Google zatím expanzi do Číny neplánuje

Společnost Google nyní spuštění čínského vyhledávače neplánuje, řekl dnes šéf internetového gigantu Sundar Pichai americkým zákonodárcům. Vyvrátil tak zprávy některých médií, že firma patřící společnosti Alphabet pracuje na cenzurované verzi internetového vyhledávače, která by splnila požadavky čínských úřadů. Popřel také obvinění některých amerických politiků, že běžná verze vyhledávače selektuje politické názory.

Přidejte svůj názor

Logo společnosti Google

Firma Google čínský trh opustila v roce 2010 právě proto, že odmítla vyhledávání na žádost čínské strany cenzurovat. Pichai dnes před Sněmovnou reprezentantů označil přístup k informacím za lidské právo. Informaci o projektu cenzurované verze vyhledávače určené pro čínský trh přezdívaném "Dragonfly" (vážka), přinesl v létě internetový magazín The Intercept.

Pichai se během slyšení bránil i nařčení amerických republikánů, že vyhledávací algoritmus Googlu potlačuje konzervativní názory, a naopak obvinění některých demokratů, že dává příliš velký prostor pravicově orientovaným zpravodajským portálům.

Kritiku si ředitel internetové společnosti vyslechl i kvůli sběru dat svých uživatelů. Podle předsedy sněmovního justičního výboru Roberta Goodlattea by před jejich množstvím "zbledla i Národní agentura pro bezpečnost (NSA)". Pichai jej ujistil, že se tak děje jen se souhlasem dotčených osob.

Před zákonodárci vystoupil jen den poté, co Google oznámil, že předčasně zavře svou sociální síť Google+. Rozhodl se k tomu v reakci na objevenou bezpečnostní chybu, která mohla umožnit únik dat 52,2 milionu uživatelů.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česká Wikipedie nefunguje, protestuje proti reformě autorského práva

21.03.2019 11:50 Aktualizováno Česká Wikipedie je dnes vypnuta na protest proti chystané celoevropské reformě autorského práva.…

Google Stadia: Revoluce, která potopí konkurenci a ukončí prodej počítačů?

20.03.2019 12:35 Komentář - Ve světě fanoušků počítačových a konzolových her se od včerejšího večera neřeší nic…

Revoluce v hraní videoher? Google představil platformu Stadia

19.03.2019 21:34 Internetový gigant Google se pouští do videoher. Dnes představil streamingovou službu Stadia, která…

Co způsobí směrnice EU o autorských právech? Aliance přišla s vážným…

19.03.2019 16:15 Aktualizováno Nová evropská autorskoprávní směrnice může kvůli technickým a administrativním nákladům zdražit on…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama