Obří únik dat. Hackeři získali přístup do téměř miliardy emailů. Je mezi nimi ten váš?

Právě v těchto dnech zaznamenali bezpečnostní experti největší internetový únik dat v historii. Hackeři se dostali do 773 milionů emailových schránek. Pravděpodobně tak nastal pravý čas na změnu hesla.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Zatím jde o první kolekci, další by však měly následovat vzápětí. Na únik upozornil bezpečnostní konzultant Troy Hunt s tím, že data pocházejí z různorodých zdrojů, může jich být až ke dvěma tisícům. Mluví se až o 87 gigabytech ukradených dat a hesel. Co je však ještě horší, hesla jsou k dispozici v prosté textové formě.

Hunt zaznamenal, že tento balíček je na prodej mezi komunitami hackerů. „Lidé si vezmou seznam, který obsahuje naše emailové adresy a různá hesla, a zkouší štěstí, zdali budou fungovat,“ popisuje celý proces. Úspěch tohoto postupu závisí na tom, jestli lidé používají stejné heslo hned v několika aplikacích.

Stále ještě není jasné, odkud přesně všechna data pochází. Naopak zcela zřejmé je, že jde o největší únik tohoto druhu v historii, který by měl uživatele internetu varovat před opakovaným použitím stejných hesel.

Podle všeho by se neměli obávat lidé, kteří používají emailové schránky provozované giganty, jako jsou Microsoft, Google, Apple nebo Amazon. Takové společnosti mají natolik promyšlené bezpečnostní systémy, že by k podobnému úniku dojít nemělo. Naopak problém může vyvstat právě u menších firem, které podobných standardů nedosahují.

Bezpečnostní konzultant Troy Hunt na své webové stránce zveřejnil seznam adres, která jsou součástí kolekce. Právě tam můžete zjistit, zdali nejste mezi postiženými. Změna hesla však není špatným nápadem ani v případě, že se na seznamu nenajdete. Jako preventivní opatření může spolehlivě posloužit prakticky kdykoliv.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Facebook narazil. Musí odblokovat účet neofašistického hnutí, nařídil soud

13.12.2019 13:00 Italský soud vyhověl stížnosti hnutí CasaPound proti zablokování jeho účtu na sociální síti…

Google: Karel Gott byl jednou z nejhledanějších osobností světa. Hledal se…

11.12.2019 11:10 Internetový vyhledávač Google zveřejnil svůj každoroční přehled nejhledanějších výrazů za uplynulý…

Mladí Češi přišli o zábavu, řada pirátských serverů s filmy se odmlčela

10.12.2019 16:32 Nedávné rušení nelegálních streamovacích serverů s filmy a seriály mělo dopad na 17 procent…

Další země s cenzurou internetu? V platnost vstoupil kontroverzní zákon

30.11.2019 11:11 Americká společnost Facebook dnes sdělila, že na žádost singapurské vlády umístila u jednoho…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama