Facebook chce zabránit genocidě. Poprvé v historii zablokoval vojenské lídry

Rangún - Facebook smazal účty vedení myanmarské (barmské) armády, která podle OSN prováděla etnické čistky vůči muslimské menšině Rohingyů. Poprvé ve své historii Facebook maže veřejné účty politických a vojenských osob, svůj krok zdůvodňuje snahou zabránit šíření nenávisti a dezinformací.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Facebook používají miliardy lidí

Organizace spojených národů (OSN) v pondělí zveřejnila zprávu, která obsahuje důkazy o protiprávní aktivitě barmské armády, konkrétně se jedná o důkazy genocidy vůči muslimské menšině. Není to poprvé, kdy OSN upozorňuje na etnický konflikt uvnitř státu.

Konkrétně společnost zablokovala generála Min Aung Hlainga, vrchního velitele barmských ozbrojených sil a vojenskou televizní stanici Myawady, tyto informace Facebook zveřejnil na svém oficiálním blogu.

Celkem Facebook odstranil 18 účtů, jeden účet na instagramu a 58 facebookových stránek, které sledovala skoro 12 milionů lidí, jak uvedla společnost na dotaz agentury Reuters. Mluvčí Facebooku Clare Wareingová řekla agentuře Reuters, že zpráva OSN přináší vážné důkazy o porušování lidských práv.

Se státní mocí v Barmě bojuje celá řada etnických povstaleckých skupin; v zemi žije přes 130 různých etnik. V poslední době nabraly střety na intenzitě v Šanském a sousedícím Kačjinském státu, které leží na severu země.

Od loňského léta uteklo z Barmy do Bangladéše na 700.000 příslušníků muslimské menšiny Rohingů poté, co armáda a polovojenské oddíly spustily operaci označovanou mnohými za etnickou čistku v reakci na útoky muslimských povstalců. V lednu se obě země dohodly na tom, že uprchlíci by se měli z Bangladéše vrátit do dvou let.

Samotná společnost Facebook byla dlouhou donu kritizována za to, že je pasivní vůči šíření nenávisti a dezinformací na internetu. Den po zveřejnění zprávy OSN Facebook prohlásil, že se bude aktivněji zabývat tímto problémem, s problematickým obsahem nyní bojují i další sociální sítě.

 

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi v ohrožení? Tyto programy na internetu jim škodí nejvíc

07.11.2018 16:21 Nejrozšířenějším škodlivým programem v Česku byl v říjnu, stejně jako předchozí tři měsíce, doplněk…

Google a Facebook usilují o lepší internet. Bojují za nezávislost a…

06.11.2018 19:33 O bezpečnější, užitečnější a otevřenější internet usiluje nová iniciativa zakladatele světové sítě…

Rusko se na volby do Kongresu připravilo. Zdokonalilo hybridní útoky

06.11.2018 16:33 Aktualizováno Ruští trollové před dnešními volbami do amerického Kongresu šířili extremistické informace a…

Co dělají děti na internetu? Většina rodičů o tom nemá ani tušení

06.11.2018 11:56 Vyhledávání na internetu neomezuje svým dětem 63 procent rodičů v Česku. Pokud rodiče dětem přístup…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama