Zásady chování na síti pro rok 2019: nastavte si hranice a buďte stále aktuální!

Chcete zůstat na internetu v bezpečí i v novém kalendářním roce? S evolucí v technologiích je to každým dnem stále složitější. Počítačoví experti však připravili seznam několika rad, jejichž dodržením se můžete přece jen uklidnit.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Zaprvé: nastavte si hranice, kterých se budete držet. Sami si určete, jaká data o sobě chcete na síti sdílet. Když vás jakákoliv aplikace požádá o oprávnění, které překračuje vámi stanovené meze, odmítněte. Podobná pravidla si můžete stanovit i pro účast v internetových diskuzích. Neváhejte s opuštěním těch, které vám přináší jen starosti.

Vyplatí se také rozšíření obzorů. Pokud jste konzumentem zpravodajství prostřednictvím sociálních sítí, stáváte se víceméně obětí jejich algoritmů, které vám časem začnou přinášet informace pouze z vašich oblíbených médií. Tím se ale izolujete od lidí s odlišnými názory. Volně dostupné nástroje jako PurpleFeed tomu mohou zabránit.

Hesla. Potřebujeme je na řadě platforem, proto se tématem stalo hlavně opakování hesel. Bezpečnější je samozřejmě používat vícero kódů, zvlášť v dnešní době tzv. manažerů hesel. Kdo chce, může si je postaru psát na papír. Opakované užití jednoho hesla se v dnešní době opravdu nevyplácí.

U přihlašování na sociální sítě či do různých aplikací rovněž zvažte multifaktorové ověření. Doplňte heslo ještě o další bezpečnostní prvek, např. číselný kód.

Nakonec tu jsou aplikace. Pokud některou aplikaci už nehodláte nadále používat, rozhodně ji odinstalujte. Nejenže ušetříte cenné místo na disku, ale zbavíte se rovněž nepříjemné skutečnosti, že vás firmy jejich prostřednictvím sledují. Každou aplikaci si navíc můžete kdykoliv znovu nainstalovat.

Naopak aplikace, které budete používat dál, udržujte aktuální. Nejnovější updaty často brání útokům hackerů, kteří chtějí získat vaše cenná data, možná i peníze.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Plzeňské DEPO 2015 patřilo sci-fi a fantasy, přilákalo přes 500 lidí

23.03.2019 17:59 V plzeňském DEPO2015 se dnes sešlo hodně přes 500 příznivců počítačových her, komiksů a takzvaného…

Spor internetových rivalů: Seznam.cz napadl Google, prý zvýhodňuje…

23.03.2019 08:04 Česká internetová společnost Seznam.cz dnes vyzvala svého amerického rivala Google, aby zveřejnil…

Bonzáctví dosáhlo vrcholu. Zamindrákovaní Češi zablokovali Opráski, kam to…

22.03.2019 15:06 Aktualizováno Komentář - Dav nikdy nebude myslet na ostatní, každý jeho člen hledí jen na to, co je správné pro…

Facebook zprovoznil další novou funkci. Výrazně zlepší chatování

22.03.2019 12:52 Společnost Facebook nadále vylepšuje svou mobilní aplikaci Messenger i samotnou stránku jako…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama