatím expanzi do Číny neplánuje

11.12.2018 21:17 Společnost Google nyní spuštění čínského vyhledávače neplánuje, řekl dnes šéf internetového gigantu…

Rusko udělilo Googlu pokutu kvůli zakázaným výsledkům vyhledávání

11.12.2018 18:08 Rusko vyměřilo americkému internetovému vyhledávači Google pokutu ve výši půl milionu rublů (zhruba…

Účty Čechů v ohrožení. Šíří se nový vir napadající internetové bankovnictví

11.12.2018 14:29 Aktualizováno Českem se šíří vlna podvodných e-mailů, které prostřednictvím zavirované přílohy dokážou přes…

Jak zmizet z internetu? Smazat stopy tak, aby vás nenašel ani Google, je…

08.12.2018 22:35 Aktualizováno V době internetu a stále pokročilejších vyhledávačů je prakticky nemožné zůstat skryt před zraky…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama