Facebook chce zabránit genocidě. Poprvé v historii zablokoval vojenské lídry

Rangún - Facebook smazal účty vedení myanmarské (barmské) armády, která podle OSN prováděla etnické čistky vůči muslimské menšině Rohingyů. Poprvé ve své historii Facebook maže veřejné účty politických a vojenských osob, svůj krok zdůvodňuje snahou zabránit šíření nenávisti a dezinformací.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Facebook používají miliardy lidí

Organizace spojených národů (OSN) v pondělí zveřejnila zprávu, která obsahuje důkazy o protiprávní aktivitě barmské armády, konkrétně se jedná o důkazy genocidy vůči muslimské menšině. Není to poprvé, kdy OSN upozorňuje na etnický konflikt uvnitř státu.

Konkrétně společnost zablokovala generála Min Aung Hlainga, vrchního velitele barmských ozbrojených sil a vojenskou televizní stanici Myawady, tyto informace Facebook zveřejnil na svém oficiálním blogu.

Celkem Facebook odstranil 18 účtů, jeden účet na instagramu a 58 facebookových stránek, které sledovala skoro 12 milionů lidí, jak uvedla společnost na dotaz agentury Reuters. Mluvčí Facebooku Clare Wareingová řekla agentuře Reuters, že zpráva OSN přináší vážné důkazy o porušování lidských práv.

Se státní mocí v Barmě bojuje celá řada etnických povstaleckých skupin; v zemi žije přes 130 různých etnik. V poslední době nabraly střety na intenzitě v Šanském a sousedícím Kačjinském státu, které leží na severu země.

Od loňského léta uteklo z Barmy do Bangladéše na 700.000 příslušníků muslimské menšiny Rohingů poté, co armáda a polovojenské oddíly spustily operaci označovanou mnohými za etnickou čistku v reakci na útoky muslimských povstalců. V lednu se obě země dohodly na tom, že uprchlíci by se měli z Bangladéše vrátit do dvou let.

Samotná společnost Facebook byla dlouhou donu kritizována za to, že je pasivní vůči šíření nenávisti a dezinformací na internetu. Den po zveřejnění zprávy OSN Facebook prohlásil, že se bude aktivněji zabývat tímto problémem, s problematickým obsahem nyní bojují i další sociální sítě.

 

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Největší změna v historii internetu? Evropa kvůli článku 11 a 13 už nikdy…

19.01.2019 14:11 Aktualizováno Z Bruselu možná již brzy dorazí do České republiky nařízení, které výrazně ovlivní mediální trh.…

Obří únik dat. Hackeři získali přístup do téměř miliardy emailů. Je mezi…

19.01.2019 09:45 Právě v těchto dnech zaznamenali bezpečnostní experti největší internetový únik dat v historii.…

Facebook smazal stovky manipulativních účtů, byly napojené na Rusko

17.01.2019 13:32 Firma Facebook odstranila několik stovek stránek, účtů a skupin napojených na Rusko, které se na…

Počet internetových útoků na Čechy klesl, novou hrozbou jsou off-line…

17.01.2019 13:13 Počet napadení tuzemských počítačů hrozbami z internetu se ve 4. čtvrtletí loňského roku proti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama