Telegram prohrál? Sociální síť bude spolupracovat s ruskou službou bezpečnosti

Moskva - Sociální síť Telegram, která je rozšířená především v Rusku a na východě, bude nově spolupracovat s ruskou Federální službou bezpečnosti (FSB). Telegram bude poskytovat data o svých uživatelích na vyžádání FSB. Toto rozhodnutí se bude týkat pouze konkrétních uživatelů, žádost o poskytnutí informací FSB bude muset odůvodnit soudním rozsudkem.

Přidejte svůj názor

Sociální sítě

O tomto rozhodnutí informovala britská služba BBC. FSB požaduje po Telegramu, aby sociální síť sdělovala úřadům přístup k údajům svých klientů. Podle úřadů šifrovací síť Telegram, která je alternativou Messengeru a WatsAppu, využívají extremisté.

Ruská tajná služba FSB uvedla, že Telegram používali například pachatelé loňského atentátu, který se odehrál v dubnu v petrohradském metru. Podle FSB teroristé plánovali atentát prostřednictvím Telegramu. Tento případ si vyžádal 16 mrtvol. 

O poskytnutí informací musí nutně rozhodnout soud. „Po tomto rozhodnutí se Telegram stane méně lákavou platformou pro šíření teroristické propagandy,“ řekl zakladatel sociální sítě Pavel Durov na svém telegramovém profilu. Se šířením terorismu Telegram bojoval samostatně, data byly pravidelně zveřejňovány na kanálu @ISISwatch.

Podle Durova se ruská tajná služba s tímto rozhodnutím neuspokojí, jelikož FSB chce mít přístup k neomezenému počtu uživatelských dat, a to především k osobní korespondencí všech uživatelů. Pod záminkou boje proti terorismu FSB a další státní služby v posledních letech zpřísňují dohled nad internetem.

Konflikt naposledy gradoval v dubnu, kdy Durov oznámil rozhodnutí  nepředat státu navzdory soudnímu příkazu šifrovací klíč umožňující proniknout do zakódované komunikace uživatelů. Telegram, který má na 200 milionů uživatelů, má být podle soudního rozhodnutí v Rusku nedostupný, dokud požadavky úřadů na rozšifrování zpráv uživatelů nesplní. Durov ale takové požadavky označuje za protiústavní. Nové rozhodnutí se bude týkat pouze konkrétních telegramových účtů. 

Telegram podle ruských médií mezitím vzkvétá, od začátku pokusů o zablokování se údajně počet jeho ruských uživatelů zvýšil o více než čtvrt milionu. Správci internetových sítí zručně využívají všech možností odporu od operativních změn IP adres po změny protokolů virtuálních privátních sítí VPN. Podstatná část sítě zůstává dál v provozu, i když dozorová agentura Roskomnadzor podle listu Vedomosti vede proti telegramu válku s použitím "kobercového bombardování".

Podle analýzy, kterou provedla služba BBC s ruskou vládou nejvíc spolupracoval v loňském roce Apple, zatímco Facebook, Twitter a Microsoft jakoukoli spolupráci se státními orgány odmítá.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

On-line bankovnictví v ČR napadá podvodná aplikace, stáhly si ji tisíce…

23.01.2019 15:30 Na tuzemské uživatele mobilních zařízení s Androidem cílila podvodná aplikace, která se snaží…

Slídil roku? Nejvíce nominací v soutěži získal Facebook

21.01.2019 18:05 Nejvíce nominací v soutěži o největšího loňského slídila získala sociální síť Facebook. Z 34 návrhů…

Google se prohne, ve Francie dostal pokutu 50 milionů eur

21.01.2019 18:00 Francouzský úřad na ochranu osobních údajů CNIL dnes vyměřil americké internetové společnosti…

Rusko si došláplo na Facebook a Twitter. Mají měsíc na nápravu, pak bude…

21.01.2019 12:53 Ruský úřad dohlížející na komunikační trh, Roskomnadzor, dnes zahájil správní řízení vůči…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama