Facebook odhalil spletitou dezinformační operaci, byla napojená na Írán

Sociální síť Facebook dnes kvůli "koordinovanému a neautentickému" chování odstranila desítky účtů a stránek s vazbami na Írán. Správci skupin a uživatelé se vydávali za americké a v několika případech za britské občany a zveřejňovali příspěvky o politicky citlivých tématech. Facebook zatím nezjistil napojení rozkryté dezinformační operace na íránskou vládu a nedokáže s jistotou určit, kdo je za ni zodpovědný, uvedla společnost na svém oficiálním blogu.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Facebook

Je to již podruhé za poslední dva měsíce, co kalifornský provozovatel největší sociální sítě světa informoval o zásahu proti íránské síti publikující materiály s cílem rozdělovat facebookové uživatele na Západě. Facebook uvedl, že identifikoval jistá pojítka s činností asi 600 íránských účtů odstraněných na konci léta.

Novou síť odhalil bezpečnostní tým sociální sítě před týdnem a vzhledem k blížícím se americkým parlamentním volbám "jsme zakročili, jakmile jsme dokončili počáteční vyšetřování a informovali úřady v USA a Británii". Celkem bylo odstraněno 30 stránek, 33 profilů a tři skupiny na facebooku a 16 účtů na instagramu.

Informace o problémových stránkách dostala ještě před jejich stažením digitální laboratoř washingtonského výzkumného ústavu Atlantická rada, která ve své analýze uvádí, že dané účty vystupovaly hlavně jako američtí liberálové. Obsah namířený proti Saúdské Arábii nebo Izraeli, tedy regionálním soupeřům Teheránu, se objevoval jen v malém množství a byly jím prokládány příspěvky o rasovém napětí, policejní brutalitě a americkém prezidentovi Donaldu Trumpovi. Jedna ze stránek pak propagovala levicová stanoviska z britské politické scény.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slídil roku? Nejvíce nominací v soutěži získal Facebook

21.01.2019 18:05 Nejvíce nominací v soutěži o největšího loňského slídila získala sociální síť Facebook. Z 34 návrhů…

Google se prohne, ve Francie dostal pokutu 50 milionů eur

21.01.2019 18:00 Francouzský úřad na ochranu osobních údajů CNIL dnes vyměřil americké internetové společnosti…

Rusko si došláplo na Facebook a Twitter. Mají měsíc na nápravu, pak bude…

21.01.2019 12:53 Ruský úřad dohlížející na komunikační trh, Roskomnadzor, dnes zahájil správní řízení vůči…

Stali jste se obětí hackerů? Vyzkoušejte, jestli váš e-mail prolomili

20.01.2019 20:19 Aktualizováno Hackeři jsou stále troufalejší, zdaleka je přitom nezajímají jen tajná vládní data. V uplynulých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama