Obří únik dat. Hackeři získali přístup do téměř miliardy emailů. Je mezi nimi ten váš?

Právě v těchto dnech zaznamenali bezpečnostní experti největší internetový únik dat v historii. Hackeři se dostali do 773 milionů emailových schránek. Pravděpodobně tak nastal pravý čas na změnu hesla.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Zatím jde o první kolekci, další by však měly následovat vzápětí. Na únik upozornil bezpečnostní konzultant Troy Hunt s tím, že data pocházejí z různorodých zdrojů, může jich být až ke dvěma tisícům. Mluví se až o 87 gigabytech ukradených dat a hesel. Co je však ještě horší, hesla jsou k dispozici v prosté textové formě.

Hunt zaznamenal, že tento balíček je na prodej mezi komunitami hackerů. „Lidé si vezmou seznam, který obsahuje naše emailové adresy a různá hesla, a zkouší štěstí, zdali budou fungovat,“ popisuje celý proces. Úspěch tohoto postupu závisí na tom, jestli lidé používají stejné heslo hned v několika aplikacích.

Stále ještě není jasné, odkud přesně všechna data pochází. Naopak zcela zřejmé je, že jde o největší únik tohoto druhu v historii, který by měl uživatele internetu varovat před opakovaným použitím stejných hesel.

Podle všeho by se neměli obávat lidé, kteří používají emailové schránky provozované giganty, jako jsou Microsoft, Google, Apple nebo Amazon. Takové společnosti mají natolik promyšlené bezpečnostní systémy, že by k podobnému úniku dojít nemělo. Naopak problém může vyvstat právě u menších firem, které podobných standardů nedosahují.

Bezpečnostní konzultant Troy Hunt na své webové stránce zveřejnil seznam adres, která jsou součástí kolekce. Právě tam můžete zjistit, zdali nejste mezi postiženými. Změna hesla však není špatným nápadem ani v případě, že se na seznamu nenajdete. Jako preventivní opatření může spolehlivě posloužit prakticky kdykoliv.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Síť 5G? V Praze se uskuteční bezpečností konference, USA budou brojit…

20.04.2019 10:44 Konference o kybernetické bezpečnosti v Praze na počátku května se bude zabývat společným evropským…

Bezpečnostní problém Facebooku, nezašifroval milióny hesel

18.04.2019 21:40 Facebook v nezašifrované podobě ukládal nejen hesla milionů uživatelů stejnojmenné sociální sítě,…

Lechtivé stránky na internetu? Británie bude jako první prověřovat věk…

18.04.2019 07:23 Británie se stane první zemí na světě, která bude ověřovat věk návštěvníků internetových stránek…

Siri dostane konkurenci? Facebook pracuje na hlasové asistenční službě

18.04.2019 07:19 Americký provozovatel internetové sociální sítě Facebook pracuje na vlastní hlasové asistenční…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama