Telegram prohrál? Sociální síť bude spolupracovat s ruskou službou bezpečnosti

Moskva - Sociální síť Telegram, která je rozšířená především v Rusku a na východě, bude nově spolupracovat s ruskou Federální službou bezpečnosti (FSB). Telegram bude poskytovat data o svých uživatelích na vyžádání FSB. Toto rozhodnutí se bude týkat pouze konkrétních uživatelů, žádost o poskytnutí informací FSB bude muset odůvodnit soudním rozsudkem.

Přidejte svůj názor

Sociální sítě

O tomto rozhodnutí informovala britská služba BBC. FSB požaduje po Telegramu, aby sociální síť sdělovala úřadům přístup k údajům svých klientů. Podle úřadů šifrovací síť Telegram, která je alternativou Messengeru a WatsAppu, využívají extremisté.

Ruská tajná služba FSB uvedla, že Telegram používali například pachatelé loňského atentátu, který se odehrál v dubnu v petrohradském metru. Podle FSB teroristé plánovali atentát prostřednictvím Telegramu. Tento případ si vyžádal 16 mrtvol. 

O poskytnutí informací musí nutně rozhodnout soud. „Po tomto rozhodnutí se Telegram stane méně lákavou platformou pro šíření teroristické propagandy,“ řekl zakladatel sociální sítě Pavel Durov na svém telegramovém profilu. Se šířením terorismu Telegram bojoval samostatně, data byly pravidelně zveřejňovány na kanálu @ISISwatch.

Podle Durova se ruská tajná služba s tímto rozhodnutím neuspokojí, jelikož FSB chce mít přístup k neomezenému počtu uživatelských dat, a to především k osobní korespondencí všech uživatelů. Pod záminkou boje proti terorismu FSB a další státní služby v posledních letech zpřísňují dohled nad internetem.

Konflikt naposledy gradoval v dubnu, kdy Durov oznámil rozhodnutí  nepředat státu navzdory soudnímu příkazu šifrovací klíč umožňující proniknout do zakódované komunikace uživatelů. Telegram, který má na 200 milionů uživatelů, má být podle soudního rozhodnutí v Rusku nedostupný, dokud požadavky úřadů na rozšifrování zpráv uživatelů nesplní. Durov ale takové požadavky označuje za protiústavní. Nové rozhodnutí se bude týkat pouze konkrétních telegramových účtů. 

Telegram podle ruských médií mezitím vzkvétá, od začátku pokusů o zablokování se údajně počet jeho ruských uživatelů zvýšil o více než čtvrt milionu. Správci internetových sítí zručně využívají všech možností odporu od operativních změn IP adres po změny protokolů virtuálních privátních sítí VPN. Podstatná část sítě zůstává dál v provozu, i když dozorová agentura Roskomnadzor podle listu Vedomosti vede proti telegramu válku s použitím "kobercového bombardování".

Podle analýzy, kterou provedla služba BBC s ruskou vládou nejvíc spolupracoval v loňském roce Apple, zatímco Facebook, Twitter a Microsoft jakoukoli spolupráci se státními orgány odmítá.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi v ohrožení? Tyto programy na internetu jim škodí nejvíc

07.11.2018 16:21 Nejrozšířenějším škodlivým programem v Česku byl v říjnu, stejně jako předchozí tři měsíce, doplněk…

Google a Facebook usilují o lepší internet. Bojují za nezávislost a…

06.11.2018 19:33 O bezpečnější, užitečnější a otevřenější internet usiluje nová iniciativa zakladatele světové sítě…

Rusko se na volby do Kongresu připravilo. Zdokonalilo hybridní útoky

06.11.2018 16:33 Aktualizováno Ruští trollové před dnešními volbami do amerického Kongresu šířili extremistické informace a…

Co dělají děti na internetu? Většina rodičů o tom nemá ani tušení

06.11.2018 11:56 Vyhledávání na internetu neomezuje svým dětem 63 procent rodičů v Česku. Pokud rodiče dětem přístup…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama