Google zatím expanzi do Číny neplánuje

Společnost Google nyní spuštění čínského vyhledávače neplánuje, řekl dnes šéf internetového gigantu Sundar Pichai americkým zákonodárcům. Vyvrátil tak zprávy některých médií, že firma patřící společnosti Alphabet pracuje na cenzurované verzi internetového vyhledávače, která by splnila požadavky čínských úřadů. Popřel také obvinění některých amerických politiků, že běžná verze vyhledávače selektuje politické názory.

Přidejte svůj názor

Logo společnosti Google

Firma Google čínský trh opustila v roce 2010 právě proto, že odmítla vyhledávání na žádost čínské strany cenzurovat. Pichai dnes před Sněmovnou reprezentantů označil přístup k informacím za lidské právo. Informaci o projektu cenzurované verze vyhledávače určené pro čínský trh přezdívaném "Dragonfly" (vážka), přinesl v létě internetový magazín The Intercept.

Pichai se během slyšení bránil i nařčení amerických republikánů, že vyhledávací algoritmus Googlu potlačuje konzervativní názory, a naopak obvinění některých demokratů, že dává příliš velký prostor pravicově orientovaným zpravodajským portálům.

Kritiku si ředitel internetové společnosti vyslechl i kvůli sběru dat svých uživatelů. Podle předsedy sněmovního justičního výboru Roberta Goodlattea by před jejich množstvím "zbledla i Národní agentura pro bezpečnost (NSA)". Pichai jej ujistil, že se tak děje jen se souhlasem dotčených osob.

Před zákonodárci vystoupil jen den poté, co Google oznámil, že předčasně zavře svou sociální síť Google+. Rozhodl se k tomu v reakci na objevenou bezpečnostní chybu, která mohla umožnit únik dat 52,2 milionu uživatelů.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Největší změna v historii internetu? Evropa kvůli článku 11 a 13 už nikdy…

19.01.2019 14:11 Aktualizováno Z Bruselu možná již brzy dorazí do České republiky nařízení, které výrazně ovlivní mediální trh.…

Obří únik dat. Hackeři získali přístup do téměř miliardy emailů. Je mezi…

19.01.2019 09:45 Právě v těchto dnech zaznamenali bezpečnostní experti největší internetový únik dat v historii.…

Facebook smazal stovky manipulativních účtů, byly napojené na Rusko

17.01.2019 13:32 Firma Facebook odstranila několik stovek stránek, účtů a skupin napojených na Rusko, které se na…

Počet internetových útoků na Čechy klesl, novou hrozbou jsou off-line…

17.01.2019 13:13 Počet napadení tuzemských počítačů hrozbami z internetu se ve 4. čtvrtletí loňského roku proti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama