Obří únik dat. Hackeři získali přístup do téměř miliardy emailů. Je mezi nimi ten váš?

Právě v těchto dnech zaznamenali bezpečnostní experti největší internetový únik dat v historii. Hackeři se dostali do 773 milionů emailových schránek. Pravděpodobně tak nastal pravý čas na změnu hesla.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Ilustrační foto

Zatím jde o první kolekci, další by však měly následovat vzápětí. Na únik upozornil bezpečnostní konzultant Troy Hunt s tím, že data pocházejí z různorodých zdrojů, může jich být až ke dvěma tisícům. Mluví se až o 87 gigabytech ukradených dat a hesel. Co je však ještě horší, hesla jsou k dispozici v prosté textové formě.

Hunt zaznamenal, že tento balíček je na prodej mezi komunitami hackerů. „Lidé si vezmou seznam, který obsahuje naše emailové adresy a různá hesla, a zkouší štěstí, zdali budou fungovat,“ popisuje celý proces. Úspěch tohoto postupu závisí na tom, jestli lidé používají stejné heslo hned v několika aplikacích.

Stále ještě není jasné, odkud přesně všechna data pochází. Naopak zcela zřejmé je, že jde o největší únik tohoto druhu v historii, který by měl uživatele internetu varovat před opakovaným použitím stejných hesel.

Podle všeho by se neměli obávat lidé, kteří používají emailové schránky provozované giganty, jako jsou Microsoft, Google, Apple nebo Amazon. Takové společnosti mají natolik promyšlené bezpečnostní systémy, že by k podobnému úniku dojít nemělo. Naopak problém může vyvstat právě u menších firem, které podobných standardů nedosahují.

Bezpečnostní konzultant Troy Hunt na své webové stránce zveřejnil seznam adres, která jsou součástí kolekce. Právě tam můžete zjistit, zdali nejste mezi postiženými. Změna hesla však není špatným nápadem ani v případě, že se na seznamu nenajdete. Jako preventivní opatření může spolehlivě posloužit prakticky kdykoliv.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Internet už nebude jako dřív? Zástupci zemí EU schválili dohodu o…

20.02.2019 17:18 Zástupci vlád zemí Evropské unie dnes schválili kompromisní verzi dohody o ochraně autorských práv…

Další milník v platbě mobilem. Do Česka dorazil Apple Pay

19.02.2019 12:59 Mezi platební systémy, které fungují v Česku, se dnes zařadila služba Apple Pay. Lidem umožňuje…

Nejlepší toaletní papír na světě? Internet žije nevinným dotazem napsaným…

18.02.2019 19:44 Aktualizováno Když do Google vyhledávače napíšete "nejlepší toaletní papír na světě", skutečně vám vyjedou…

Klienty bank napadá další podvodná aplikace, nejvíc obětí je v Česku

18.02.2019 12:37 Kybernetičtí zločinci znovu zaútočili na klienty bank v Česku, prostřednictvím infikované aplikace…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama