Facebook odhalil spletitou dezinformační operaci, byla napojená na Írán

Sociální síť Facebook dnes kvůli "koordinovanému a neautentickému" chování odstranila desítky účtů a stránek s vazbami na Írán. Správci skupin a uživatelé se vydávali za americké a v několika případech za britské občany a zveřejňovali příspěvky o politicky citlivých tématech. Facebook zatím nezjistil napojení rozkryté dezinformační operace na íránskou vládu a nedokáže s jistotou určit, kdo je za ni zodpovědný, uvedla společnost na svém oficiálním blogu.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Facebook

Je to již podruhé za poslední dva měsíce, co kalifornský provozovatel největší sociální sítě světa informoval o zásahu proti íránské síti publikující materiály s cílem rozdělovat facebookové uživatele na Západě. Facebook uvedl, že identifikoval jistá pojítka s činností asi 600 íránských účtů odstraněných na konci léta.

Novou síť odhalil bezpečnostní tým sociální sítě před týdnem a vzhledem k blížícím se americkým parlamentním volbám "jsme zakročili, jakmile jsme dokončili počáteční vyšetřování a informovali úřady v USA a Británii". Celkem bylo odstraněno 30 stránek, 33 profilů a tři skupiny na facebooku a 16 účtů na instagramu.

Informace o problémových stránkách dostala ještě před jejich stažením digitální laboratoř washingtonského výzkumného ústavu Atlantická rada, která ve své analýze uvádí, že dané účty vystupovaly hlavně jako američtí liberálové. Obsah namířený proti Saúdské Arábii nebo Izraeli, tedy regionálním soupeřům Teheránu, se objevoval jen v malém množství a byly jím prokládány příspěvky o rasovém napětí, policejní brutalitě a americkém prezidentovi Donaldu Trumpovi. Jedna ze stránek pak propagovala levicová stanoviska z britské politické scény.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česká Wikipedie nefunguje, protestuje proti reformě autorského práva

21.03.2019 11:50 Aktualizováno Česká Wikipedie je dnes vypnuta na protest proti chystané celoevropské reformě autorského práva.…

Google Stadia: Revoluce, která potopí konkurenci a ukončí prodej počítačů?

20.03.2019 12:35 Komentář - Ve světě fanoušků počítačových a konzolových her se od včerejšího večera neřeší nic…

Revoluce v hraní videoher? Google představil platformu Stadia

19.03.2019 21:34 Internetový gigant Google se pouští do videoher. Dnes představil streamingovou službu Stadia, která…

Co způsobí směrnice EU o autorských právech? Aliance přišla s vážným…

19.03.2019 16:15 Aktualizováno Nová evropská autorskoprávní směrnice může kvůli technickým a administrativním nákladům zdražit on…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama